Śmierć królów. Tragiczne zgony władców średniowiecznej Anglii

Okładka książki Śmierć królów. Tragiczne zgony władców średniowiecznej Anglii Michael Evans
Okładka książki Śmierć królów. Tragiczne zgony władców średniowiecznej Anglii
2016-04-29
2016-04-29
Magdalena Loska
król średniowiecze Anglia śmierć

Jak tytuł sam sugeruje, mówmy tu tylko o konkretnym przedziale w historii Anglii, choć autorowi zdarza się nawiązać do czasów współczesnych. Z głęboko akademickim zacięciem Evans analizuje różne rodzaje śmierci, ale także konsekwencje, które ze sobą niosły. Śmierć władcy oznaczała zachwianie sytuacji politycznej w państwie - czy to przez koniec dynastii, czy przez same okoliczności zgonu, które poddawały w wątpliwość żywot króla.

Pełną recenzję można przeczytać na blogu Redhead in Wonderland:

Myślę, że książka zainteresuje historyków z wykształcenia.
Jak podkreśla autor we wstępnie książka nie dotyczy tylko śmierci konkretnych osób ale szerszego zagadnienia i tego co sprawia, że dane wydarzenie staje się "pamiętne". Kronikarze kierowali się w dawnych czasach pewnym zamysłem, teksty źródłowe charakteryzuje polityczna tendencyjność, autor przeprowadza analizę na nowo, po swojemu.
Autor podzieli książkę na rozdziały: Śmierć i pochówek, Śmierć jako kara boska, Rozkład ciała, Synowie i ojcowie, Królobójstwo, Nigdyś król i król w przyszłości, Królewscy święci i męczennicy, Królowe.
Okazało się, że ja nie jestem aż taką znawczynią historii średniowiecznej Anglii żeby przeczytać tą pozycję z przyjemnością. Autor żongluje nazwiskami podczas swoich analiz i trochę ciężko było mi płynąć z nurtem i nadążać za autorem czy tym bardziej trudno było mi się z czymś zgodzić bądź nie. Dlatego myślę że książka przypadnie do gustu głównie historykom z wykształcenia a nie zwykłym czytelnikom jak ja.

Myślę, że książka zainteresuje historyków z wykształcenia.

Bardzo dobra, choć zostawiła nieco niedosytu. Chętnie bym poczytała więcej.

Bardzo dobra, choć zostawiła nieco niedosytu. Chętnie bym poczytała więcej.

• Chcę mieć
  • Mam
  • Bardziej interesujące
  • Historia Anglii
  • Zbiory

Dodaj cytat z książki Śmierć królów. Tragiczne zgony władców średniowiecznej Anglii