Dosięgnąć szczytu

Wydawnictwo: Świat Książki
The Top of the Hill
literatura piękna
Zoh

Michael wyniósł z dzieciństwa potrzebę udowadniania, że nie jest gorszy od innych. I chociaż w życiu dorosłym otoczenie wysoko go ceni, nie potrafi przezwyciężyć narosłych kompleksów. Tłumi je, uprawiając niebezpieczne sporty: spadochroniarstwo, lotniarstwo, surfing. Pewnego dnia jednak, uświadomiwszy sobie bezsens takiej egzystencji, rzuca pracę, zrywa więzy rodzinne i ucieka od tego wszystkiego. Czy w małym górskim miasteczku, gdzie zatrzymał się na dłużej, odnajdzie to, czego szuka?

źródło opisu: http://www.granice.pl/ksiazka,dosiegnac-szczytu,244139

źródło okładki: http://www.granice.pl/ksiazka,dosiegnac-szczytu,244139

| 2018-09-04
Przeczytana: 16 grudnia 2008

Jedyne co mi utkwiło z tej książki (a czytałem ją 10 lat temu), to zakończenie i dość ciekawa refleksja bohatera na koniec książki.

Ireth | 2017-03-11
Przeczytana: 11 marca 2017

Klasyczny Shaw, czyli gwarancja dobrej lektury. Tym razem poznajemy losy mężczyzny, który z uwagi na dzieciństwo zrujnowane nadopiekuńczością matki w dorosłym życiu uwielbia podejmować wszelkie ryzyko, można powiedzieć, że jest uzależniony od adrenaliny i sportów ekstremalnych. Nawet miłość do ukochanej żony nie jest w stanie odciągnąć go od balansowania na granicy życia i śmierci, co wprawia go w euforię.

Przyznam, że ta postawa głównego bohatera dość mocno mnie irytowała, przez co książka początkowo mnie przygnębiała. Jednak zmiana otoczenia, choć nie zmienia jego przyzwyczajeń, przynosi mu przynajmniej ukojenie, a dzięki temu ukojenie znajduje także czytelnik.

Bohaterowie z krwi i kości, ciekawa akcja i piękne opisy przyrody to kolejne zalety tej książki.

Niestety odnosi się wrażenie, że Shaw pospieszył się z zakończeniem książki, kilka ostatnich stron naprawdę potrafi rozczarować. Rozwiązanie wszystkich wątków "na szybko" to technika, której nie spodziewałabym się ani...

Zoh | 2016-02-24

Książkę dobrze się czyta, lecz nie pozostawia po sobie większych śladów w umyśle czytelnika. Można ją określić pewnym powiedzeniem "Ani nie grzeje, ani nie ziębi".