Dama w złotym brokacie

Okładka książki Dama w złotym brokacie Gaston Leroux
Okładka książki Dama w złotym brokacie
Gaston Leroux Wydawnictwo: Armoryka kryminał, sensacja, thriller
Armoryka
2008-12-01
2005-01-01

2047

Zaskakująco dobra! Świeża jak na powstałe lata, z klasycznym, lovecraftiańskim motywem artefaktu - ale nie mogę odżałować jak bardzo spowalnia w połowie i się rozjeżdża! Na szczęście, pod koniec dogania. Jest pewien niewykorzystany margines, no ale, to były czasy poszukiwań. Wysoka ocena za świeżość i odwagę jak na ówczesne czasy, choć i dziś całkiem nieźle się bawiłem.

Wyzwanie LC na lipiec (na L)

Wyzwanie LC na lipiec (na L)

Ciekawa, pełna pasji i romantyczności.
Klasyczna gotycka opowieść grozy, spisana w formie dziennika pewnego dżentelmena, pałającego dociekliwością znaną tylko antykwariuszom i miłośnikom historii.
Ten preromantyczny dreszczowiec prowadzi nas poprzez tajemnice powolnie, acz skutecznie.
Narrator dzięki wnikliwej naturze i instynktowi odbywa podróże, które prowadzą do rozwiązania zagadki nawiedzanej przez ducha unikalnej szkatułki.
Nastrój niepokoju, upiorności, klimat kostiumowy i inteligentni bohaterowie to mieszanka idealna w tej pozycji.

Warto sięgnąć.

Ciekawa, pełna pasji i romantyczności.

Czy jest ktoś, kto nie kojarzy ,,Upiora w operze"? Nawet jeśli będzie zaskoczony tym, że istnieje powieść, która stała się inspiracją to na pewno kojarzy musical albo film. Właśnie Gaston Leroux jest autorem kultowego Upiora. Ale oprócz niego opowieścią, na którą warto zwrócić uwagę jest ,,Dama w złotym brokacie".

Pierwszoosobowa opowieść zaczyna się od zakupu, przez narratora tajemniczej szkatułki. Antykwariusz początkowo nie chce jej przekazywać dalej bo przekonany jest, że związana jest z nią straszliwa klątwa. Narrator zachwycony wykonaniem trwa przy swoim. Już pierwszej nocy przekonuje się, że obawy antykwariusza nie były bezpodstawne. W środku nocy pojawia się tajemnicza zjawa, której celem jest szkatułka. Zaintrygowany narrator postanawia odkryć jej tajemnicę i dowiedzieć się kim jest pojawiająca się dama w złotym brokacie. Nie wie, że jego poszukiwania zaprowadzą go do Włoch i Anglii.

,,Dama w złotym brokacie" to opowieść przesycona atmosferą nieuchwytnej grozy i metafizycznej tajemnicy. To klasyczna opowieść o zbrodni, klątwie i karze. Narrator powoli zbierając kolejne elementy może doprowadzić do rozwiązania zagadki i w rezultacie do uwolnienia zaklętego ducha. Powolnie snuta opowieść, tylko rozbudza ciekawość i pozwala mocniej wniknąć w klimat grozy, sekretów i kary tak ciężkiej, że nie kończy się wraz ze śmiercią. Ta opowieść to perełka dla wszystkich wielbicieli oldskulowych opowieści o duchach. Nie ma tutaj typowego straszenia, krwi czy dramatów - jest trochę baśniowy klimat, kończący się morałem. Polecam!

Pierwszoosobowa opowieść zaczyna się od zakupu, przez...

1943

Spodziewałam się czegoś lepszego. Początek całkiem niezły, natomiast później było po prostu nudno.

• Klasyka
  • Literatura francuska
  • Posiadam-nie-posiadam
  • Typ A: Literatura piękna

Dodaj cytat z książki Dama w złotym brokacie