PRZETAŃCZYĆ CAŁĄ NOC Kulturowa historia dwudziestolecia międzywojennego w Wielkiej Brytanii

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Kucharski
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
9788364232091
literatura faktu
jmk

Celem tej książki jest przybliżenie czytelnikom wspaniałego okresu historycznego w Wielkiej Brytanii pomiędzy dwoma największymi wojnami XX wieku. Kojarzone z "wielką depresją", smutkiem i powolnym budzeniem się do życia po wojennej tragedii, dwudziestolecie międzywojenne miało również drugą, bardziej słoneczną i napawającą optymizmem stronę. To nie tylko strajki, głęboki kryzys ekonomiczny, bezrobocie czy wszędobylska bieda. To także okres społecznego, kulturalnego i artystycznego dynamizmu, rozkwitu muzyki jazzowej, filmu, książki, nowego oblicza kobiety, nowoczesnych technologii, przełomowych badań naukowych, odkryć geograficznych i wielu innych, znaczących zmian kulturowych.

AnnaSikorska | 2016-02-27

Dwudziestolecie międzywojenne było czasem dużych zmian w naszej części świata, która dźwigała się po zakończonej Wielkiej Wojnie (obecnie nazywanej I wojną światową). Liczba mężczyzn, którzy zginęli na froncie sprawiła, że do życia publicznego coraz śmielej wkraczały kobiety wypełniające pustkę na różnorodnych stanowiskach. Jednak w wielu krajach nadal nie miały prawa głosu, były zależne od ojców, mężów, braci. Mimo tego starały się zmieniać swoje otoczenie tak, aby sprzyjało im coraz bardziej. Architekci zaczęli liczyć się z potrzebami płci pięknej w kwestii budowy domów, wynalazcy ułatwiać życie codzienne, a państwo i rodziny zainteresowały się edukacją, która ciągle jeszcze była dla kobiet odmienna, okrojona, a uniwersytety zamknięte.
Justyna Nowak zabiera swoich czytelników w podróż po dwudziestoleciu międzywojennym w Wielkiej Brytanii. Dobrze opracowana książka wprowadza nas we wszystkie sfery życia. Dowiemy się z niej w jaki sposób budowano i organizowano domy, z jakimi...

majahta | 2016-06-04
manveri | 2016-03-03