Wierszykarnia

Okładka książki Wierszykarnia Jola Richter-Magnuszewska, Danuta Wawiłow
Okładka książki Wierszykarnia
Jola Richter-MagnuszewskaDanuta Wawiłow Wydawnictwo: Nasza Księgarnia wierszyki, piosenki
wierszyki, piosenki
Nasza Księgarnia
2016-06-15
1993-01-01
Jola Richter-Magnuszewska

Okładka książki Wierzbowa 13. Opowieści z Wierzbowej 13 Natalia Usenko, Danuta Wawiłow
Wierzbowa 13. ... Natalia Usenko, Dan...
Okładka książki Poczytaj mi, mamo. 15 bajek na 100 lat Helena Bechlerowa, Wanda Chotomska, Maria Kowalewska, Tadeusz Kubiak, Barbara Lewandowska, Hanna Łochocka, Małgorzata Musierowicz, Joanna Papuzińska, Janina Porazińska, Elżbieta Szeptyńska, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow
Poczytaj mi, m... Helena Bechlerowa, ...
Okładka książki Przytulanki Jan Brzechwa, Józef Czechowicz, Agnieszka Frączek, Dorota Gellner, Danuta Gellnerowa, Dorota Głośnicka, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Irena Landau, Barbara Lewandowska, Joanna Papuzińska, Natalia Usenko, Danuta Wawiłow
Przytulanki Jan Brzechwa, Józef...

Zbiór wywołuje u mnie skrajne emocje. Są tu arcyperełki i zupełne niewypały, ale dla tych pierwszych warto się z nim zapoznać i zaprezentować dzieciom.

mamajanka notuje:

Danuta Wawiłow - czy ktoś nie zna jej wierszy?
Bajkowe, ciepłe, często absurdalne, zawsze niesztampowe -proste wierszyki, które niespodziewanie rozwijają przed dojrzałym czytelnikiem głębię znaczeń.
Najbardziej przyciąga w nich chyba nawet nie niezwykła, oryginalna forma, ale to wyjątkowe, pełne zrozumienia spojrzenie na - czasem zabawne, lecz równie często dalekie od beztroski - sprawy świata najmłodszych.
Niezwykle rymowanki, "obrazki" ukazujące samą istotę dzieciństwa...
Wiele z nich pamiętam sprzed lat, niektóre dopiero odkryłam, kilka właśnie poznaję na nowo dzięki "Wierszykarni"
Nie wszystkie lubię - są wśród nich takie, które zupełnie do mnie nie przemawiają, wiele jednak zdecydowanie zasłużyło na drugie (i kolejne) czytanie. Wymagają chwili oderwania od rzeczywistości. Podpowiadają, jak dostrzegać poezję w codzienności i tę niezwykłą pomarańczowość księżyca wśród błękitu nocy. Pięknie obrazują całe spektrum ludzkich emocji - smutek mamy, która ma zmartwienie, strach dziecka, samego w ciemności, radość pana ze złotym parasolem, poczucie niezrozumienia i bunt malucha uciekającego "w świat", smutek, radość, pasję, miłość...
Pełno w nich mądrości, ale też czysto dziecięcej fantazji i radości.
(...)

mamajanka notuje:

Danuta Wawiłow - czy ktoś nie zna jej wierszy?

Już sam tytuł zbioru wierszy dla dzieci Danuty Wawiłow „Wierszykarnia” wprowadza nas w świat skojarzeń, dziecięcego wymyślania słów, nadawania im nowych znaczeń i wzbogacanie świata w dziecięce spojrzenie, w którym wszystko ma – niekoniecznie logiczne – wyjaśnienie. Wierszykarnia to miejsce powstawanie licznych wierszyków. Linia produkcyjna nie ma końca. Materiałem może stać się wszystko: pranie w rzece zasypianie, uganianie za motylami, wstawanie, wyprawa do zoo, zabawy w kałuży, dziecięce zdobywanie i odkrywanie świata, czekanie na smaczny deser, jazda na rowerze, noc, bajki, nieodpowiednie zachowanie, smutek. W ten sposób do otoczenia bohaterów trafiają niezwykłe postaci, które mogą dostrzec tylko najmłodsi. Poetka zabiera nas w świat dziecięcych zajęć, zabaw, przeżyć, co doskonale widać w utworze „Kałużyści”:

Już od rana na podwórzu,

wśród patyków i wśród liści,

przykucnęli nad kałużą

pracowici kałużyści.

