Śmierć w klasztorze

Wydawnictwo: Otwarte
Śmierć, klasztor

Mordercy nie biorą urlopów. Policjanci tak. A przynajmniej tak im się wydaje. Podinspektor Ewa Lewicka planowała odpocząć w przekształconym na elegancki hotel klasztorze w Wigrach. Żadnych zwłok, oględzin miejsc zbrodni i przesłuchań. Nic z tego. Podczas spaceru natknęła się na ciało przystojnego dyrektora hotelu. Samobójstwo? Morderstwo? Czy ma z tym coś wspólnego przestępca ukrywający się w klasztorze, by dawnym zwyczajem skorzystać z prawa azylu? Wąski krąg podejrzanych, skomplikowane motywy zbrodni i presja czasu - przed Lewicką stoi równie ciężkie zadanie, co przed Herkulesem Poirot.

malineczka74 | 2010-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2010

Zaintygowała mnie i okładka i tytuł tej książki, więc kiedy tylko spotkałam ją na bibliotecznej półce wypozyczyłam.Przede mną czytała ją moja mama i nie miała o niej najlepszej opinii.A mnie się bardzo spodobała.Głowna bohaterka to podinpektor Ewa Lewicka z Warszawy.W pewien wiosenny weekend udaje się ona wraz z mężem bankowcem na Mazury nad Wigry aby odpocząć w hotelu przekształconym z klasztoru.Jej małżeństwo wisi na przysłowiowym włosku - Ewa ma dość kolejnych romansów i kochanek męża - choć jej jej bliski chce odejść.Podczas pobytu ginie dyrektor hotelu - przystojny i mający powodzenie u kobiet ,a zarazem mający poslubić instruktorkę fitnessu Jerzy Marciniak.Jego ciało ktoś zrzuca z Wieży Zegarowej choć przyczyną zgonu jest uraz głowy wskutek uderzenia świecznikiem.Motywów zbrodni wydaje się kilka - a to porzucona kolejna kochanka w ciąży , a to niezadowolony z zakwaterowania przyjaciel .Ewa decyduje się pomóc w śledztwie miejscowemu policjantowi Banasikowi - zagadka wydaje...

miharu | 2014-04-27
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Klasyczny kryminał - taki, jakie lubię najbardziej. Szukanie śladów, poszlak, morderca znajdujący się w niewielkim gronie "domowników" - autorka dosyć wiernie trzyma się tego schematu. Co prawda akcja jest przewidywalna i zgadłam zabójcę już w 1/3 akcji, co niedobrze świadczy o książce, gdyż nigdy orłem detektywistycznym nie byłam. ;) Postacie są jednak opisane sprawnie i wiarygodnie. Inspektor Lewicka, mimo irytujących ciągotek do filozofowania w stylu skandynawskim, jest strawną bohaterką. Konkretna, inteligentna, panująca nad emocjami, ale nie cyniczna. Doczepiłabym się może tylko do dwóch rzeczy. Jedna - na początku, gdy wszyscy policjanci w głowę zachodzą, cóż ten dyrektor marketingu tak ekstremalnie uwielbia swojego przyjaciela. Co on do niego ma? Jakieś to dziwne takie, no. A to takie oczywiste, że wali między oczy każdego średnio rozgarniętego czytelnika. ;) Nie ma co, pod względem obyczajowym bystrzy to ci gliniarze nie są. Druga wtopka według mnie dotyczy czyszczenia...

aleksnadra | 2012-09-11
Przeczytana: 30 sierpnia 2012

"Śmierć w klasztorze" to już czternasta pozycja w serii Super Kryminał a drugie spotkanie z Adrianną Ewą Stawską. Wcześniej mogliśmy poznać "Karmiąc zło". Dobrze pamiętam ten kryminał, w którym królował humor, dobry smak i kulinarne odniesienia. Sugerując się tymi wrażeniami, jak najszybciej sięgnęłam po "Śmierć w klasztorze". Książka jest dobra, nic ponad to.

Akcja rozgrywa się w dawnym klasztorze, przekształconym w nowoczesny pensjonat w Wigrach na Suwalszczyźnie. W to miejsce udaje się, na weekendowy wypoczynek, Ewa Lewicka, oficer śledczy z Komendy Głównej Policji. Pani podinspektor chce odetchnąć od pracy a jednocześnie scalić rozsypujące się małżeństwo i na nowo odkryć moc i siłę miłości. W trakcie pobytu, umiera dyrektor hotelu- rozrywkowy, przystojny i bogaty Jerzy Marciniak. Przyczyny zgonu nie są jednoznaczne. Z zewnątrz wygląda na samobójstwo ale istnieją przesłanki, które wskazują na morderstwo. Trzeba jak najszybciej odnaleźć sprawcę.

"Śmierć w klasztorze" przyjmuje...

