Aleksandra

Tłumaczenie: Natalia Celer
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
5,9 (60 ocen i 17 opinii) Zobacz oceny
10
4
9
2
8
4
7
14
6
14
5
9
4
4
3
5
2
2
1
2
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Роксоляна
data wydania
ISBN
9788377793800
liczba stron
384
kategoria
literatura piękna
język
polski
dodała
Róża_Bzowa

Opowieść, która stała się kanwą i inspiracją dla serialu „Wspaniałe stulecie”. Ta opowieść zapiera dech w piersi. Jest jak baśń z Tysiąca i jednej nocy, a jednak zdarzyła się naprawdę. Pierwsza połowa XVI wieku. Aleksandra Lisowska, młoda dziewczyna z Rohatyna, porwana przez Tatarów niemal sprzed ołtarza i wzięta w jasyr, trafia na dwór Sulejmana Wspaniałego, jednego z najpotężniejszych...

Opowieść, która stała się kanwą i inspiracją dla serialu „Wspaniałe stulecie”.

Ta opowieść zapiera dech w piersi. Jest jak baśń z Tysiąca i jednej nocy, a jednak zdarzyła się naprawdę.

Pierwsza połowa XVI wieku. Aleksandra Lisowska, młoda dziewczyna z Rohatyna, porwana przez Tatarów niemal sprzed ołtarza i wzięta w jasyr, trafia na dwór Sulejmana Wspaniałego, jednego z najpotężniejszych władców Imperium Osmańskiego. Przyjmuje imię Hürrem (Roksolana to przydomek wskazujący na przynależność do narodu ruskiego). Sułtan po prostu traci dla niej głowę i postanawia się z nią ożenić…

 

źródło opisu: Wydawnictwo MG

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/aleksandra-%D1%80%D0%B...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (162)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 5605
Wkp | 2016-04-18

ALEKSANDRA WIELKA

Takie bohaterki, jak Hürem, postać znana z bijącego rekordy popularności, choć zakończonego już w naszym kraju serialu „Wspaniałe stulecie”, szybko zdobywają serca odbiorców. Charakterystyczne, charakterne bym rzekł, wieloznaczne i niebanalne. Ale w Hürem kryje się jeszcze jedna istotna rzecz – jest autentyczną postacią historyczną. Kimś kto żył nie tylko na ekranie. I szansę na poznanie tej właśnie osoby daje powieść Osypa Nazaruka, „Aleksandra”.

Hürem. Rudowłosa sułtanka. Kobieta, która przeszła drogę od niewolnicy z haremu, do władczyni. Jej losy, jej charyzma i intrygi dworskie, w których brała udział (czy raczej, których siłą sprawczą była) wystarczyłyby do obdzielenia kilku bohaterek a zatem i kilku książek. A wydawała się być zwykłą dziewczyną z kresów Rzeczypospolitej, która porwana niemal sprzed ołtarza, zniewolona, wyrwana z rodzinnych stron w sam środek Imperium Osmańskiego, trafiła do haremu jej władcy, sułtana Sulejmana II Wspaniałego. Wiedziała...

książek: 570
DomowaKsięgarnia | 2016-09-19
Na półkach: Przeczytane

Aleksandra autorstwa Osypa Nazaruka to zbeletryzowana opowieść o życiu Rokosolany, słowiańskiej konkubiny, a następnie żony Sulejmana Wspaniałego.

Opierając się na wiedzy historycznej i wszelkich dostępnych źródłach Nazaruk wykreował postać Rokosolany odpowiadającej wyobrażeniom współczesnych. Tchnął w Aleksandrę żywego ducha. Przypisał jej myśli, słowa i uczynki.

Dzięki swojemu talentowi literackiemu opisał tę niebanalną kobietę w prostych, a jednocześnie bardzo barwnych słowach. Sprawił, że historia Hürrem staje się nam bliska i ważna.

więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com/

książek: 1546
Grażyna St | 2016-05-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 maja 2016

Jestem rozczarowana treścią tej książki. Gdybym nie oglądała serialu "Wspaniałe stulecie", pewnie moja opinia była bardziej pozytywna. Jednak nie podobało mi się to, że zupełnie inaczej autor przedstawia dzieje Aleksandry, niż film. Brakowało mi wielu postaci, które podbiły moje serce w serialu. W zasadzie to niewiele wspólnego ma książka z tym, co oglądałam na ekranie. I na dodatek przedstawia dzieje tylko do momentu pojawienia się na świecie Selima i Bajazyda. Być może jest tu opisana baśniowa miłość Olesi i Sulejmana /jak niektórzy się zachwycają/, ale dla mnie treść książki to o wiele za mało, gdy obejrzałam serial. Taka "opowiastka" na dwa wieczory i ...można zapomnieć. Na pewno nie wrócę ponownie do tej lektury. Oczywiście nie neguję, że wielu czytelnikom "Aleksandra" bardzo sie spodoba.