Wygrzebują brud z kałuży,

niech kałuża będzie czysta!

Pełne ręce ma roboty

każdy dzielny kałużysta!

Rękawiczką i chusteczką

dwóch błocistów chodnik czyści.

Obrzucają się szyszkami

bardzo dzielni szyszkowiści.

Dwie kocistki pod ławeczką

cukierkami karmią kota…

Świętek piętek czy niedziela

Na podwórku wre robota!

W dziecięcych zajęciach nie ma niczego niepoważnego. Każde zadanie jest bardzo ważne i zmusza najmłodszych do ciągłej aktywności. Ich nieskończona misja ma ważny cel, który niekoniecznie musi być zrozumiały przez dorosłych.

Innym wierszem pięknie wpisującym się w naszą codzienność jest „Spacerek”, kiedy mama z córką ruszają na wieczorny spacer, w czasie którego dziewczynka zbiera piórka, kwiatki, śpiewa piosenki, cieszą się chwilą, opowiadają sobie niezwykłe historie. Nie zabraknie tam i bajek oraz tekstów znanych z popularnych piosenek np. „Szybko!” opowiadające o porannym pośpiechu i zderzeniu go z dziecięcym brakiem pośpiechu „A ja chciałbym przez kałuże/ iść godzinę albo dłużej,/ trzy godziny lizać lody,/ gapić się na samochody (…) Chciałbym wszystko robić wolno, ale mi nie wolno…”

„Wierszykarnia” wzbogacona interesującymi ilustracjami Joli Richter – Magnuszewskiej przyciąga dziecięcy wzrok. Kolorowe strony zabierające małych czytelników w świat utworów pozwalają zainteresować nasze pociechy lekturą. Solidna oprawa, bardzo dobrze zszyte strony i matowy, gruby papier sprawiają, że książka staje się nie tylko literackim, ale i wizualnym doświadczeniem dla dziecka.

Lekturę polecam przedszkolakom lubiącym wiersze, rymowanki. Wiele niedługich utworów będzie doskonałym materiałem do ćwiczenia dziecięcej pamięci. Różnorodna tematyka zapewni nam idealną lekturę na każdą okazję. Ze zniecierpliwioną pociechą czekającą na deser można przeczytać „Zapach czekolady”, a z małym łobuzem „Niegrzeczna dziewczynka”.
My jesteśmy zachwycone uniwersalności, ponadczasowością i pięknym dziecięcym spojrzeniem.

W wierszach Danuty Wawiłow znajdziemy wiele zabawnych i ciekawych rymów. Każda z historyjek jest zabawna, ale i inteligentna. Niejednokrotnie niesie ze sobą jakiś morał. Są tu wierszyki o dziwnych stworach, zwierzątka, dzieciach… Pokazujące różnorodne uczucia i zachowania.

Nam bardzo podobały się wierszyki O Rupakach, Luli, synku, luli oraz Daktyle. Oprócz krótkich, charakterystycznych i humorystycznych wierszyków są tu także nieco dłuższe opowieści takie jak Bajka o królewiczu, kalejdoskopach i babie, a także Bajka o stu królach Lulach.

Wierszykarnia jest bardzo ładnie wydana – ma grubą oprawę, a w środku znajdziemy także ciekawe ilustracje, wykonane w różnych technikach, co znacznie urozmaica czytanie książki.

