Ścisła tajemnica

Wydawnictwo: Muza
8373194509

Publiczność z zapartym tchem obserwuje zmagania dwóch szachistów doktora Finchera, który kolejno pokonał wszystkich mistrzów, oraz jego przeciwnika, Deep Blue IV, najnowszy komputer, będący potomkiem pogromców ludzkich sław szachowych. Chłodna, logiczna maszyna, nie obawiająca się klęski i nie pożądająca zwycięstwa nad człowiekiem, którego, targanego emocjami, rozprasza nawet bzyczenie muchy... I choć wydawało się, że Fincher skazany jest na klęskę, przegrywa maszyna. W wywiadzie nowy mistrz mówi, że miał motywację, której brak maszynie. Wszyscy odetchnęli wciąż jeszcze człowiek góruje nad komputerem. Nowy mistrz odjeżdża do domu w towarzystwie narzeczonej, pięknej modelki Nataszy Andersen. Tego samego dnia wieczorem telewizja informuje o jego nagłej śmierci. Szachista, a zarazem neuropsychiatra miałby umrzeć z... miłości. Natasza, w której objęciach skonał, została aresztowana. Jest jednak ktoś, kto w śmierć z miłości nie wierzy. To pewien stary dziennikarz. Wraz z debiutującą koleżanką podejmuje własne śledztwo. Okładka: miękka; Rok wydania: 2003;

Legs | 2010-03-16
Przeczytana: 23 marca 2010

Co prawda jeszcze czytam tę książkę, ale doszlam do zdania: "Lukrecja Nemrod podaje mu ligninową chusteczkę, on ją bierze." i zwatpilam. O ile opowieść o mrowkach, gdzie nie bylo wartkiej akcji była napisana swietnie, tak opisywanie zachowań ludzi idzie Werberowi jak po grudzie. Akcje, w których morderca czai się za plecami bohatera i go atakuje, Dan Brown czy King napisalby tak, ze byśmy obgryźli wszystkie paznokcie u rąk. Natomiast ta scena u Werbera tylko irytuje. Jest napisana do bolu skrupulatnie. Drętwo. No ale nic, czytam dalej. W końcu nie o akcję w książkach Werbera chodzi :)

Skończyłam.
Nie wiem, kto nawalił, czy tłumacz, czy autor, ale interakcje międzyludzkie bardzo licho opisane. Ogólnie dość drętwo, aczkolwiek temat ciekawy.
Mimo wszystko warto ;)

Kacha | 2015-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

Ha.
Czym jest owa Ścisła Tajemnica. Jakie niespodzianki kryje jeszcze nasz mózg. Myślę, że wiele. Jak bardzo możemy sami wpływać na to, co w środku. Myślę, że bardzo. Książka skłania do przemyśleń. Jaki sens ma moje życie?

No i te mądrości:
"wolna wolna mężczyzny sprowadza się wybrania kobiety, która będzie za niego podejmowała decyzje"
"Kiedy inni czynią Ci zarzuty, mówią ci zarazem, co mogłoby stać się twą siłą."
"Trzeba mieć odrobinę pokory i przyznać, że udane życie to po prostu łańcuch krótkich chwil radości."
"Nie dlatego nie robimy wielu rzeczy, że są trudne do wykonania. One są trudne dlatego, że ich nie robimy."
"Uważam, że Bóg zrodził się z marzeń człowieka."

lukaszp | 2014-05-27
Przeczytana: 2012 rok

Wiem, że książki Werbera nie każdemu przypadną do gustu. Ja po prostu je uwielbiam.

Agnieszka | 2013-10-29
Przeczytana: październik 2013

bardzo ciekawe dla fascynatów działania mózgu człowieka, sensacja połączona z wiedzą.

hir | 2012-03-11
Przeczytana: 11 marca 2009

Jedna z pierwszych powiesci Bernarda W.

Madlax | 2016-02-13
Vax312 | 2016-01-25