Śmierć królów. Tragiczne zgony władców średniowiecznej Anglii

The Death of Kings. Royal Deaths in Medieval England
król, średniowiecze, Anglia, śmierć
historia
Elaine

Śmierć monarchy często oznaczała dramatyczny zwrot w historii królestwa – niosła zasadniczą zmianę polityczną, wywoływała kryzys dynastyczny, a nawet wojnę domową. Śmierć królów Michaela Evansa prezentuje udowodnione fakty oraz legendy na temat tego, jak w średniowieczu ginęli władcy Anglii. W ciekawy sposób opisuje ceremonie i zwyczaje funeralne na dworze, ale przede wszystkim przedstawia, w jaki sposób ówcześni interpretowali śmierć króla, zwłaszcza jeśli następowała ona nagle. Dzięki temu czytelnik otrzymuje fascynujący obraz poglądów i wyobraźni średniowiecznego społeczeństwa angielskiego, z całym bogactwem symboliki, jaka przynajmniej w części zachowała się do dziś.

źródło opisu: www.wydawnictwoastra.pl/

źródło okładki: www.wydawnictwoastra.pl/

Justyna_78 | 2018-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2018

Myślę, że książka zainteresuje historyków z wykształcenia.
Jak podkreśla autor we wstępnie książka nie dotyczy tylko śmierci konkretnych osób ale szerszego zagadnienia i tego co sprawia, że dane wydarzenie staje się "pamiętne". Kronikarze kierowali się w dawnych czasach pewnym zamysłem, teksty źródłowe charakteryzuje polityczna tendencyjność, autor przeprowadza analizę na nowo, po swojemu.
Autor podzieli książkę na rozdziały: Śmierć i pochówek, Śmierć jako kara boska, Rozkład ciała, Synowie i ojcowie, Królobójstwo, Nigdyś król i król w przyszłości, Królewscy święci i męczennicy, Królowe.
Okazało się, że ja nie jestem aż taką znawczynią historii średniowiecznej Anglii żeby przeczytać tą pozycję z przyjemnością. Autor żongluje nazwiskami podczas swoich analiz i trochę ciężko było mi płynąć z nurtem i nadążać za autorem czy tym bardziej trudno było mi się z czymś zgodzić bądź nie. Dlatego myślę że książka przypadnie do gustu głównie historykom z wykształcenia a nie zwykłym...