Naszyjnik z Madrytu

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Żniwa, praca w polu, zaprawy na zimę, odpusty i dożynki. Tradycja. Dojrzała miłość! Jeszcze silniejsza niż na początku! Co za brednie. Zaniosła się szlochem. Kto to wymyślił? Starzejące się idiotki, żeby poprawić samopoczucie. Żeby sobie udowodnić, że mimo wszystko są lepsze od nowego ciała, nowej miłości, nowych doznań. Miłość, dzieci, wspólne dokonania. To rzeczywiście cementuje. Ale jak się już razem czegoś dokonało? Małżeństwo ma za sobą zachwyty nad potomstwem, oswoiło się już ze swoim rodzicielstwem. Wspólne dzieci są, owszem, wspaniałe, ale nie można się nimi bez przerwy ekscytować. Przychodzi nuda i dojrzałą żonę zaczyna się robić w balona... Ślad szminki na koszuli męża otwiera Idze oczy: nie jest jedyną kobietą w jego życiu. Staje przed dylematem: walczyć o wiarołomnego małżonka czy poddać się uczuciu do poznanego przypadkiem przystojnego i szarmanckiego Szymona? Budować nowe czy łatać stare? W tle sercowych potyczek Igi galeria intrygujących postaci: ekscentryczny wuj - pszczelarz, gosposia transwestyta i wreszcie barwne wspomnienia o matce artystce mieszkającej na stałe w Madrycie.

wiejskifilozof | 2015-08-05

Dziwna trochę była ta książki.Taka,trudna do definicji.Z jednej strony,była zabawna.Gosposia-transwestyta.Szalony wuj,pszczelarz.Przyznam,to było zabawne.
Z drugiej strony,no właśnie.Temat troszkę, taki w stylu.To już było.
Było w innych książkach.Zdradzana kobieta,mści się na mężu.
Na plus,to chyba będzie ten brak moralizatorstwa,ze strony autorki.
Można przeczytać.

Ela | 2014-05-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 maja 2014

Dorota Combrzyńska-Nogala ma własny, indywidualny styl, który – jak wnioskuję z opinii czytelników – nie wszystkim musi odpowiadać. Ja jestem jej książkami zauroczona. To już moje trzecie spotkanie z twórczością pisarki i ciągle jestem pod dużym wrażeniem jej sposobu przedstawiania świata. Nie bez znaczenia jest także fakt, że w tle powieści Nogali widoczna jest moja ukochana Łódź, którą dzięki pisarce mogę odkrywać wciąż na nowo.

„Naszyjnik z Madrytu” to powieść o miłości, która się wypaliła i o innej, która przyszła zbyt późno. O zdradzie, z którą nie sposób się pogodzić. O różnych twarzach egoizmu. O ludziach, którzy „najchętniej pozabijaliby sią, gdyby nie dzieci i kara doczesna w postaci więzienia”. A tytułowy naszyjnik odgrywa w tym wszystkim niebagatelną rolę.

Autorka nie serwuje nam łatwych rozwiązań, wieńczący całość happy end też do najprostszych nie należy. Mimo, że niektóre sytuacje wydają się nieprawdopodobne, a niektóre postaci wyraźnie przejaskrawione powieść...

Marta | 2014-06-30

Rozczarowanie. Przewidywalna, irytujące nagromadzenie kłótni przedrozwodowych i nadzwyczajnych zbiegów okoliczności.

basha | 2011-09-19
Przeczytana: 18 września 2011

W książce urzekły mnie historie z przeszłości bohaterów lub też opowiadane przez nich. Jednak główny wątek perypetii Igi dowiadującej się, że jest zdradzana przez męża i jednocześnie zaczynającej coś czuć do przystojnego kierowcy terenowego auta, wlecze się niemiłosiernie i mógłby być skrócony o połowę stron, a Iga nie zawsze budzi sympatię tym szarpaniem się to w jedną, to w drugą stronę, często bez jakichkolwiek refleksji. Ogólnie czytało się miło i przyjemnie,lekka lektura.

nikita181 | 2012-04-09
Przeczytana: 07 kwietnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka podobna do innych tego typu, z oczywistą puentą, ale mam jedno poważne zastrzeżenie. Nie nadaje się dla osób po przejściach takich, jakie miała główna bohaterka. Ta jej szarpanina tylko denerwuje, a śmieszna przecież nie jest. Polecam tylko tym, które nie przeżyły czegoś podobnego.Dużo lepsza jest druga książka autorki- "Wytwórnia wód gazowanych".

Ina1973 | 2012-09-19
Przeczytana: 16 września 2012

Długa i nudna historyjka 35-latki,dla której w życiu jest ważny tylko seks.Najpierw z mężem,potem z kochankiem.Opisane jest także życie erotyczne wujka,matki,siostry i przyjaciółki.Ale nie łudźcie się-w tej książce nie znajdziecie nic ciekawego.Nuda...

Czytelniczka | 2015-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

Niestety, rozczarowanie.. Przegadana, przekombinowana treśc...nieprawdopodobne, infantylne zachowania bądź co bądź dorosłej bohaterki.Postaci, które bez ładu i składu pojawiają się znienacka i bez celu...hmmm...

DominikaW | 2013-04-02

No ta, to załatwiła Pana Męża, nie ma co! Polecam. Można się pośmiać, a i łzę uronić także :)

basia51-51 | 2012-02-15
Przeczytana: 12 lutego 2012

Dobra książka, ,dobrze się czyta, gorąco polecam

mariolla33 | 2013-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

wciągnęła mnie ta historia.