Spacerolog

"Zaraza" jest senną wizją powolnej zagłady Królestwa Alanów, archaicznego, na wpół feudalnego państwa leżącego na peryferiach Zachodu, w którym w sposób niezauważalny zaczyna panoszyć się śmiertelna choroba paraliżująca sferę ludzkiego ducha. Tragizm głównego bohatera polega na tym, iż w odróżnieniu od innych jest świadomy jej istnienia. Zaraza niszczy na jego oczach stary porządek świata, przyczynia się do upadku Królestwa, zaatakowanego przez hordy Tamerlana - wielkiego satrapy Wschodu - którego celem jest zapanowanie nad Zachodem...
Od samego początku mamy nieodparte wrażenie, że autor nawiązuje do współczesnej, aktualnej otaczającej nas rzeczywistości, a samo Królestwo Alanów do złudzenia przypomina Polskę, samotną wśród mocarstw Zachodu, obojętnych na nieustanne zagrożenie ze Wschodu.
Oprócz filozoficznych rozpraw nad rozszerzającą się w umysłach Alanów zarazą, opowieść przenosi nas do malowniczej krainy dzieciństwa, do szczęśliwej Arkadii, bezpiecznej i beztroskiej, za którą tęskni bohater.
"Zaraza" jest też, a może przede wszystkim, opowieścią o wojnie. Bohater jest żołnierzem, obrońcą ojczyzny, stąd w książce nie brakuje scen batalistycznych, ukazanych we współczesnej konwencji gier RPG, pełnej fantastyki i przemieszania czasów.
Gdy Królestwo Alanów musi stawić czoła hordom wielkiego satrapy Wschodu i jego olbrzymiej armii pojawia się kluczowe pytanie powieści:
Czy zainfekowani zarazą mieszkańcy Królestwa zdołają wykrzesać w sobie ducha walki i stanąć do obrony Ojczyzny?

źródło opisu: http://2kolory.com

źródło okładki: http://2kolory.com

Linoskoczek | 2017-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2017

Na Zachód ciągnie nawałnica.
Ze Wschodu oczywiście.
Obydwie nazwy krojone wielkimi literami, bo to nie tylko kierunki świata. Coś więcej. Bardzo odmienne cywilizacje.
Zachód to wrzód ropiejący. A na pewno świat chylący się ku upadkowi. Autor nieustannie znajduje dla niego sformułowania związane ze stanem chorobowym. Cierpi na uwiąd woli, zdziwaczenie, gnicie prostych obyczajów. Traci własną, dotychczasową tożsamość, a nowej nie przybiera. Ta nowa jest bezkształtna, niekreślona i skazana na zagładę, bo nie umie z siebie nic zrodzić. Na pewno nie bohaterski zryw, nawet we własnej obronie. Musi upaść.
Wschód jest barbarzyński, zamieszkały przez liczne i dzikie ludy, nie posiadające utrwalonej struktury, podatne na wpływy tyranów, dążące do podboju i niszczenia, nie znające kultury pracy i budowania.
Widzimy powszechne objawy chylenia się ku upadkowi dotychczasowego świata. Atrofów i technokratów, wyrzekających się dotychczasowej tożsamości, zarażających swym oderwaniem od tradycji...