DON KICHOT

Wydawnictwo: Muchomor

Don Kichot uważał się za autentycznego rycerza, chociaż rycerzy w jego czasach dawno nie było. Bohatersko walczył z olbrzymami, zmuszał do ucieczki groźne potwory i składał hołdy damie swego serca.

atramentovva | 2017-03-21
Przeczytana: 20 marca 2017

Cóż... jak na klasykę bardzo przyjemna, zabawna, lekka. Co prawda niektóre przygody Don Kichota według mnie są zbędne i nie wnoszą niczego do fabuły oprócz kilku dodatkowych stron i być może uśmiechu czytelnika. Uważam jednak, że autor był na tyle uparty, iż historię całą musiał umieścić na stronach tej książki. I koniec. :P

Polecam każdemu. Oderwała mnie na kilka tygodni, momentami ja się na kilka dni oderwałam od niej, wreszcie ją skończyłam. I jestem zadowolona.

Andrzej Akowacz | 2012-10-17
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 16 października 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ta książka trochę mnie zawiodła. Moje wyobrażenie było inne. Tymczasem to takie trochę “Szwejkowe” dzieło. To dla mnie ciekawe. Czemu przetrwała do dziś i jest ceniona. Jaka jest jej wartość? Wiele nawiązań jest do samego Don Kichota jako postaci i książki. Często słyszy się cytaty czy porównania w filmach czy innych książkach. Któż nie słyszał o walce z wiatrakami? A o walce z bukłakami wina mało się wspomina. To chyba dość uniwersalny temat i przesłanie jakie udało się autorowi zawrzeć w powieści. Wielu z nas w życiu jest takimi Kichotami. Walczymy z wiatrakami. Książka składa się z dwóch części. Pierwsza chyba jest pisana z myślą o wyśmianiu powieści opisujących fantastyczne przygody rycerzy. Tak zresztą deklaruje sam autor. Sięgnąłem trochę do różnych źródeł w związku z interpretacją książki. Rzeczywiście wyśmiewane są konkretne nawet pozycje i książkowe przygody rycerzy. Druga część jest trochę inna. Don Kichot wydaje się być tu bardziej rozsądny. Postać Sancza często zabiera...

Maciek | 2017-03-31
Przeczytana: 2015 rok