Aleja Narodowa

Seria: Czeskie Klimaty
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
Národní třída
Michele

To jest Vandam. Mówią na niego Vandam, bo tak jak ten aktor, umie zrobić dwieście pompek. Nie jest naziolem, serio, tylko prawdziwym facetem, nie półfacetem, ostatnim prawdziwym Czechem. Lubi starą dobrą pracę ręczną. Adolf Hitler uratował mu życie. Myślisz, że wiesz, co to czeski humor? Cały świat kocha czeskie piwo i czeski humor! Myślisz, że wszędzie wojna, a w Czechach ciepełko, knedliki,...

To jest Vandam.
Adolf Hitler uratował mu życie.
Myślisz, że wiesz, co to czeski humor?
Cały świat kocha czeskie piwo i czeski humor!
Myślisz, że wszędzie wojna, a w Czechach ciepełko, knedliki, pokój i spokój?
Spoko.

W najnowszej powieści Jaroslava Rudiša jak uparty refren powracają kapitalizm, komunizm, miłość i wolność.

"Wygrać nie mogą wszyscy. Ale wszyscy mogą przegrać – Jaroslav Rudiš przeważnie pisze właśnie o tym. Tyle, że teraz wpadł w furię. Powieść ułożył jak manifest. O kapitalizmie, komunizmie, miłości – owszem, czułości – no, powiedzmy. Z bohaterem Samo Zło. Jak zawsze błyskotliwy, bardziej niż zwykle przewrotny, ciągle chwilami zabawny. Wkurzony. Totalnie zaskakujący". (Aleksandra Boćkowska)

źródło opisu: http://sklep.ksiazkoweklimaty.pl/9788364887420

źródło okładki: http://sklep.ksiazkoweklimaty.pl/9788364887420

adb | 2018-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2018

Aleja Narodowa jest dla Czechów tym, czym dla nas jest Stocznia Gdańska, to tam zaczęła się aksamitna rewolucja i oczywiście byli tam wszyscy, jeżeli nie wszyscy Czesi, to wszyscy prażanie. Vandam, bohater Rudiša, oczywiście też, mało tego - to on zadał pierwszy cios, od którego wszystko się zaczęło.

Vandam uwielbia filmowego Vandama, stąd ten pseudonim, ćwiczy, robi 200 pompek, bo siła jest ważna. Vandam nie może być słaby, miękki i przewrażliwiony, bo to niemęskie, a on jest prawdziwym facetem. Ceni też dobrą "ręczną robotę" czyli mordobicie i chętnie udziela takich "lekcji o życiu" starannie dobierając przeciwników. Takich rad dotyczących siły, ćwiczeń i charakteru udziela w myślach swojemu nastoletniemu synowi. W myślach, bo: po pierwsze książka ma formę monologu, po drugie Vandam nie ma kontaktu z synem [...]
Nie, Vandam nie jest "naziolem", jemu nie przeszkadzają inni o ile "nie robią syfu", a jeżeli robią dostają "lekcję o życiu" [...] Vandam jest czeskim patriotą i...

almos | 2017-02-12
Przeczytana: 07 lutego 2017

Książka będąca spowiedzią czeskiego skrajnego prawicowca. Mamy tu kult siły, kult walki, rozwiązywanie konfliktów przy pomocy pięści, kontestację obecnego systemu gospodarczego i politycznego. Świetny styl: dominują krótkie, zdecydowane zdania jak wojskowe komendy. Wszystko to razem budzi przerażenie, ale to portret nowego (starego) człowieka, coraz bardziej popularnego w Europie. Mocna proza, świetny przekład Katarzyny Dudzic-Grabińskiej.

Książka jest długim monologiem Vandama (tak się sam nazywa), skrajnego prawicowca w średnim wieku, mieszkającego na przedmieściach Pragi. Mówi gość o swoim życiu, ale też udziela tak zwanych życiowych rad nastoletniemu synowi. Wyłania się z książki dosyć przerażający światopogląd faceta. Przede wszystkim kult siły fizycznej, trzeba np. robić codziennie setki pompek. Po co? Żeby się dobrze bić, bo pięść to główny argument w czasie jakiegokolwiek konfliktu, różnicy zdań: „Pierwszą babę zapomnisz, może nawet jej imię, ale nie zapomina się...

chiara | 2016-05-17
Przeczytana: 17 maja 2016

Aleja Narodowa to znakomita książka młodego czeskiego pisarza Jaroslava Rudiša. Jest to niebanalna historia czeskiego narodowca, pokazująca źródła takiej postawy, inteligentnie skonstruowana i nienarzucająca czytelnikowi wniosków. Ciekawa byłaby podobna książka o Polsce, może Orbitowski napisze coś o polskich narodowcach?

