Pogranicze. Podróż przez historię Ukrainy 988-2015

Borderland: A Journey through the History of Ukraine
Wojciech Tyszka
historia
Ag2S

Bardzo interesujące i pouczające spojrzenie na bardzo słabo rozumiany naród. — „The Telegraph” Kto nie zna dziejów Ukrainy, ten nie zrozumie wydarzeń, które obecnie rozgrywają się za naszą wschodnią granicą. Lecz czym jest historia Ukrainy, skoro ukraińska niepodległość istnieje, nie licząc epizodów, dopiero od dwudziestu trzech lat? Jak tę historię napisać, by powstała spójna, zrozumiała...

Kto nie zna dziejów Ukrainy, ten nie zrozumie wydarzeń, które obecnie rozgrywają się za naszą wschodnią granicą. Lecz czym jest historia Ukrainy, skoro ukraińska niepodległość istnieje, nie licząc epizodów, dopiero od dwudziestu trzech lat? Jak tę historię napisać, by powstała spójna, zrozumiała opowieść o losach nierozumianego narodu?
Z tym problemem niewielu odważyło się zmierzyć, i chyba nikt nie osiągnął tak dobrego efektu, jak Anna Reid, autorka cenionej w Polsce i na świecie książki o oblężonym Leningradzie. Pogranicze jest nietuzinkowym połączeniem książki historycznej i reportażu. Opowieść Anny Reid jest zarazem podróżą po współczesnej Ukrainie i wędrówką przez jej dzieje, inspirowaną odwiedzanymi miejscami. Od Rusi Kijowskiej, przez rządy mongolskie, litewskie, polskie i rosyjskie, niemieckie i sowieckie, po dzień dzisiejszy, krytycznie – nie ulegając idealizującej ukraińskiej autokreacji ani tradycyjnej i współczesnej propagandzie rosyjskiej – Anna Reid scala chaotyczną ukraińską przeszłość w barwny, zapadający w pamięć, tragiczny i pouczający obraz nierozerwalnie związany z naszą narodową historią.
Od polskich kościołów Lwowa po rosyjskojęzyczny przemysłowy Donbas, autorka ukazuje Ukrainę dawną i obecną wraz z jej mieszkańcami: babuszką pamiętającą czasy Wielkiego Głodu, donieckim górnikiem, krymskim Rosjaninem, Polakiem z Kamieńca Podolskiego, Żydem z Iwano-Frankiwska, dysydentem z czasów sowieckich czy współczesnymi mieszkańcami Kijowa.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Fille | 2019-09-17
Przeczytana: 14 września 2019

Obszerna historia Ukrainy, pisana z perspektywy wielu miast i miejsc ważnych. Ten ciekawy zabieg pozwala wejść w szczegóły i przedstawić detale, które w przeciwnym razie mogłyby umknąć.
Możemy się od Ukraińców wiele nauczyć, choćby dlatego, że po raz pierwszy żyją w swoim własnym państwie i są z niego naprawdę dumni. Mogliby, wzorem Polaków skupić się na swojej zależności od innych i wciąż to przeżywać, jak my zabory, wolą jednak wziąć z przeszłości to co dobre i pracować nad słabościami, nie zatrzymując się nad tym, na co nie mają już wpływu.
Świetnie widać też pęknięcie między Ukrainą zachodnią i wschodnią, coś co dzieje się na naszych oczach, ma też odbicie w przeszłości.
Jedyne co mi przeszkadzało podczas lektury to osobiste wtręty autorki, jest to pozycja popularnonaukowa, nie oczekiwałam więc opracowania historycznego, jednak jej własne odczucia przeszkadzały i wybijały z rytmu.
Dla kogoś, kto ma na temat historii Ukrainy mgliste pojęcie, dobra pozycja na początek.

Jacek | 2018-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2018

Książka napisana lekko i z polotem. Nie jest nudną, historyczną pozycją, lecz raczej zbiorem reportaży; migawek z dawnej i obecnej Ukrainy. W sposób przystępny (choć mocno pobieżny) przedstawia panoramę jej dziejów i obecną rzeczywistość. Historie samych Ukraińców oraz innych nacji zamieszkujących te ziemie od najdawniejszych czasów. Polacy mogą się nie zgodzić z wieloma opiniami i konkluzjami autorki, lecz jest ona Brytyjką bez naszych uprzedzeń i animozji. Przeczytałem z przyjemnością i polecam innym.

Kalas | 2018-12-29

Potwierdzam opinię "Harald_Hardrade".
Pani nie przyłożyła się do sprawy.
Temat Polski leży i kwiczy pod naporem przeinaczeń, przemilczeń i kłamstw.

Harald_Hardrade | 2017-01-26
Przeczytana: styczeń 2017

Na pierwszy rzut oka wygląda zachęcająco - ładnie wydana, twarda oprawa, spora cegła. Zachęciło mnie również to, jakie spojrzenie na temat naszych Kresów ma osoba z Europy zachodniej. No i tu przyszło rozczarowanie. Kwerenda historyczna sprawia wrażenie nieco pobieżnej, w zasadzie od XVII wieku zaczyna się trochę konkretniej. Niestety widać w całej narracji sporo stronniczości. Reid snuje opowieść o tym regionie w zasadzie zgodnie z narracją dzisiejszego ukraińskiego IPN, który wielokrotnie udowodnił, że historię można tłumaczyć na różne sposoby - w zależności od tego co trzeba przemilczeć, a co uwypuklić. Tak więc: kilkaset lat przynależności tych ziem do Polski to był zabór Ukrainy przez okupantów Polaków (jakby nie było faktem, że nigdy wcześniej nie istniało coś takiego jak Ukraina, byli tylko mieszkańcy regionu - Rusini), Lwów to matecznik ukraińskości (jeszcze za Austrowęgier tuż przed IWŚ podawano liczbę ukraińskich mieszkańców Lwowa na nie więcej niż 10%, ale co tam),itd....

Somma | 2016-11-06
Przeczytana: listopad 2016

Jestem rozczarowany. Zbyt powierzchownie, zbyt przewidywalnie, zbyt stronniczo. Z góry założona narracja.

greggreg86 | 2016-09-02
Przeczytana: 02 września 2016

Świetna publikacja traktująca o Ukrainie. Nie jest to klasyczne opracowanie historyczne (i chwała za to), raczej esej historyczny z elementami reportażu, współczesnego spojrzenia na miejsca, postacie i dzieje. Podróż przez czas i przestrzeń, odzwiedzane miejsca stają się pretekstem do snucia historii rozważań, refleksji nad przeszłością, ale i przyszłością tego państwa. Jako, że autorka nie zajmuje się zawodowo epokami tak odległymi jak średniowiecze, rozdziały dotyczące tamtego okresu (Ruś kijowska, Mongołowie, rozbicie "dzielnicowe") nie są może specjalnie odkrywcze. Ale już od rozdziałów dotyczacych powstania kozactwa i ich dalszych dziejów, podboju wschodniej Ukrainy i Krymu przez carską Rosję, zaczyna się robić ciekawie. Najbardziej zajmująco zaś robi się gdy wkraczamy w wiek XX - ruch niepodległościowy, rewolucja i wojna domowa, okupacja przez Polaków Galicji Wschodniej (tak to niestety wyglądało), Wielki Głód i kolektywizacja - wręcz porażające, wreszcie wojny światowe i...