Jańcio Wodnik i inne nowele

Wydawnictwo: Latarnia
Pati_Star

Jańcio Wodnik i inne nowele to zbiór sześciu utworów autorstwa reżysera i scenarzysty Jana Jakuba Kolskiego (ur. 1956), który zaprasza do świata magicznego, choć osadzonego w surowych realiach chłopskiego życia. Fabuła większości z nich jest znana wielbicielom filmów tego twórcy. Baśniowe odniesienia czynią z tych historii rodzaj przypowieści o meandrach ludzkiego losu. Bohaterów pobudzają do działania miłość, śmierć i zemsta. Walczą o sens swojego życia, choć nieraz go też gubią. Chłopska zbiorowość, zanurzona w przesądach, żyjąca według własnych praw, z trudem toleruje ich odmienność. Ważną część ich egzystencji stanowi natura, piękna, groźna i nieprzewidywalna, choć opisywana z zachwytem pomieszanym z czułością. Zmysłowość tej prozy jest urzekająca.

Piotr | 2016-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2016

Jan Jakub Kolski do tej pory był mi znany z filmów "Jańcio Wodnik", oraz "Jaśminum". Tym razem sięgnąłem po prozę tego autora i zwyczajnie się zachwyciłem.

Jan Jakub Kolski nosi w sobie wielkie umiłowanie do polskiej ziemi, połączone z jej zrozumieniem i wyłuszczeniem tego, co czasami może zwykłemu obserwatorowi przejść koło nosa.

Autor opisuje proste życie, a bohaterami są zwykli ludzie, czasami niepozorni, ale w jego opisach nie ma mowy o banalności. Niewielu pisarzy potrafi tak pięknie pisać o współdziałaniu natury z człowiekiem, pokazując prostotę ludzkich losów, a wraz z nią codzienne zawiłości.

Wydaje się, że Kolski ma nieograniczoną wyobraźnię. Jego literackie obrazy są często szkicowane oszczędną kreską, ale czytelnik po lekturze czuje się usatysfakcjonowany tym co zobaczył. A "Jancio Wodnik..." to cztery utwory traktujące o życiu, o przemijaniu, miłości, zawodzie i buncie.

Artysta nie unika tutaj konfrontacji ze światem czasami zbyt odległym, wydawać się może,...

Wkp | 2016-08-29

NIESPIESZNY ŻYWOT CZŁOWIEKA WIEJSKIEGO

Bohater otwierającej ten zbiór noweli, „Pogrzeb kartofla” ciągle powtarza, że nie będzie się spieszył i te właśnie słowa stają się znamienne dla całego zbioru. Bo w każdej noweli, które na „Jańcia Wodnika” się złożyły, niezależnie od tego, co stanowi oś całej akcji właśnie pean przeciwieństwa tak znanego nam z codzienności pośpiechu wybrzmiewa najgłośniej.

Całość recenzji znajdziecie na portalu Sztukater https://sztukater.pl/ksiazki/item/18493-jancio-wodnik-i-inne-nowele.html

książek: 1937

Jańcio Wodnik i inne nowele Jana Jakuba Kolskiego stanowią zbiór sześciu opowiadań w większości znanych z ekranizacji. Jestem ogromną zwolenniczką dzieł tego twórcy, jednak dotychczas obcowałam wyłącznie z filmem. Po raz pierwszy miałam przyjemność poznać słowo pisane Jana Jakuba Kolskiego i odważnie mogę przyznać, że absolutnie nie odbiega ono od ekranizacji. Wywołuje ogromny niepokój, swoistą nostalgię, zachwyca, czaruje, a przede wszystkim zaskakuje sposobem ukazania zawiłości ludzkiego umysłu, wprawiając w bardzo osobliwy, nietuzinkowy nastrój.

