Top Gear od środka czyli And on That Bombshell

And on That Bombshell. Inside the Madness and Genius of TOP GEAR
Top Gear
literatura faktu
Dominika

Przez 13 lat, 22 sezony i 175 odcinków Richard Porter pracował jako scenarzysta Top Gear; to on współtworzył scenariusz tego najlepszego programu motoryzacyjnego na świecie, od niewyemitowanego nigdy odcinka pilotowego po ostatni topgearowy występ Jeremy’ego Clarksona, Richarda Hammonda i Jamesa Maya w maju 2015 roku. W tym czasie – niszcząc samochody, wywołując incydenty dyplomatyczne,...

W tym czasie – niszcząc samochody, wywołując incydenty dyplomatyczne, podpalając przyczepy kempingowe i mało nie pozbawiając życia jednego z prezenterów – ekipa Top Gear z rosnącym niedowierzaniem obserwowała, jak jej program z niepozornego, niszowego show BBC2 dla maniaków motoryzacji staje się globalnym, znanym w każdym zakątku świata telewizyjnym fenomenem.

W swojej książce Richard Porter z humorem i swadą dzieli się wieloma zakulisowymi, nigdy nie dotąd nie opowiedzianymi historiami związanymi ze swoją pracą w Top Gear; pisze – między innymi – o epizodzie z małpami za kierownicą, o połamanych kościach, latających samochodach, rozzłoszczonych południowcach i pewnym biurku w kwaterze głównej programu. Zdradza, kto wymyślił Stiga, jak pojawił się pomysł psa Top Gear oraz dlaczego Dacia Sandero – choć powinna – nigdy nie została samochodem za rozsądną cenę. Ujawnia również tajny pseudonim Clarksona oraz wszelkie zakulisowe katastrofy, nierzadko śmieszniejsze niż to, co oglądaliśmy na ekranie.

Porter daje nam niepowtarzalną okazję, by przyjrzeć się z bliska arkanom Top Gear – zjawiskowego, dwukrotnie uhonorowanego nagrodą Emmy programu, który ustanowił trudne do pobicia rekordy oglądalności, stając się kultową marką i to nie tylko wśród zagorzałych miłośników samochodów.

źródło opisu: http://www.insignis.pl/ksiazki/top-gear-od-srodka/

źródło okładki: http://www.insignis.pl/ksiazki/top-gear-od-srodka/

Vespera | 2019-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2019

Autor książki był scenarzystą programu przez ponad 12 lat, więc absolutnie nie można mu zarzucić braku kompetencji do stworzenia tego typu pozycji. Spędził mnóstwo czasu z ekipą przygotowując i kręcąc kolejne odcinki. Top Gear od środka składa się z króciutkich rozdziałów, a każdy z nich porusza odmienne zagadnienie. Na szczęście zostały ułożone mniej-więcej chronologicznie, więc książka nie sprawia wrażenia chaotycznej. Na początku Richard Porter opowiada o sobie i o tym, jak w ogóle dostał się do programu, potem wspomina o starym, klasycznym Top Gear i o jego reaktywacji w nowocześniejszym wydaniu. Dalej mówi o tych wszystkich ciekawostkach, o których właśnie miałam nadzieję dowiedzieć się z jego książki: jak wygląda biuro Top Gear, jak powstawały odcinki, jak to było ze Stigiem, jacy naprawdę są prowadzący program, jacy goście zapraszani na przejażdżkę samochodem za rozsądną cenę byli najsympatyczniejsi.

