The Rose Without a Thorn

HarperWeekend
2012-05-08
2012-05-08

Na półkach: , , , , , , , ,

Katarzyna Howard, piąta żona Henryka VIII, bliska kuzynka Anny Boleyn, była bardzo naiwna. Zwana przez uwielbiającego ją Henryka „Różą bez kolców”, była bardziej ćmą zwabioną światłem świecy, lecącą prosto w jej płomień. Podobna do swojej kuzynki, a tak od niej różna. Anna była inteligentna, oczytana, wykształcona, potrafiąca rozprawiać z najświatlejszymi umysłami tej epoki, obyta w świecie dzięki kilkuletniemu pobytowi na dworze francuskim. Nie zdołała jednak uniknąć swojego tragicznego losu. Pod względem inteligencji i edukacji, Katarzyna była jej przeciwieństwem, co często wytykał jej wuj, książę Norfolk. Katarzyna była nastoletnią, śliczną i płochą dziewczyną, kiedy została żoną starego jak na tamte czasy króla, schorowanego, z woniejącą nieprzyjemnie i niegojącą się raną na udzie. Pchana w ramiona króla, tak jak i jej poprzedniczka, przez chorobliwie ambitną rodzinę Howardów na czele z księciem Norfolk, nie buntuje się, mimo rozwijającego się uczucia do Tomasza Culpepera. Dwór królewski, ekscytujący i niesamowicie atrakcyjny dla zubożałej dziewczyny, jest jednocześnie śmiertelnie niebezpieczny. I Katarzyna, pomna losu Anny, powinna o tym wiedzieć, powinna być ostrożna. Nie mogła bezkarnie przeciwstawić się wujowi i babci, niewielki miała wpływ na swoje życie, ale chyba też nie za bardzo chciała, bo splendor związany z jej nową rolą królowej, bardzo się jej spodobał. Szybko stała się pionkiem w grze politycznej o wpływy na dworze i niestety, trzeba przyznać, przez lekkomyślne postępowanie, ułatwiła zadanie swoim przeciwnikom.

Smutna jest ta opowieść o młodziutkiej dziewczynie, lekko traktującej życie, chcącej się bawić, kochać, śmiać się, łasej na błyskotki, piękne suknie. Nie była bez winy – kara jednak była niewspółmierna do jej czynów.

Kolejna powieść Jean Plaidy, która na kilka dni zawładnęła moimi myślami i emocjami. Jak to dobrze, że tyle jeszcze książek Plaidy przede mną.

• English
  • Historia Anglii