Jak wam się podoba

Okładka książki Jak wam się podoba William Shakespeare
Okładka książki Jak wam się podoba
William Shakespeare Wydawnictwo: Wolne Lektury Ekranizacje: Jak wam się podoba (2006) utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
As You Like It
Wolne Lektury
2015-01-01
2015-01-01
Leon Ulrich
Ekranizacje:
Jak wam się podoba (2006)

Jak dla mnie, to jedna z bardziej przeciętnych sztuk Shakespeare'a, ale też dobra.

„Jak wam się podoba” to chyba jedna z bardziej zagmatwanych komedii Szekspira. Akcja toczy się w małym francuskim księstwie, a dokładnie w głębi Lasu Ardeńskiego gdzie ukrywa się wygnany przez brata książę i jego kompania. W wyniku splotów wydarzeń i zbiegów okoliczności do lasu zbiegają również Rozalinda, córka wygnanego księcia i jej kuzynka, córka obecnie panującego. Ukochany Rozalindy Orlando, który musi uciekać przed Oliwerem, pragnącym pozbyć się młodszego brata, a także trefnisiem, który towarzyszy młodym pannom w ich ucieczce i próbuje uwieść napotkaną pasterkę. W lesie dochodzi do spotkania pomiędzy bohaterami i jak to w komediach Szekspira bywa zawiązują się związki romantyczne, które pod zwodniczym kostiumem napędzają je do działania. Ostatecznie wszyscy otrzymują wybaczenie. Młodzi się pobierają. Starszy brat godzi się z młodszym, a zły trefniś zostaje ukarany za swoje niecne czyny.
Spośród wszystkich dotychczas przeczytanych przeze mnie komedii Szekspira ten jest chyba najsłabszy. Duża ilość bohaterów oraz zagmatwana fabuła, która po lekturze innych dzieł dramaturga momentami wydaje się wtórna sprawiają, że zaczyna się wątpić w skuteczność formuły przez niego stosowanej. Jest to raczej sztuka napisana i wystawiana przed mniej wymagającym odbiorcą, której główne przesłanie jest mało wyraziste, a zarazem nietrudne do uchwycenia.
Polecam fanom Szekspira, jednak, jeśli jesteście nowi w tym temacie, zalecam raczej rozpocząć przygodę z komediami dramaturga od „Wiele hałasu o nic” czy „Nocy trzech króli”.

Wydaje mi się, że Oliwer odczuwa Schadenfreude w stosunku do swojego młodszego brata, Orlando. (Nie pozwolił mu iść się kształcić, ale kazał mu zostać w jego domu, mimo, że go nienawidził.)
Celia okazała się być prawdziwą i wierną przyjaciółką Rozalindy. Sytuacja Rozalindy byłaby trudniejsza, gdyby sama musiała udać się na wygnanie.
Wygnany książę z towarzyszami całkiem dobrze radzą sobie w lesie.
Lesbijka Febe zakochuje się w Rozalindzie przebranej jako Ganimed (Ganimedes w mitologii greckiej to ukochany Zeusa i podczaszy na Olimpie).
W tej komedii znajduje się słynne stwierdzenie, że świat jest teatrem.

Wygnany książę z towarzyszami całkiem...

tłum. Barańczak

tłum. Barańczak

"Jak wam się podoba" czytałam już parę miesięcy temu, ale wtedy niezbyt do mnie przemówiło, więc postanowiłam zabrać się za to ponownie i teraz rozumiem o wiele więcej, jak i również jestem pod większym wrażeniem umiejętności Szekspira i jego twórczości.
W tej komedii ukazane zostają najgłębsze ludzkie emocje, ujęte w piękny i prawdziwy sposób. Czytelnik może utożsamić się z którąś z postaci, albowiem każda z nich prezentuje odmienny charakter i ma inne poglądy, ich percepcja na ludzi i otoczenie znacznie różni się od siebie. Dzięki temu mamy dokładny wgląd w sytuacje i analizę słów czy uczuć, przez co łatwiej jest docenić treść, jaką Szekspir chciał nam przekazać. Piękny dramat.

bardzo fajna i zabawna. jednak ten motyw zakochiwania i ślubu na drugi dzień to trochę za dużo dla mnie, nawet jeśli taka była wtedy konwencja.

Utwór fabularnie przypominający "Burzę", zresztą równie udany:-)

Utwór fabularnie przypominający "Burzę", zresztą równie udany:-)

"Ogarnęła ich wściekła miłość i pałką ich nie rozpędzisz", czyli prababka współczesnej komedii romantycznej.

Dramat w doskonałym stylu. Świetnie się bawiłam, czytając go. Mimo upływu lat pomiędzy jego powstaniem i teraźniejszością, zawiera, moim zdaniem, dużo uniwersalnych treści.

• Klasyka
  • Dramat