Hillary: Tail of the Dog

Cykl: Hillary Greyson (tom 1)
Wydawnictwo: CreateSpace Independent Publishing Platform
10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
horror
angielski
Przebudzona

WARNING: This novel contains disturbingly explicit sexual and deviant content that may be considered offensive to some readers, including rape, torture and cannibalism. _________________________________ Fifteen-year-old Hillary Greyson awakens from a horrific nightmare only to discover that she faces an even grimmer reality. Naked on a bed in an unfamiliar, empty room, she is unable to move...

_________________________________

Fifteen-year-old Hillary Greyson awakens from a horrific nightmare only to discover that she faces an even grimmer reality. Naked on a bed in an unfamiliar, empty room, she is unable to move her limbs. Worse, she cannot remember who she is. Panic-stricken, Hillary desperately searches her mind for answers, but finds nothing more than fear and confusion.

A man enters the room—a stranger to Hillary. He introduces himself as Dr. Morrison. Seemingly benign, he informs Hillary that she is there for her own good…that she is under his care until she regains her memory. Hillary cannot remember anything, but her instincts warn her not to trust this man who claims to be her doctor. She can only hope that someone will come looking for her…that someone will find her before it is too late.

Several weeks later, Hillary’s situation has grown even more dismal. Still unclothed, coarse ropes bind her limbs to the bed while she is fed intravenously. Two new strangers have entered her life—Monica, Dr. Morrison’s wife, and Dr. Bentley, who claims to be her psychiatrist. Yet they are more evasive than forthcoming. Her questions remain unanswered. She is trapped, with no hope of escaping…left to piece together the mystery of her miserable existence.

Abused and neglected, Hillary knows that with each passing day, her chance of survival diminishes. She spends her long days wasting away, growing depressed…growing angry. When all hope seems lost, a cruel twist of fate provides the opportunity she has been waiting for.

With renewed hope and an unrelenting will to survive, Hillary does whatever it takes to escape. She yearns for her freedom more than anything in the world.

Hillary just wants to go home….

źródło opisu: https://www.goodreads.com/book/show/17253860-hillary

źródło okładki: https://www.goodreads.com/book/show/17253860-hillary

Myślałam, że dam radę tę książkę przeczytać. ALE po przekroczeniu 60% (dotrwałam do 66%) i początku tortur. Poczułam, że jednak dam sobie spokój i dokończę sobie czytać np. Tess Gerritsen dla odprężenia. Choć i tak wiem, że to co już przeczytałam nie dać się tak łatwo WYMAZAĆ z pamięci. Dlatego, proszę bądźcie w pełni świadomi, gdy sięgacie po tę książkę. Ja nie czytałam JESZCZE horrorów (tylko jeden i bez scen tortur) i taki efekt - przy pierwszej mocniejsze wzmiance - wymiękłam. Dosłownie zaczęło mnie mdlić przy samej wizualizacji tego co tam się działo. A jest to książka BARDZO OBRAZOWA. Owszem lubię filmy typu "Piła" i gdy je oglądałam to nic mi nie było. ALE muszę przyznać, że jednak SŁOWO jest silniejsze od OBRAZU.

A co do fabuły. No cóż. Budzimy się razem z "ofiarą" w pokoju. Nadzy. Bez pamięci - kim jesteśmy, dlaczego tu trafiliśmy, gdzie w ogóle jesteśmy. Przywiązani do łóżka. Nagle przychodzi doktorek i mówi, że chce nam pomóc - ta gadanie. A my myślimy o co tu biega i...