"Urodzinki", "Luli, synku, luli", "Lato", "Szybko!", "A jak będę dorosła...", "Niegrzeczna dziewczynka", "Daktyle", "Moja siostra królewna", "Na wystawie", "Zapach czekolady" to tytuły fenomenalnych wierszy dla dzieci autorstwa Danuty Wawiłow, które są zaledwie ułamkiem tego, co możecie znaleźć w "Wierszykarni", czyli książce zawierającej najpopularniejsze utwory poetki. Wiersze Danuty Wawiłow to jedne z moich ulubionych utworów dla dzieci, zwłaszcza że autorka niemal zrezygnowała z natrętnego dydaktyzmu, który często pojawia się w poezji kierowanej do małego odbiorcy. Wiersze Danuty Wawiłow prezentują dziecięcy sposób postrzegania świata, radość i spontaniczność. Ich głównym bohaterem jest dziecko, które znajduje się w centrum zainteresowania i, jak to z dziećmi bywa, raz jest grzeczne, miłe i posłuszne, a innym razem krnąbrne, złośliwe i nieskore do żartów, bo akurat ma gorszy dzień. Autorka jest doskonałą obserwatorką i co najważniejsze, pozwala dziecku być po prostu dzieckiem z wszystkim jego wadami i zaletami. Danucie Wawiłow udało się stworzyć cudowne, uniwersalne i ponadczasowe opowieści, które niezmiennie zachwycają kolejne pokolenia, ale przede wszystkim gwarantują doskonałą zabawę.

"Szybko!"

Szybko, zbudź się, szybko, wstawaj!

Szybko, szybko, stygnie kawa!

Szybko, zęby myj i ręce!

Szybko, światło gaś w łazience!

Szybko, tata na nas czeka!

Szybko, tramwaj nam ucieka!

Szybko, szybko, bez hałasu!

Szybko, szybko, nie ma czasu!

Na nic nigdy nie ma czasu...

A ja chciałbym przez kałuże

iść godzinę albo dłużej,

trzy godziny lizać lody,

gapić się na samochody,

i na deszcz, co leci z góry

i na żaby, i na chmury,

albo z błota lepić kule

i nie spieszyć się w ogóle...

Chciałbym wszystko robić wolno,

ale mi nie wolno..."

Jak widzicie pewne życiowe sytuacje nie zmieniają się od lat, dla dzieci czas nie ma znaczenia, jest nieistotny, dlatego też dziecięce postrzeganie świata tak bardzo różni się od naszego, czego dowodem jest to nagromadzenie wykrzykników. Tak uroczych, prawdziwych i niezwykle trafnie obrazujących rzeczywistość utworów jest w książce mnóstwo, a ich różnorodna tematyka zapewni Wam mile spędzony czas z dzieckiem.
Autorką ilustracji do "Wierszykarni" jest Jola Richter-Magnuszewska, kolorowe, dynamiczne i zabawne ilustracje są niekwestionowanym atutem tej książki i doskonale podkreślają charakter twórczości Danuty Wawiłow. Jeżeli zastanawiacie się nad prezentem dla dziecka, to "Wierszykarnia" będzie idealna, zwłaszcza że książka jest naprawdę bardzo ładnie i starannie wydana.
"Wierszykarnia" Danuty Wawiłow to obowiązkowa książka dla wszystkich wielbicieli autorki, małych, dużych i bardzo dużych! Jej wiersze to utwory na każdą porę roku, na pogodę i niepogodę, na dobry i zły humor, na dzień dobry i na dobranoc, polecam!
Dominika Ławicka http://matkapolkaczytajaca.blox.pl/

Wybitnie udane wiersze - śmieszne, prześmiewne, skrzące się humorem, z dziwnymi rymami, które aż cisną się na usta. Cudne. Poruszające dzieci i dorosłych. Antidotum na rymy częstochowskie i inne koszmarki dla milusińskich. Bonus - świetna muza do tych wierszy w brawurowym wykonaniu dzieciaków to płyta grupy "Nie wiem kto".

Jeden z najlepszych zbiorów.

Jeden z najlepszych zbiorów.

Piękne wydanie, wspaniałe ilustracje. Wiersze Danuty Wawiłow może nie należą do moich najbardziej ulubionych z klasyki dziecięcej ale były warte uwagi

• 1j) Literatura polska
  • Z biblioteki szkolnej od r. 2004