Maigret w Vichy

Cykl: Komisarz Maigret (tom 68)
Wydawnictwo: Universitas
Maigret à Vichy
832420752X
maigret, vichy, simenon, pomoc, śledztwo

Maigret odbywa właśnie kurację w Vichy, gdy w tym małym miasteczku zostaje zamordowana Helene Lange. Dawny współpracownik Maigreta, inspektor Lecoeur, zwraca się do niego z prośbą o pomoc w śledztwie. Zainteresowany, detektyw nie może oprzeć się tej propozycji. Nie przerywając swej kuracji i spacerów z żoną, komisarz włącza się do śledztwa. Najbardziej interesuje go osobowość ofiary... Pochodząca ze skromnej rodziny z okolica La Rochelle, Helene Lange, pracowała w Paryżu, następnie mieszkała i utrzymywała się samodzielnie w Nicei, wreszcie, 9 lat temu, przeniosła się do Vichy. W jej spokojnym, samotnym życiu nie można się dopatrzeć żadnej tajemnicy...

almos | 2014-09-17
Przeczytana: 11 września 2014

Tym razem Maigret, który ma drobne kłopoty ze zdrowiem, wyjeżdża z żoną na kilkutygodniową kurację do Vichy, gdzie pije leczniczą wodę i dużo spaceruje. Na wczasach króluje nuda, te same trasy, te same nawyki, te same twarze. Ale oczywiście przydarza się morderstwo, Maigret nie prowadzi śledztwa, którym kieruje jeden z jego uczniów, pracujący teraz na prowincji, ale daje czasami koledze dobre rady, które oczywiście pozwalają ująć mordercę.

Jest to jedna ze słabszych książek z serii o komisarzu Maigret, prawdę mówiąc trąci nudą. Dlaczego? Dlatego, że naturalną siłą tych książek jest tło obyczajowe. W tej pozycji tło obyczajowe jest wątłe, mamy tu kuracjuszy którzy przyjeżdzają na kilka tygodni, a potem znikają, trudno na tym cokolwiek budować. Może sama intryga kryminalna, a w szczegółności osobowość ofirary, starszej pani która lubi swoją samotność, czyta romantyków (Stendhal), a Balzaca uważa za zbyt brutalnego, jest tu najciekawsza. Niemniej słabości książki pozostają.

Polecam...

Klakier | 2011-08-05
Przeczytana: 03 sierpnia 2011

Jak zawsze komisarz Maigret rozwiązuje tajemnicę dzięki umiejętności kojarzenia faktów i dedukcji.

mk1976 | 2015-10-01
Przeczytana: 01 października 2015