Hubal
Wydawnictwo: Fabryka Słów- data wydania
- 27 kwietnia 2016
- ISBN
- 9788379641369
- liczba stron
- 754
- słowa kluczowe
- Henryk Dobrzański, III Rzesza Niemiecka, II Rzeczpospolita Polska, II wojna światowa, kampania wrześniowa, literatura polska, odwaga, okupacja, partyzantka, powieść wojenna, zbrodnia wojenna, żołnierz
- kategoria
- historyczna
- język
- polski
- dodał
- Druyan
Henryk Hubal-Dobrzański to legenda. Ostatni żołnierz września. Zbuntowany duch gnębiący Niemców w dawno już okupowanym kraju. Poprzez bagna i zawieruchę wojny, zasadzki i obławy prowadził Wydzielony Oddział Wojska Polskiego. Dzięki niemu, symbolicznie , Rzeczpospolita nie poddała się nigdy. Jacek Komuda przeszedł w wyobraźni, na mapach, trochę konno, trochę samochodem cały szlak bojowy...
Ostatni żołnierz września. Zbuntowany duch gnębiący Niemców w dawno już okupowanym kraju.
Poprzez bagna i zawieruchę wojny, zasadzki i obławy prowadził Wydzielony Oddział Wojska Polskiego.
Dzięki niemu, symbolicznie , Rzeczpospolita nie poddała się nigdy.
Jacek Komuda przeszedł w wyobraźni, na mapach, trochę konno, trochę samochodem cały szlak bojowy majora Hubala. Powieść w całości oparta jest na faktach, pamiętnikach i najnowszych opracowaniach. Występujące w niej postacie i większość wydarzeń jest prawdziwych.
Hubal dla wrogów Ojczyzny miał tylko kule, a dla żołnierzy słowa:
Nie było rozkazu kapitulacji… przeszliście przez piekło…
za nami groby kolegów… czy po to ginęli, abyśmy teraz mieli złożyć broń?
Ja w żadnym razie broni nie złożę, munduru nie zdejmę… tak mi dopomóż Bóg!
źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl
źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl
"Książka jest promowana w radiu i innych mediach, w wielotysięcznym nakładzie pójdzie w kraj. Komuda cieszy się szerokim gronem stałych czytelników, z pewnością też wiele osób sięgnie po jego twórczość po raz pierwszy. Dla znacznej części będzie to pierwsze i jedyne zetknięcie z postacią Henryka Dobrzańskiego – Hubala. I takim właśnie go zapamiętają. A historykom pozostanie zabrać się za sprzątanie tego błota, jakim majora Komuda obrzucił."
To podsumowanie recenzji książki jakie na swoim blogu opublikowała p. Ewa Pawlus ,która zajmuje się tropieniem śladów Hubala . W recenzji zarzuca autorowi wiele przeinaczeń i uproszczeń , jak również, nierzetelności historycznych .
Opinie tą przeczytałem po lekturze książki i w sumie uważam ,że stało się dobrze . Być może gdybym natknął się wcześniej na tą recenzje nie zabrałbym się za lekturę.
Książka Komudy to zbeletryzowana historia majora i uważam ,że warto ją przeczytać .Książkowy szlak bojowy majora zgadza się z historycznym . Myślę ,że sama postać Hubala również jest bliska oryginałowi . Dla kogoś kto nie zna postaci może to być dobry wstęp do dalszego pogłębiania wiedzy o Hubalu .
W sumie dziełko napisane sprawnie , czyta się (a w moim przypadku słucha) dobrze i jeśli czytelnika zainteresuje temat może sięgnąć po inne publikacje i skorygować postać nakreśloną przez p. Komudę.
I jak podkreśliła pani Ewa Pawlus i pod czym ja również się podpisuje :
"Mocną stroną utworu jest to, co zwykle pisarzowi przysparza najwięcej kłopotów – dialogi. Są dynamiczne, pozbawione sztuczności, za to dobrze oddające język wojskowy."

Moja Biblioteczka
Opinie czytelników
O książce:
Poszukiwani, poszukiwany
Zwariowana, rozweselająca i rozrywkowa powieść dla kobiet z najwyższej półki. Trzecia z cyklu przygód szóstki bohaterek. Berka to młoda mężatka, Zosia...