BetiFiore | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

To druga książka wydawnictwa Książkowe Klimaty (z "Czeskiego pakietu" oferowanego przez BookRage)po którą sięgnęłam. Właściwie to takie dłuższe opowiadanie, monolog Vandama, czeskiego nacjonalisty z bogatą przeszłością. Pozycja warta zauważenia.

lbadura | 2016-12-24
Przeczytana: 23 grudnia 2016

Książkę przesłuchałem w formie audiobooka. Normalnie dałbym 8 gwiazdek. Daję 10 ze względu na świetne wykonanie lektorskie. Hynek Cermak, aktor, którego dobrze znam z filmu "Niewinność" wykonuje kawał dobrej roboty. Asystuje mu w równie świetny sposób aktorka Krystyna Frejova, którą znam z serialu HBO "Terapie", polskiego odpowiednika HBO "Bez Tajemnic". Ale to już jest inna historia…. Te słowa -- to już jest inna historia -- padają dość często w tej książce. Świadczą o tym, że w książce poruszanych jest mnóstwo wątków, wiele dygresji. Mnie to osobiście bardzo odpowiada. Komuś kto nie lubi dygresji, ta książka może się nie podobać.

Po przesłuchaniu kilku minut tego audiobooka od razu przyszło mi do głowy, że ta książka to odpowiednik polskiej książki "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną". Doroty Masłowskiej. W "Aleji Narodowej" jest sporo slangu, sporo dygresji, sporo skakania z tematu na temat. Dosłownie tak jak u Masłowskiej.

Oprócz Masłowskiej ta książka przypomina...

Blondo | 2016-03-21
Przeczytana: 20 marca 2016

Ktoś musi zadać pierwszy cios, ktoś musi dodać pierwszą ocenę.
Książkę szybko się czyta, jest bardzo zaskakująca, wątki na pozór błahe znajdują później kontynuację. Rudiš kreśli postać narodowca, który jest jakby wewnętrznie sprzeczny, zgodnie z zasadą: "jestem tolerancyjny, ale nienawidzę...". Główny bohater odwiedza knajpę "Północ" i lubi hajlować - nie jako nazista, jako starożytny Rzymianin, legionista z Lasu Teutoburskiego.
Za dużo nie można tu pisać, bo łatwo zaspojlerować.
Zdecydowanie polecam, taki must read.

desaparecido | 2017-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2017

"Życie to scena, jak ja znam życie,
to musi skończyć się mordobiciem"

Takie oto słowa piosenki usłyszałem w radiu tuż po przeczytaniu tej książki. I to jest idealna puenta i zarazem komentarz. Polecam.

yodapl | 2016-09-05
Na półkach: Przeczytane, Kindle, 2016
Przeczytana: 04 września 2016

"Aleja Narodowa" Jaroslava Rudisa to jedna z bardziej specyficznych książek jaką czytałem od dawna. Jest to nowela, której korzenie sięgają sztuki teatralnej, w takiej bowiem formie debiutowała w 2012 roku opowieść o Vandamie, przedstawiona z resztą przez niego samego.
Vandam to prażak o skrajnie prawicowych poglądach, którego życie składa się z ciągłej walki nie wiadomo o co i nie wiadomo z kim. Nasz Czech to człowiek o zawiłej przeszłości, który brał udział w Aksamitnej Rewolucji (pytanie tylko po której stronie barykady stał) i który jest pasjonatem historii wojskowości (a rzymscy i germańscy wojowie towarzyszą mu cały czas, być może przy pomocy rozmaitych specyfików, których Vandam w swoim czasie zażywał stanowczo za dużo). Jedno jest pewne - mózg Vandama wykluwa mnóstwo rad życiowych i ideologii, które z zapałem przekazuje swemu synowi, a także czytelnikom, w formie chaotycznego, zakrapianego wódą i krwią z kinola monologu.
I to jest siła tej powieści; narracja prowadzona w...

Natalia Anna | 2018-03-30
Na półkach: Ebook, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 29 marca 2018

"Aleja Narodowa" to prawdziwie czeska powieść. Coś dla miłośników Hrabala czy Kundery (zwłaszcza, że można znaleźć tu nawet bezpośrednie nawiązania). Niby "czeski film" - nikt nic nie wie. A jednak wydaje się, że "Aleja Narodowa" to idealny opis współczesnego świata, a szczególnie Europy Środkowej i panujących w niej nastrojów, budzących się demonów i historii, która nie daje o sobie zapomnieć.

Małgorzata | 2018-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2018

Niepozorna książeczka skrywa doskonale skonstruowaną i świetnie napisaną - oraz przetłumaczoną - historię. Główny bohater, będący zarazem narratorem, wypluwa z siebie nieustanny ciąg przemyśleń, opowieści i życiowych mądrości, sam dając się ponieść swoim słowom i wierząc we własną opowieść o ostatnim Rzymianinie, współczesnym czeskim wojowniku.
To facet, jakich wielu - gdzieś tam był, coś tam robił, gdzieś był pierwszy, gdzieś ostatni. Wierzy w siłę fizyczną, szydzi ze swojej trudnej przeszłości, bagatelizuje rzeczy ważne. Jak sam mówi - to czeski humor.
Ten słowotok tworzy spójny i wiarygodny obraz człowieka niechętnie i jakby przez przypadek robiącego podsumowanie swojego życia. Doskonałe wykorzystanie potocznego stylu sprawiło, że kupiłam Vandama bez mrugnięcia okiem. To przede wszystkim zasługa fantastycznego tłumaczenia - tłumaczka nie zawahała się używać slangu i form na granicy poprawności.
To króciutka książeczka wypełniona nieoczekiwanymi zwrotami akcji, ostrym jak brzytwa...