Widmo z Głogowego Wzgórza

Tłumaczenie: Irena Tuwim
Seria: Klasyka Dziecięca [Prószyński i S-ka]
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Phantom of Walkaway Hill
edward, fenton, widmo, głogowego, wzgórza

Z humorem napisana powieść "kryminalna" dla młodzieży. Bohaterem i narratorem jest chłopiec, który wraz z dwójką swoich kuzynów odkrywa tajemnicę starego domu. Jest "widmo" ukazujące się w oknie, jest dziwny zdziczały pies i jest ukryty w oryginalnym miejscu testament samotnej starszej pani, poprzedniej właścicielki tytułowego Głogowego Wzgórza.

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

Buba | 2019-02-28

Myśleliście, że powieści kryminalne dla dzieci i młodzieży to pomysł współczesnych autorów?
Nie, pomysł wcale nie jest nowy.
Np. w 1961 roku ukazało się pierwsze wydanie książki Edwarda Fentona "The Phantom Of Walkaway Hill".
Właśnie przeczytałam wersję polską pt. "Widmo z Głogowego Wzgórza",
którą przetłumaczyła Irena Tuwim*.
Widać dzieci / młodzież zawsze lubiły kryminalne zagadki z odrobiną dreszczyku ;-)

Drogi Jamesie (...) Kiedy do nas przyjedziesz? Bo potrzebna nam Twoja pomoc!
Są jakieś złowróżbne znaki! Nie możemy wytłumaczyć Ci tego w liście.
W każdym razie na coś się zanosi, chodzi o czyjąś tajemniczą obecność
i chociaż nie wiemy jeszcze co, podejrzewamy, że coś się dzieje!(...)**

Taki list znalazłam już na pierwszej stronie powieści.
Intrygujący! Elektryzujący!

Ale akcja rozwija się bardzo powoli. Zanim dowiemy się, o co w ogóle chodzi,
najpierw poznamy adresata listu i jednocześnie narratora książki 12-letniego Jamesa,
potem okoliczności jego przyjazdu do kuzynów,...

ems | 2016-10-15
Przeczytana: 1974 rok

Zimowa historyjka sensacyjno-kryminalna dla dzieci (i dorosłych też). Z klimatem jak u Agaty Chistie albo Edgara Allana Poe. Świetnie napisane i przetłumaczone.
... 'Wichrowych Wzgórz' do dziś nie przeczytalem.

bromba | 2016-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Trzymająca w napięciu i zaskakująco świeża w czytaniu lektura (zważywszy na jej wiek), dynamiczne ilustracje Piotrowskiego!

Karlan | 2015-06-16

Dzięki tej książce mój jamnik ma na imię Zyglinda... :)

crooleeck | 2015-01-03

Książka z dzieciństwa. Nadal na półce i co pewien czas ponownie czytana. Bardzo ją lubię i cenię za klimat. Super!

Sasia_ | 2012-07-30
Przeczytana: 22 grudnia 2010

Uwielbiam to książkę, jest wspaniała. Jest bardzo dobrze napisana. Pomysł też jest dobry i ciekawie opisany. Kojarzy mi się z zimą, ponieważ akcja dzieje się zimą oraz właśnie wtedy ją czytałam. Naprawdę polecam tą książkę dla dzieci i młodzieży w wieku ok. 10-14 lat.

Kocham "Widmo z Głogowego Wzgórza"!
Ta książka to dla mnie rodzaj ekstraktu z mojego dzieciństwa i za każdym razem, kiedy ją czytam, czuję się, jakbym wracała do tych szczęśliwych czasów.
"Widmo..." to kapitalnie napisana powieść, w której wyjątkowo sympatyczne dzieciaki prowadzą dochodzenie w pewnej tajemniczej sprawie, a sposób, w jaki to robią, po prostu rozbraja. Dla mnie ta książka, w której zresztą zaczytywał się wcześniej mój tata, to istny skarb. Może i do tej opinii przyczynia się sentyment, jakim darzę ten tytuł, ale nic na to nie poradzę - i nie chcę poradzić. :)
Polecam serdecznie wszystkim rodzicom dzieci w wieku "podstawówkowym" (i samym dzieciom, rzecz jasna)!