książek: 2524
jeke | 2016-04-20
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Rohatyn, 1518 rok. Stefan Dropan, syn kupca lwowskiego ma się ożenić z Aleksandrą Lisowską, córką Łuki Lisowskiego, proboszcza cerkwi Świętego Ducha mieszczącej się na przedmieściach Lwowa. W dniu zaślubin na miasto napadają Tatarzy, którzy uprowadzają pannę młodą i pana młodego oraz inne kobiety i mężczyzn w jasyr. Po kilku dniach część uprowadzonych odbijają Kozacy, ale Olesia pozostaje i wędruje bosa przy mażach tatarskich na sznurku albo biegnie przywiązana rzemieniem obok dzikich koni poganiana nahajami.

Na Krymie Olesia zostaje sprzedana na targu niewolników i trafia do szkoły dla niewolnic w Kaffie, gdzie pobiera nauki, aby jej właściciele mogli ją drożej sprzedać. Po raz drugi zostaje sprzedana w Konstantynopolu i trafia do domu sułtana Sulejmana Wspaniałego, młodego władcy Imperium Osmańskiego. Poznaje życie w haremie jako niewolnica i służka odaliski, gdy niespodziewanie dostrzega ją sułtan. Szybko rozchodzi się wieść, że padyszach zapałał miłością do bladej cudzoziemki,...

książek: 3598
Dunya | 2016-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2016

Wreszcie książka godna tak pięknej historii miłosnej!
Ma swój orientalny klimat, nieśpieszną, lecz szalenie intrygującą akcje oraz piękny sposób narracji - poetycki, przypominający język z "Dziejów Tristana i Izoldy". Niemal mogłam zobaczyć te wszystkie piękne meczety i gwiazdy nad wonnymi ogrodami Konstantynopola.
Szczerze przyznam, że w porównianiu z serialem ta powieść wypada o niebo lepiej, a Hurrem Osypa Nazaruka to jedna z najpiękniejszych postaci literackich - inteligentna, niewinna, czuła, pełna wiary i radości.
Tak samo Sulejman - ich uczucie tutaj powoli się zawiązuje nie przez pocałunki czy sypianie ze sobą, a rozmowę, wspólne marzenia i ledwo zauważalne gesty. Zakochują się w sobie duszą, nie ciałem.
Genialna jest praca Tłumaczki, która widać, że bardzo dobrze orientuje się w historii oraz geografii - w przypisach wyjaśnia tradycyjne nazwy i prostuje nieścisłości oraz błędy historyczne Autora. To dzięki Jej pracy mogłam się cieszyć lekturą i nic z trudnej terminologii...

książek: 672
Książkanonstop | 2016-07-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Dawno, dawno temu wszystko zapowiadało piękne życie Olesi Lisowskiej. Dziewczyna będąca córką proboszcza cerkwi miała poślubić Stefana Dropana syna lwowskiego kupca. Młodzi byli z tego pomysłu zadowoleni, chłopak pałał uczuciem do Aleksandry. Niestety w momencie zaślubin do akcji wkroczyli Tatarzy, którzy uprowadzili pannę młodą i pana młodego w jasyr. Aleksandra wędrowała boso w okropnych warunkach, modląc się do Boga, który był w tym czasie jej jedyną pociechą. Wiara dodawała jej sił.

Kiedy dotarła do szkoły niewolnic wraz z innymi dziewczętami pobierała nauki niezbędne do tego, aby w późniejszym czasie możliwe było droższe jej sprzedanie. W Konstantynopolu została oddana do domu Sulejmana Wspaniałego. Zaznajamiała się z życiem w haremie jako służka i niewolnica. Ku wielkiemu zdumieniu niedługo po jej przybyciu dostrzegł ją sam sułtan. Sulejman postanowił wziąć Aleksandrę za żonę...

