Pani Birmy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
8 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
mistermagius

Pani Birmy to pierwsza biografia Suu Kyi w języku polskim. Opierając się na dwóch rozmowach przeprowadzonych z działaczką oraz na bogatym materiale źródłowym, Autor pokazuje, że Suu Kyi zawsze była politykiem, i udowadnia, że właśnie przez pryzmat polityczny należy ją oceniać. Jego tezy idą w poprzek dominującej narracji o Suu Kyi na świecie.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/Pani-Birmy,129302664,p.html

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/Pani-Birmy,129302664,p.html

Petroniusz | 2017-05-04
Na półkach: Przeczytane, historia, 2017
Przeczytana: marzec 2017

Lady – pani Birmy, laureatka pokojowej nagrody Nobla, niestrudzona bojowniczka o demokratyczną Birmę. Myślę że mało kto w Birmie wie choć tyle na temat Aung San Suu Kyi. Przyznam ze sam do tej pory wiedziałem niewiele więcej a gross mojej wiedzy bazował na fabularnym filmie „Lady” z 2011. Myślę też że mało kogo w Polsce będzie obchodzić jakaś odległa Birma.

A szkoda – bo naprawdę warto.

W biografiach tych ważnych i wielkich lubię poznawać jak dochodzili do odkrycia swojej drogi, w jaki sposób potem nią szli, jak podejmowali decyzje ważne już nie tylko dla swojego życia, ale i wielu innych.
Pan Michał Lubina wywiązuje się ze swojego zadania, jest to praca politologiczna i Autor koncentruje się na aspektach politycznych życia swojej bohaterki. Wbrew pozorom nie ucieka od informacji z życia prywatnego, jest ich jednak całkiem sporo i widać że Autor dużo wie na ten temat. Dzięki temu zastrzeżeniu, nie musi jednak nadmiernie eksplorować tego wątku, rozstrzygać różnego rodzaju...