Więcej tutaj:...

radian | 2019-06-29
Przeczytana: maj 2019

Jako fan Top Gear czytałem widząc przed oczami opisywane odcinki. Książka kompletnie mnie wciągnęła mimo, że nie przepadam za tego typu literaturą. Miło było dowiedzieć się tych wszystkich szczegółów zza kulis. Teraz jestem jeszcze większym fanem Top Gear :)

BlackMamba | 2019-02-08
Przeczytana: 05 lutego 2019

Zacznę od tego, że jestem wieloletnim fanem programu, posiadam też sporą kolekcję felietonów Clarksona.
Spodziewałam się pikantnych faktów, dużej dawki humoru i wielu ciekawostek... I DOSTAŁAM JE!
Książka opowiada o kulisach pracy nad programem, "jak to się zaczęło" i " jak to wyglądało" w bardzo szczegółowy sposób, pozwalając nam dotrzeć do kulisów produkcji. Ale, co dla mnie było najważniejsze, pokazała trzech prezenterów od bardziej prywatnej strony. Okazuje się, że Jeremy jest bardziej wrażliwy, niż pokazuje nam to w telewizji, czy swoich prześmiewczych artykułach, James jest tak samo cudowny i w tym temacie nic się nie zmienia, a Hammond jest uroczo głupiutki i naiwny.
PRZECZYTAŁAM W JEDEN WIECZÓR i z łzami w oczach odkładałam na półkę.
Kocham tych facetów, chociaż kompletnie ich nie znam. Czy to już pora wybrać się do lekarza?

mangusta | 2018-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2018

Jako kompletny laik motoryzacji zawsze byłam zakochana w programie Top Gear. Oglądałam każdy odcinek z wypiekami na twarzy.
Jak pojawiła się książka musiałam obowiązkowo ją przeczytać.
Jej autorem jest jeden z scenarzystów.
Rozdziały są krótkie, szybko się je czyta.
W książce jest bardzo dużo poczucia humoru.
Poznajemy naszych bohaterów z innej.

Jedyne co rozczarowuje mnie to zakończenie, nagły koniec przygody trzech przyjaciół. Ale nie każda książka musi mieć szczęśliwe zakończenie.

Nitager | 2018-06-04

Tylko za zgodą rodziców – w książce używany jest język, który może być uznany za wulgarny.

Podobny komunikat pojawiał się przed każdą emisją kultowego już chyba programu „Top Gear”, realizowanego przez telewizję BBC. I o nim właśnie jest ta książka.

Autora książki nie ujrzymy na ekranie – chyba że w krótkich, przypadkowych migawkach. Pracuje po drugiej stronie kamery. Jest współtwórcą scenariusza i jedną z kluczowych postacie tego wyjątkowego pod każdym względem zespołu. Opisuje swą historię od samego początku – od chwili, gdy rzuca pracę, by podążyć za swoim marzeniem – pracować w „Top Gear”. I opowiada ją aż do chwili, gdy zespół - przynajmniej ten "prawdziwy" - został rozwiązany.

Oczywiście, BBC nie dala za wygraną – Top Gear był przecież programem o niesamowitej oglądalności – próbowała go reanimować z inna ekipą. Ale bez sukcesu. Bowiem istotą tego programu był właśnie ten – nie inny – zgrany i szanujący się zespół pasjonatów. I to właśnie uświadomiła mi ta książka,...

Sanderka1985 | 2018-03-23
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2018
Przeczytana: 22 marca 2018

Rewelacja. Jak tylko zobaczylam książkę Richarda Pottera od razu wiedziałam że muszę ją mięć. Dodatkowo, szczęśliwie dla mnie w Media leżała na stole "tanie-czytajcie-weź mnie do domu"😉. Polecam dla fanow programu Top Gear.

Kurebayashi | 2018-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2018

Opinia pisana z perspektywy fanki.
Uwielbiam Top Gear. Uwielbiam wielką trójkę prowadzących - Clarksona, Maya i Hammonda. Uwielbiam to absurdalne poczucie humoru, elementy tworzące niepowtarzalny klimat tego show - wywiady z gwiazdami, wiadomości (THE NEEEWS!), ściganie się na torze, samochody piękne i te awaryjne. Na BBC Brit wciąż oglądam powtórki starych odcinków, obowiązkowo z wyłączonym lektorem, i wciąż płaczę ze śmiechu.