Dzieła zawarte w niniejszym zbiorze idealnie obrazują tendencje realizmu magicznego, autor wprowadza odbiorcę w fascynujący, chwilami nierealny klimat, pobudza jego wyobraźnię, zaskakuje, pomału odkrywając niezwykły świat magii. Jednakowoż doskonale odzwierciedla ludzkie ułomności, paradoksalnie w szalenie prawdziwy i nieprzemijający sposób. Śmiało mogę napisać, że ta książka może stać się dziełem ponadczasowym bowiem twórczość Jana...

WielkiBuk | 2016-07-16
Przeczytana: lipiec 2016

Nowele Jana Jakuba Kolskiego są jak jego filmy. Wizualne, działające na wyobraźnię, pozostawiają skazę, rodzaj blizny na sercu tak czytelnika, jak widza. Do tego wzajemnie się uzupełniają, co z pewnością zauważyli ci, którzy śledzą kinowe dokonanie tego niezwykłego reżysera. Niby niezwykle proste w przesłaniu, a najpewniej dlatego właśnie pozostają niezapomniane.

„Jańcio Wodnik i inne nowele” to proza najwyższej próby. Urzekająca, odpychająca, taka, którą pochłania się z zachwytem i obrzydzeniem jednocześnie. To fabularne perełki, odkrywające prawdę o człowieku, a bywa, że nie jest to wcale prawda, którą pragniemy usłyszeć.

Może to głupie - wyciągnęłam z internetowego antykwariatu w zeszłym roku, miałam szczęście i jestem z tego dumna.

Kocham filmy Kolskiego toteż wiedziałam, to że się zawiodę na tej książce jest mało prawdopodobne, bo przynajmniej część filmów widziałam po kilka razy, a dlaczego 8 gwiazdek zamiast 10? bo tak jak wszędzie są lepsze nowele i gorsze, ale wszystkie trzymają poziom, chodzi o odbiór emocjonalny bardziej.

Zaskoczyła mnie spójność ze światem filmowym, bo czyając niemal widziałam obrazy z wcześniej obejrzanych filmów. W tym przypadku to duży + i dowód WIELKOŚCI Kolskiego.

Jeśli uda Wam się gdzieś dostać polecam gorąco!

Sebastian | 2016-09-26

Przepiękne historie. Większość z nich znana jest z filmów Jana Jakuba Kolskiego, ale zupełnie nie przeszkadza to w delektowaniu się tym wspaniałym słowem pisanym. Oczywiście nie sposób aby bohaterowie nie mieli twarzy genialnego Franciszka Pieczki czy Grażyny Błęckiej-Kolskiej.
Od lat wiedziałem, że Autor jest świetnym reżyserem, ale dopiero od stosunkowo niedawna odkryłem go jako pisarza. Ten zbiór nowelek póki co najbardziej przypadł mi do gustu. Wspaniałe opowieści, wyśmienity język i klimat. Cudo.

Michelle | 2016-10-05
Przeczytana: 02 października 2016

Lubicie wyzwania? Skoki na głęboką wodę? Podczas lektury Jańcio Wodnik i inne nowele, po pierwszej z nich, zaczęłam się zastanawiać, co mnie podkusiło, żeby sięgnąć po tę książkę… Jednak, im dalej, tym ciekawiej… Jeśli można tak powiedzieć…

Ze zbiorami zawsze miałam problem tego typu, że nigdy nie trafił mi się taki, którego każda poszczególna historia podobałaby mi się w takim samym stopniu… albo chociaż podobnym… Zawsze znajdowałam takie, które w moim odczuciu były obłędne i takie, których sensu istnienia nie pojmowałam.
I chociaż pierwsza z nowel na początku mnie lekko zmasakrowała, to śmiało mogę powiedzieć, że wreszcie znalazłam pierwszy taki zbiór, który jest „idealny”. Idealny w tym sensie, nie ma lepszej, czy gorszej, każda z nowel ma to „coś”…Rozumiecie?

