Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse. Příběh Jany Černé

9 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse. Příběh Jany Černé
czeski
Czechożydek

Byla to žena neobyčejné inteligence a silného charisma, zkrátka silná a výrazná osobnost. Ta zmizela její smrtí a bylo by dobré ji nechat v klidu. Ti, kdo ji znali, na ni nezapomenou, a ostatní slyšeli stejně jen řadu fám, polopravd a historek. Tak co s tím? Toto napsal Daniel Ladman, poslední manžel Jany Černé – a více než dvacet let odmítal o Janě hovořit. Nakonec se ale s mladou polskou...

Toto napsal Daniel Ladman, poslední manžel Jany Černé – a více než dvacet let odmítal o Janě hovořit. Nakonec se ale s mladou polskou bohemistkou Annou Militzovou sešel a o svém životě s Janou mluvil. Nebyl jediný, kdo autorce této knihy podal své svědectví o Janě Černé. Militzová šla dál, podnikla krkolomnou cestu přes archivy a čerpala jak z osobních dopisů, tak ze soudních spisů, neváhala sáhnout ani do zdravotnické dokumentace Černé z jejích pobytů v psychiatrických zařízeních. A tak po několikaleté práci vychází první biografie spisovatelky Jany Černé, dcery novinářky Mileny Jesenské a architekta Jaromíra Krejcara, milenky Egona Bondyho. Ženy, které od dětství nejbližší říkali „Honzo“. První biografie nebo, jak tvrdí autorka, pokus o bio­grafii. Neboť žádný život nevydává svá tajemství snadno.

źródło opisu: www.listy.cz

źródło okładki: strona wydawnictwa

Czytałam w życiu rozmaite biografie. Przede wszystkim pisarzy. Nie o wszystkich jestem w stanie powiedzieć, że były dobre, że dobrze mi się je czytało i tym podobne rzeczy.
Natomiast jestem oczarowana biografią Jany Černej.
Ta licząca nieco ponad sto pięćdziesiąt stron opowieść o życiu pisarki i poetki, córki znanej w Polsce dziennikarki Mileny Jesenskiej, jest przede wszystkim efektem wieloletniego zbierania materiałów i przeszukiwania wszystkich możliwych źródeł. Autorka podjęła się zadania, przy którym sporej liczbie osób odechciałoby się tak naprawdę wszystkiego, a pracy nad książką zwłaszcza - w bibliografii znajdziecie nie tylko dzieła Černej, są tam także wspomnienia, niepublikowane teksty, ba, dokumentacje medyczne dotyczące leczenia psychiatrycznego pisarki! Tam jest dosłownie wszystko - opowieść o życiu Jany vel Honzy to dzieło wykonane z wielu elementów, które razem stanowią niezwykłą, świetnie poskładaną całość. Tę historię trzeba było złożyć z pojedynczych akapitów,...