Możliwość przeczytania relacji o tym jak program był realizowany przez lata, zajrzenia do kuchni całego show i jego twórców to coś fantastycznego. Te ciekawostki i odpowiedzi na pytania, które nasuwały się same podczas oglądania... Po przeczytaniu całości wiem, że James pozostanie moim ulubieńcem, choć jak już wspomniałam uwielbiam całą trójkę prowadzących. Ze wspomnień Portera widać jak fajną ekipę tworzyli wszyscy pracujący nad tym wymagającym projektem, jak nieustanny chaos napędzał ich dzień po dniu. Tym bardziej smuci to, w jaki sposób cała ta...

Rubikon | 2017-12-29
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone

Książka Richarda Portera to tytuł raczej dla najbardziej oddanych i zagorzałych fanów "Top Gear".

Poprzez oczywiste skojarzenie z samym programem, zapowiada ona odpowiednią dawkę rozrywki, w rzeczywistości jednak nie jest tym, co telewizyjny show, który swą atrakcyjnością potrafił przykuć widza do odbiornika. Autor raczej jedynie sili się na szalony i niczym nieskrępowany dowcip oraz luzactwo w swym stosunku do wydarzeń towarzyszących powstawaniu "Top Gear" (jak np. pierwsze chwile i rehabilitacja Hammonda po wypadku z 2006 roku), miejscami zaś wpada do tego w infantylność i przesadę (np. w potraktowaniu książki białego Stiga jako zdrady, mimo że tożsamość ich oswojonego kierowcy wyścigowego była już wówczas tajemnicą Poliszynela).

Paradoksalnie zresztą, najciekawiej przedstawia się w niej historia tego programu, sięgająca samych jego początków i czasów, kiedy autor książki nie był jeszcze zaangażowany w jego powstawanie, w tym np. kulisy podziału na "Top Gear" i...

Logun | 2017-03-15
Przeczytana: 14 marca 2017

Dobra książka, dla fanów klasycznego Top Gear. Pisząc "klasycznego" mam oczywiście na myśli serie z Clarksonem, Hammondem i May'em; były wersje wcześniejsze, jest wersja późniejsza ale dla większości fanów tylko jedna jest "kanoniczna" ... W tym też tkwi cały potencjał jak i ewentualny problem książki, trzeba być rzeczywiście fanem programu, żeby zrozumieć większość historii i niuansów, które są tu zawarte. Jako że sam uwielbiam Top Gear i do dziś wszystkie sezony wraz z odcinkami specjalnymi, pożerają sporą część mojego dysku twardego, trochę się tej książki obawiałem. Mówiąc wprost spodziewałem się trochę "odcinania kuponów" od popularnego programu, po jego kontrowersyjnym i nagłym zakończeniu. Na szczęści miło się rozczarowałem, autor w sposób ciekawy i elokwentny, przeprowadza nas po meandrach powstawania najpopularniejszego programu o samochodach w historii. Aż żal bierze, że przy niektórych historiach nie mamy, dodatkowego kodu QR czy linka do niewykorzystanych materiałów ,...

Mateusz Lisik | 2016-10-11
Przeczytana: 01 października 2016

W związku z taką a nie inną historią programu możemy mówić o historii kompletnej - nikt mi nie wmówi, że TG Post-Clarksonowe to ten sam program z takim samym potencjałem. Ten idiota to człowiek, który z niewielkiego, regionalnego programu wytworzył majstersztyk znany praktycznie każdemu, nawet jeżeli jest motoryzacyjnym dyletantem jakiego świat jeszcze nie widział.

Książka opowiedziana jest z perspektywy fana - jak i producenta - Richarda Portera. Człowiek, który pomagał współtworzyć geniusz TG doskonale też wiedział jak sprzedać Tobie - czytelniku - to co działo się za kulisami legendarnego studio w hangarze. Problemy, smutki, radości, rozwiązania, i gaszenie pożarów. Wszystko to pokazuje nam, że odpowiedni zespół to jeden z gwarantów sukcesu każdego przedsięwzięcia. Richard utwierdził mnie też w przekonaniu, że gdyby to legendarne trio wyprodukowało program, który składałby się wyłącznie z dysputy nad schnięciem farby - byłby murowanym hitem.

Jeśli lubisz Top Gear - nie...