Historia pszczół

Okładka książki Historia pszczół Maja Lunde Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Historia pszczół
Maja Lunde Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Kwartet klimatyczny (tom 1) literatura piękna
514 str. 8 godz. 34 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Kwartet klimatyczny (tom 1)
Tytuł oryginału:
Bienes Historie, roman
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2016-04-14
Data 1. wyd. pol.:
2016-04-14
Liczba stron:
514
Czas czytania
8 godz. 34 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308061060
Tłumacz:
Anna Marciniakówna
Tagi:
Anna Marciniakówna literatura norweska pszczoły zagłada
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Łyżka dziegciu



932 55 94

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
3128 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1854
330

Na półkach: , ,

Nie lubię czytać książek pod wpływem szumu medialnego, okrzykniętych bestsellerami, świeżo nagrodzonych. Blurby, jeżeli czytam, to po zakończonej lekturze. Krótko: nie lubię rozbudzonych oczekiwań przez czynniki zewnętrzne, które rzadko kiedy (lub prawie nigdy) są zbliżone do moich odczuć polekturowych. Lubię natomiast, jak najbardziej zbliżone do samodzielnego, „odkrywanie” danej pozycji.

W odniesieniu do „Historii pszczół”, która stosunkowo niedawno miała swoją premierę, trudno byłoby udawać, że nie pamiętam ochów i achów towarzyszących pojawieniu się książki u nas. Natomiast nie zachowały się w mojej pamięci podpowiedzi związane z treścią utworu, co pozwoliło mi sięgnąć po książkę bez konkretnych oczekiwań.

Zaczęłam czytać z zapałem. Początkowo autorka prowadziła nas przez, wydawałoby się, trzy różne rodzinne opowieści, których zbiór wspólny stanowiły pszczoły, marzenia rodziców związane z dziećmi i przeżywanie straty. Wspólnym elementem była również nauka. Najpierw, jako zachwyt nad wynikami obserwacji, później jako konsekwencje wykorzystania wiedzy do ingerencji w świat przyrody, w końcu zaś, jako koło ratunkowe w nadziei powrotu do dawnego świata.

Później opowieści łączą się, chciałabym napisać, że zgrabnie, ale w przypadku moich odczuć, byłoby to dużą przesadą. I jeśli w początkowej fazie książka wzbudziła moje zainteresowanie, to z kolejnymi porcjami poznawanych historii, traciła, w tempie nieproporcjonalnym do ilości przeczytanych stron, na wartości.

Mamy tu opowieść osnutą wokół życia dziwiętnastowiecznego przyrodnika, którego ambicje prowadzą do zrewolucjonizowania budowy ula. Druga opowieść dotyczy pszczelarza żyjącego na przełomie XX i XXI w. Jest też historia, która rozgrywa się w ostatnich latach XXI w. Jej bohaterką jest Tao, której praca polega na ręcznym zapylaniu kwiatów.

Książkę określiłabym jako dziwną. Dziwni ludzie, dziwne ich zachowania, dziwne wydarzenia. Ta dziwność ma w tym wypadku cechy negatywne, nie wynika z zachwytu nad niecodziennością, raczej jest konsekwencją niezrozumiałego wzruszenia ramion.
Dziwne metody wychowawcze, często zaskakujące, nie wynikające z psychologii postaci zachowania bohaterów, odbiegający od logiki ciąg zdarzeń. Dziwne snucie opowieści z nieproporcjonalnym, moim zdaniem, rozłożeniem ciężaru na problemy i wydarzenia. Miałam wrażenie, że na doskonałym szkielecie pomysłu (za ten szkielet daję dodatkową gwiazdkę) zawieszono wyblakłe, luźne i pasujące do siebie tylko na zasadzie przypadku, materie.

Autorka dotyka wielu problemów ważnych dla rozwoju społeczeństwa: na miejsce pierwsze wysuwa się problem niszczenia naszego miejsca do życia, ponadto pojawia się problem wiedzy (do czego może prowadzić, czy zawsze dążenie do poznania więcej jest dobre), problem zmian w modelu rodziny w powiązaniu z relacjami i funkcjonowaniem jej członków, problem tradycji i ciągłości itd.

Pomysł był świetny, aż żal, że autorka „wyciągnęła” z niego tak mało. Bo wykonanie było raczej: takie sobie. Zabrakło tu głębi, finezji i tego czegoś, co zwykłą pisaninę odróżnia od literatury.

Nie lubię czytać książek pod wpływem szumu medialnego, okrzykniętych bestsellerami, świeżo nagrodzonych. Blurby, jeżeli czytam, to po zakończonej lekturze. Krótko: nie lubię rozbudzonych oczekiwań przez czynniki zewnętrzne, które rzadko kiedy (lub prawie nigdy) są zbliżone do moich odczuć polekturowych. Lubię natomiast, jak najbardziej zbliżone do samodzielnego, ...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    7 238
  • Chcę przeczytać
    6 525
  • Posiadam
    1 497
  • Teraz czytam
    198
  • Ulubione
    190
  • 2021
    163
  • 2018
    132
  • 2022
    93
  • Chcę w prezencie
    88
  • 2019
    78

Cytaty

Więcej
Maja Lunde Historia pszczół Zobacz więcej
Maja Lunde Historia pszczół Zobacz więcej
Maja Lunde Historia pszczół Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także