Droga od niewolnicy do potężnej władczyni nie była ani prosta, ani usłana różami. Kobieta wiele...

książek: 541
Maras | 2018-08-17
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

Czytałem już kilka książek i opracowań poświęconych losom Sulejmana Wspaniałego i Roksolany. Jedne były bardzo ciekawe i obiektywne, a także zawierały brutalny obraz haremu oraz zwyczajów w Imperium Osmańskim, zaś drugie były pełne luk i przekłamań historycznych oraz/lub były napisane niejasnym językiem. Powieść Nazaruka zalicza się niestety do tych drugich. Największe zarzuty mam wobec przedstawienia przez niego Roksolany. W pewnym momencie miałem wrażenie, iż została ona przedstawiona, nie jako okrutna i bezwzględna żona sułtana (samych fragmentów o jej mściwości i żądzy władzy jest niewiele), lecz jako idealna władczyni, troszcząca się o innych oraz domagająca się stalej opieki i miłości ze strony męża. Ponadto dialogi między nią a Sulejmanem są dla mnie jakby zanadto przesłodzone i infantylne, zaś sama akcja dla mnie była zbytnio rozwleczona. Dodatkowo mierziły mnie liczne przekłamania historyczne (chociaż o tyle dobrze, że tłumaczka w przypisach zwraca czytelnikom uwagę gdzie...

książek: 1315
asia_z_książką | 2016-07-22
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Niestety, wynudziłam się okrutnie. Wcześniej przeczytałam inną książkę o Hurrem, może dlatego miałam wrażenie, że w tej kompletnie NIC się nie dzieje. Czekałam na jakiś rozwój akcji. Aż coś zacznie się dziać. Nie doczekałam się.
Język mnie irytował - na pewno dla innych będzie on plusem, mnie wymęczył. Nie jest to lekka i przyjemna książka, ciągnęła mi się jak flaki z olejem i mimo niewielkiej objętości czytałam ją strasznie długo. Nie będę streszczać książki (bo nie o to chodzi w opiniach..), mogę jedynie napisać, że Aleksandra była okropna, nie polubiłam jej. Zbyt pewna siebie, niby religijna, a równocześnie okrutna.
Może inni inaczej odbiorą "Aleksandrę" ale dla mnie to chyba największy zawód tego roku.

książek: 884
dobrerecenzje | 2016-05-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 maja 2016

Ostatnio, jak mogliście pewnie sami zauważyć, zostało wydanych wiele książek na temat serialu, który zawładnął sercami wielu osób – „Wspaniałe stulecie”. Sama przyznam, że miałam okazję przeczytać kilka takich książek, ale zazwyczaj były one podobne do siebie. Pisane na podstawie serialu, brak przeszłości bohaterów, oraz brak fragmentów historycznych, których przecież większość czytelników na pewno oczekuje, chcąc poznać dogłębnie kulturę kraju o którym czyta.
„Aleksandra” natomiast, to całkiem inna książka niż te wszystkie, które czytałam do tej pory. Kiedy zabierałam się za jej czytanie, byłam zdania, że pewnie nie dowiem się niczego nowego o bohaterach, bo o wszystkim już czytałam. A tu – jak się okazuje, spotkało mnie totalne zaskoczenie. Inne książki zazwyczaj zaczynały się, od momentu kiedy to Hurrem była już w haremie sułtana, a następnie zostały przedstawione okoliczności w jakich udało się jej wkraść w jego łaski. Tutaj książka zaczyna się od lat młodości sułtanki – a...

książek: 75
Kayleena | 2018-06-17
Na półkach: Przeczytane

Książka delikatnie mówiąc infantylna i cukierkowata; szukałam intryg i spisków na dworze sułtana, znalazłam pean na cześć cerkwi prawosławnej i jej wiernej wyznawczyni Olesi ( bo tak głownie jest tu nazywana Roksolana vel Hurrem), która nic nie robi tylko modli się przy każdej okazji; wszystko jest tu wyidealizowane i jakies takie uładzone, chyba żeby się czytelnik czegoś nie daj Boże nie wystraszył;
porwanie Roksolany, droga do Kaffy, szkoła niewolnic, wreszcie harem sułtana to niemal wczasy, no może z elementami survivalu miejscami ale jednak wczasy; zero napięcia i emocji; romans z Sulejmanem, jakiś taki drewniany, żeby nie napisać dziecinny. Podobnie wyglądają pałacowe intrygi.....
A wszystko to napisane jakimś takim dziwnym językiem, jak dla mnie nie do przejścia...
Plusami książki są jedynie przypisy tłumaczki i barwne opisy miejsc.

zobacz kolejne z 152 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
zgłoś błąd zgłoś błąd