Egzekucja w dobrej wierze

Okładka książki Egzekucja w dobrej wierze Aleksandra Marinina Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Egzekucja w dobrej wierze
Aleksandra Marinina Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Anastazja Kamieńska (tom 32) kryminał, sensacja, thriller
Anastazja Kamieńska (tom 32)
Казн без злёго умысля
literatura rosyjska Aleksandra Stronka

Stara gwardia

Nie to od słabszy tom, ale można z nim miało spędzić czas. Polecam

Nie to od słabszy tom, ale można z nim miało spędzić czas. Polecam

To nie było moje pierwsze spotkanie z Anastazją Kamieńską. Chociaż nie czytam po kolei kolejnych tomów. Ale w niczym mi to nie przeszkadza.

W tym tomie Nastia jest na emeryturze i pracuje dla swojego dawnego przyjaciela. . Tym razem z Korotkowem leci na daleką Północ do Wierbicka. Oficjalnie sprawdza parcele, które chce kupić jej brat ale szybko wplątuje się w sprawę morderstw ekologów.

Podobało się. Marinina w bezlitosny sposób obnaża rosyjską mentalność. Śledztwo jest bardzo skomplikowane, utrudnianie przez wysoko postawionych ludzi, którzy, by osiągnąć swój cel, nie cofną się przed niczym. Bo, jak mówi główna bohaterka, pieniądze mogą załatwić wszystko.

Nie wszystkim może się spodobać, bo książka ma specyficzny klimat a bohaterowie nie są kryształowi. Ale warto po nią sięgnąć.

Para Aleksandra Marinina/Roch Siemianowski jak zwykle gwarantuje niezłą rozrywkę. Anastasia Pawłowna zestarzała się nieco, upierdliwa się stała i złośliwa, jednak ciągle szuka nowości. Tym razem padło na NLP i "content and context reframing" Josepha O'Connora. Manipulowanie przekazem to w końcu rzecz nam jak najbardziej znana. A syberyjska policja daje radę. Dla miłośników gatunku.

Lubię kryminały tej autorki. Ten jednak to zdecydowanie nie moje klimaty. Jest nudny i nijaki w swojej formie.

Liczyłam na kryminał. Współczesny . Dostałam powieść obyczajową, w tonacji trącącej wiekiem dziewiętnastym . Senna fabuła , czarno-biały rozstaw postaci . Jak kamień w bucie drażniło mnie kreślenie postaci Kamieńskiej jako płaczliwej, szarganej kobiecymi nastrojami ,emerytki . 54-letniej emerytki ,o której co chwila padało określenie poddające w wątpliwość ,czy tak wiekowa osoba to jeszcze cokolwiek od życia może wymagać . No nie , serio ..?

Bardzo pogmatwane i ciężkie do czytania. Lubię kryminały Marynini, ale w tym jest za dużo polityki, a główni przestępcy tej książki są jacyś tacy płascy, zbyt jednoznaczni.

Zazwyczaj autorka pokazuje, ze nikt nie jest ani dobry ani zły; wszystko zależy z której strony się spojrzy na człowieka, i co mu się w życiu przydarzy, ale w tej historii główni przestępcy są przedstawieni po prostu jak przestępcy. Jest trochę o ich trudnym dzieciństwie, ale raczej nieprzekonywająco.

Nastia Kamieńska też nie jest w najlepszej formie, i brakuje jej wiernego Loszki. Szkoda, ze autorka nie zdecydowała się obdarzyć Nastii jakimiś dziećmi, własnymi czy adoptowanymi, chociaz psem czy kotem, żeby troszkę skomplikować jej wizerunek. Bo Nastia Kamieńska na emeryturze jest taka sama jak Nastia Kamieńska w pierwszych śledztwach, tak jakby czas nie płynął, albo jakby była sztucznym tworem -androidem.

Są w tym kryminale takie elementy jakby skandynawskie; niebezpieczne odpady, ferma norek, zagrożenia dla środowiska, ekolodzy, ale to tylko tło, namalowana dekoracja, jak w teatrze. W szwedzkich kryminałach autorzy całkiem na poważnie poruszają tematykę ochrony środowiska i pokazują jakie to ważne dla Szwedów. Marynina pokazuje jakie to nieważne dla Rosjan. Ochrona środowiska jest dla nich całkiem obojętna, NO chyba, ze sprawę można wykorzystać dla własnych interesów.
Jest to tym bardziej smutne, przygnębiające, ze akcja toczy się na Syberii, gdzie, wydawałoby się, powinno zależeć mieszkańcom, na zachowaniu tajgi , na niezasypywaniu lasów odpadami.

Akcja rozgrywa się w Wierbicku, takim symbolicznym mieście na Syberii - wielkim i skorumpowanym. Właściwie wszystkie istotne stanowiska w mieście obsadzone są przez przestępów. Wchodzimy więc do świata, w którym role są odwrócone. A jednak zwyczajni ludzie pozostają nadal zwyczajnymi ludźmi, tak jak i w Moskwie.

Ciekawie rozwiązana jest zagadka tajemniczego laboratorium i śmierci ekologów. Pomysłowo.
Interesująca, chociaz przerysowana jest postać asystentki Innej.
Zwyczajni ludzi lepiej wychodzą autorce, niż pokazywanie przepychu i bogactwa.

Jak zawsze Marinina mnie nie zawiodła. Współczesna intryga, której okoliczności przypominają rosyjskie realia w 2014 r., logicznie poprowadzona, z wieloma wątkami. Bez epatowania seksem, pełna spokoju, napięcie stopniowane wraz z rozwojem wydarzeń. Zasługuje na chwilę uwagi.

1964

Solidny, wciągający kryminał. Bardzo dobrze napisany, przeczytałam i chciałabym więcej!

Strasznie pokrętna, nie podobała mi się.

Strasznie pokrętna, nie podobała mi się.

Nie wiem, czy dopiero przy trzecim podejściu do twórczości p. Marininy dojrzałam do jej stylu, czy do specyfiki rosyjskich realiów życia, czy „Egzekucja w dobrej wierze” jest jakąś wyjątkową pozycją na długiej liście tomów o Anastazji Kamieńskiej, czy jeszcze jakiś inny czynnik zadecydował, że po raz pierwszy mogę śmiało powiedzieć o książce tej pisarki: „Podobało mi się”. Wreszcie mam zgrabną intrygę, która nie wymyka się normalnemu, logicznemu rozumowaniu, powiązania pomiędzy poszczególnymi bohaterami owszem są, ale jakieś takie w miarę standardowe (czyli rodzinne, przyjaźnie z dzieciństwa, znajomości z pracy, etc.),mamy również zbrodnie, które wymagają wyjaśnienia, a także pewną dozę ciekawostek z zakresu psychologii tłumu. Po raz pierwszy też zobaczyłam w naszej głównej bohaterce spryt, inteligencję i intuicję, które jakoś do tej pory były niczym Yeti (wszyscy o tym mówią, a śladu po stworze nie ma).
Cóż mogę jeszcze napisać? Chyba tylko tyle, że tak mnie ta cześć przygód o byłej pani pułkownik zachęciła do przeczytania kolejnych części, że od razu zabieram się za to, co do tej pory kurzyło mi się na półce. :)

• Kryminały
  • Aleksandra Marinina
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Egzekucja w dobrej wierze