Marianna | 2016-04-18
Przeczytana: 09 października 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mordercy nie biorą urlopów. Policjanci tak. A przynajmniej tak się im wydaje... Akcja powieści rozgrywa się w dawnym klasztorze przekształconym na nowoczesny pensjonat w Wigrach na Suwalszczyźnie. W to miejsce właśnie udaje się na weekendowy wypoczynek Ewa Lewicka, oficer śledczy z Komendy Głównej Policji. Pani podinspektor chce odetchnąć od pracy, a jednocześnie scalić rozsypujące się małżeństwo i na nowo odkryć siłę miłości.
W trakcie pobytu Lewicka znajduje zwłoki dyrektora hotelu - który był rozrywkowy, przystojny i bogaty - Jerzego Marciniaka. Przyczyny zgonu nie są jednoznaczne, rozpoczyna się śledztwo, które prowadzi komisarz Banasiak. Z zewnątrz wygląda to na samobójstwo, ale istnieją przesłanki, które wskazują na morderstwo. Trzeba jak najszybciej odnaleźć sprawcę. Śmierć dyrektora hotelu jest dopiero początkiem serii tajemniczych śmieci. Kto jeszcze zginie? I kto jest zamieszany w te morderstwa? A także co najważniejsze komu zależy na pozbyciu się niewygodnych świadków?...

Marta Kilian | 2013-07-25
Przeczytana: marzec 2009

To kobiecy kryminał, jednak daleko mu do historii opisywanych przez Agatę Christie. Warsztat autorki jest kiepski, brakuje napięcia. Akcja początkowo jest spowolniona, wszystkie wątki rozgrywają się w błyskawicznym tempie dopiero na ostatnich stronach powieści. Bohaterowie są słabo naszkicowani, wręcz są bezbarwni, za to przestrzeń, w której toczy się historia jest fantastycznie i obrazowo przedstawiona. Oprócz świetnych opisów zabytków w powieści ujęły mnie zaskakujące fragmenty przedstawiające wygasającą już miłość i zachowanie kobiety – głównej bohaterki, która jest wyważona, przyjmuje wszystko z zimnym rozrachunkiem, nie ulega emocjom. Potrafi pożegnać się ze swoim mężem nie mając do niego pretensji, że przez lata ją oszukiwał i zdradzał. „… o miłości mówi się dużo, gdy się rodzi, potem kiedy trwa, niepotrzebne są słowa, a gdy umiera są zbędne”

loclaith | 2013-09-02
Przeczytana: 02 września 2013

Książkę Stawskiej podsunęła mi pani biliotekarka bo nie było tego, co akurat chciałam wypożyczyć. Okładka i tytuł mnie trochę rozśmieszyły, trochę zaintrygowały, więc postanowiłam spróbować - zawsze można oddać. Okazało się, że źle nie jest, ale oczywiście mogło być lepiej, i jak na moje drugie spotkanie z polskim kryminałem, to jestem zadowolona. Szkoda tylko, że postaci są takie..bezbarwne trochę, akcja w zasadzie się toczy ale i tak wiadomo, kto jest sprawcą. Opisy otaczającej bohaterów natury zaskakująco nie nudzą, a jedyne co wprawia w rozdrażenienie to sztuczne i wymuszone filozofowanie pani Lewickiej. Chociaż ma ona swoje momenty. Polecam jako zabijacz czasu.

ozięble | 2014-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2014

Kryminał nie powala na kolana, ale da się przeczytać. Do końca człowiek zadaje sobie pytanie: kto zabił?, a odpowiedź na nie może zaskoczyć nie jednego czytelnika.

Katee | 2013-06-26
Przeczytana: czerwiec 2013

Rzadko kiedy mam styczność z kryminałami autorstwa polskich pisarzy. Niezastąpioną mistrzynią w tej kategorii z pewnością jest Joanna Chmielewska, w której książkach kiedyś się zaczytywałam. Do tej pory nikomu innemu nie udało się zdobyć mojego serca, dlatego kryminałów innego autorstwa unikam jak ognia.
Po „Śmierć w klasztorze” sięgnęłam z czystego przypadku, ani nie zauroczyła mnie okładka, ani nie pociągnął opis z tyłu, po prostu książka znalazła się na mojej półce więc wcześniej czy później musiałam ją przeczytać.

Podinspektor Ewa Lewicka jest ekspertem w dziedzinie rozwiązywania zagadek tajemniczych zgonów. W swoim zawodzie jest wręcz niezastąpiona, cieszy się dużym szacunkiem i poważaniem kolegów po fachu.
Wraz z mężem wybiera się na weekend do hotelu mieszczącego się w klasztorze w Wigrach. Ma to być romantyczny wypad ratujący rozpadające się małżeństwo, prywatne życie Ewy nie jest niestety usłane różami.
Pech, lub zrządzenie losu, sprawia, że u stóp jednej z klasztornych...

Dotka76 | 2010-10-15
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 15 października 2010

Kryminał, którego akcja dzieje się w klasztorze (hotelu) w Wigrach na Suwalszczyźnie. Bardzo mi się spodobała. Już mniejsza z tym, że akcja dzieje się w jednym z ulubionych przeze mnie regionów Polski. Ale sama akcja jest - choć niespieszna - to wciągająca. Książka napisana w przyjemnym, eleganckim nawet (jak dla mnie) stylu. Trochę, a może bardzo w duchu Agaty Christi. Mało jest - moim zdaniem - polskich, ciekawych kryminałów. Mam nadzieję, że autorka nie poprzestanie tylko na tym jednym tytule. Z przyjemnością daję 4 gwiazdki (oczywiście w kategorii kryminałów).

Kaka | 2012-07-06

Krótko - poprawny kryminał. Ale dla mnie poprawny komplementem raczej nie jest. Wszystko w tej książce jakieś takie bez emocji jest, dzieje sie bo się dzieje, ale nie wciąga i nie intryguje. Stąd moje 5 gwiazdek, chociaż i to na wyrost trochę ;)