Jańcio Wodnik i inne nowele to sześć różnych historii. Historii osadzonych w realiach chłopskiego życia, gdzie motywacją do działania jest miłość, śmierć i zemsta. Odniesienia do przesądów w połączeniu z tak wyraźnymi...

pannakac | 2016-10-21
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: październik 2016

Opowiadania te cechuje prostota i jest ona ważna zarówno pod względem językowym, jak i fabularnym. Rzeczy niepotrzebne są wykluczane, dlatego w tekstach panuje porządek. Nie ma jednak banałów – ani w języku, ani w zwrotach akcji, ani w wartości symbolicznej czy moralnej. Jest za to melancholia i wieś w bardzo szerokiej odsłonie – z problemami egzystencjalnymi, jakie w niej kiełkują. Jednym ze znaczących motywów jest walka o wolność, tym trudniejsza, że wieś to społeczeństwo wyalienowane – posiadające własne zasady. Nikt o nich nie mówi i w opowiadaniach Kolskiego milczenie to jest zachowane – a jednak poprzez działania bohaterów czytelnik doskonale wie, które granice zostały przekroczone. Ale wieś to też zabobony, pozbawiony podstaw strach, ograniczenia i niezwykła łatwość manipulacji. Wieś to też skostniały podział społeczeństwa, stare, nielogiczne prawdy, które krzywdzą jednostki. Na takim tle każdy występek, każda okropność i rysa historii jest tym bardziej widoczna. Oprócz...

Grazia_czytaninka_ | 2016-09-30
Przeczytana: 27 września 2016

Wielu z Was, Jan Jakub Kolski może być znany nie tylko jako autor, ale również reżyser oraz scenarzysta. Ta książka, to zbiór sześciu opowiadań, które są jak jego filmy - działają na wyobraźnię.

Bohaterami noweli są zwykli ludzie, którzy ukazują prostotę życia. Autor nie obawia się o ludzkich problemach, pisze o nich w dojrzały sposób. Ukazuje nam polską wieś, w której bohaterowie walczą o swoją niezależność, często w bardzo nieudolny sposób. Klimat opowiadań można by porównać do dawnych osad, gdzie ludzie wierzyli we wszystkie przesądy, a ludzka nienawiść przekraczała wszelkie granice.

Autor w bardzo realny sposób, pokazuje nam jak łatwo można zastraszyć i manipulować społeczeństwem. Nie ma co ukrywać, kiedyś realia były inne, panowały inne reguły, a ludzie kierowali się własnymi zasadami, nie bacząc czy były one słuszne.

"Chłopi zesztywnieli. Spojrzeli szeroko otwartymi oczami najpierw na siebie, potem na powrót na Mateusza. Ten powtórzył jeszcze raz głosem spokojnym, ale...

Liona | 2016-10-14

Książka składa się z sześciu utworów autorstwa reżysera i scenarzysty Jana Jakuba Kolskiego. Autor przedstawia nam niezwykłe historie, w których magia łączy się z rzeczywistością. Niekiedy trudno zauważyć gdzie przebiega granica. Każda z historii, to obraz wsi, tym samym prostej społeczności, która z łatwością poddaje się manipulacji, wszelkim przesądom a także jest zdolna do bezwzględnych czynów z prymitywnych pobudek jakimi są zemsta, nienawiść, czy zazdrość.
Czytając książkę z jednej strony byłam zachwycona sposobem widzenia świata przez autora, jego wyobraźnią, umiejętnością przedstawienia bohaterów, jednak z drugiej czułam obrzydzenie i wstręt.
"Zarobaczona nie ugryzła. Tym razem przytuliła się przymilnie policzkiem do wierzchu dłoni. Stary szybkim ruchem zerwał opaskę. Cofnął go widok i smród. Oczy chorej były zastrupiałe, zaropiałe i zarobaczone. Szybko zabrał się do dzieła".
Odkładałam książkę, by po czasie znów po nią sięgnąć. Nie ukrywam, że przez bardziej drastyczne...