Uchodźcy z ziemi Ulro. Eseje.

Seria: Decyzje krytyczne
Wydawnictwo: EMG
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Paweł

Literatura jest dla mnie formą życia. Najlepszym z dostępnych języków, za pomocą których możemy myśleć o świecie, działać w nim i zamieszkiwać go obok innych istnień (nie tylko ludzi). Od pisarek i pisarzy uczę się, jak zawiązywać relacje z rzeczywistością, jak czujnie i krytycznie odnosić się do tego, co mnie otacza, jak przeobrażać siebie, by nie zakrzepnąć w jednym kształcie. Czytam i piszę,by tę formę życia nieustannie rozwijać.
Grzegorz Jankowicz

W esejach Grzegorza Jankowicza pisarze występują przed filozofami. Kafka, Oz, Miłosz, Saramago, Franzen przed Sloterdijkiem i Agambenem. W ich wypełnionych alegoriami i metaforami przestrzeniach rozpoznamy nasze lęki i wątpliwości, pytania płynące prosto z trzewi i umysłu. Erudycja pomaga odnaleźć sens rzeczywistości, ale tylko wówczas, gdy nie zagłusza dramatyzmu egzystencji, ponieważ czytanie jest sposobem na przeżycie. Narrator tej książki precyzyjnie analizuje znaczenia kolejnych tekstów, scen, fragmentów, koncepcji, osiągając rzadki efekt odsłonięcia cienkiej błony izolującej nas od rzeczywistości. Gra o wysoką stawkę.
Inga Iwasiów

W Uchodźcach z ziemi Ulro Grzegorz Jankowicz błyskotliwie rysuje tradycję nieugiętego oporu literatury wobec pustoszących uproszczeń epoki nowoczesnej. Jak Giorgio Agamben szuka recept na życie w czasie marnym i znajduje je na nieoczywistym styku egzystencji, estetyki i polityki, gdzie nic nie jest dane i znane zawczasu. Jak Harold Bloom buduje swój nowoczesny kanon (od Roussela do Franzena przez Kafkę i Pereca) i narzuca go nam z nieodpartą elegancją. Jak nikt w najnowszej polskiej eseistyce potrafi w efektownej narracji zderzyć fascynujące fabuły z kluczowymi konceptami. Wierzy w literaturę wiarą młodzieńczą i nieustraszoną.
Michał Paweł Markowski

źródło opisu: Wydawnictwo EMG, 2015

źródło okładki: http://www.wydawnictwoemg.pl

Gapcio | 2017-12-08

Jankowicz jest znanym filozofem literatury i jako takiego interesują go przede wszystkim pisarze odmienni, nierzadko wręcz kuriozalni. Korzeni ich trudnej zazwyczaj twórczości doszukuje się w filozofii, widzi tam – nie jestem pewien, czy w każdym przypadku słusznie - ontologiczne i epistemologiczne toposy wyrażające klasyczne i nierozstrzygalne dychotomie, że przejmę na moment język autora.
Rozumiem doskonale, że czymś muszą się specjaliści zajmować, a obszar zainteresowania filozofii okrutnie się od czasów Arystotelesa skurczył. Co ciekawe, atrakcyjność samej filozofii w oczach ogółu i powszechna wobec tego terminu czołobitność wcale się nie zmniejszyły. Bywa on przy tym rażąco nadużywany, stał się słowem-kluczem, używanym nie tylko do otwierania właściwych zamków, ale i do gmerania przy niewłaściwych, a nawet do wyważania otwartych drzwi. Są bowiem dziedziny życia, które mogą być od filozofii wolne.
Moim zdaniem istnieje też granica rozsądku wysycenia dzieła symbolami i...

Jared | 2018-07-08
Łukasz M | 2018-01-30