Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Wiersze

Okładka książki Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Wiersze Jan Brzechwa
Okładka książki Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Wiersze
Jan Brzechwa Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie literatura dziecięca
literatura dziecięca
Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie
Nasza Księgarnia
2016-11-09
2016-11-09
Artur Gulewicz

Okładka książki Wiersze o śmierci Jan Brzechwa, Jowita Podwysocka-Modrzejewska, Monika Urbańska
Wiersze o śmierci Jan Brzechwa, Jowit...
Okładka książki Proszę państwa, oto miś. Najpiękniejsze wiersze dla dzieci Jan Brzechwa, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Urszula Kozłowska, Julian Tuwim
Proszę państwa... Jan Brzechwa, Aleks...

Okładka książki Być jak tygrys Emilia Dziubak, Przemysław Wechterowicz
Być jak tygrys Emilia Dziubak, Prz...
Okładka książki Feluś i Gucio idą do przedszkola Katarzyna Kozłowska, Marianna Schoett
Feluś i Gucio ... Katarzyna Kozłowska...
Okładka książki Szary domek Natalia Jabłońska, Katarzyna Szestak
Szary domek Natalia Jabłońska,&...
Okładka książki Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham Anita Jeram, Sam McBratney
Nawet nie wies... Anita Jeram, Sam Mc...

Brzechwa - nieśmiertelny, czytaliśmy już z niemowlęciem, ale ilustratora puściłabym w kosmos :D , miałam nawet sprzedać to wydanie, ale jest takie zebrane, że szkoda, aczkolwiek - ilustracje odstraszają.

Świetna! Czytam Młodemu, jesteśmy oboje zafascynowani. Wierszami oczywiście, bo ilustracje wg mnie to dramat. Dorosłą osobę przerażają, nie mówiąc o dziecku. Nie wiem jak takie rysunki znalazły się w książce dla dzieci. Okropnie złe. Gdyby nie to, że zależało mi na wszystkich wierszach Brzechwy - nie kupiłabym, właśnie ze względu na rysunki. Powtórzę- bardzo złe!

Świetna książka. Czytamy całą rodziną i mamy z tego wielką frajdę. Brzechwa jest mistrzem w świecie dziecięcej literatury. Pisze w zabawny sposób, tak że nie sposób oderwać się od książki.
Fajnie, że ktoś wpadł na pomysł i zebrał wszystkiego jego wiersze w całość.
A ilustracje to po prostu majstersztyk.
Myślę, że to obowiązkowa pozycja na półce małego czytelnika.

Fajnie, że ktoś wpadł na pomysł i zebrał wszystkiego jego wiersze w całość.
A ilustracje to po prostu majstersztyk.
Myślę, że to obowiązkowa pozycja na półce małego czytelnika.

Świetne wydanie serii (u nas na półce królują Wiersze i Bajki),dobra czcionka, ciekawe ilustracje a do tego chyba wszystkie popularne i mniej znane wiersze/bajki w jednym miejscu to duży plus. Dla mnie twórczość Brzechwy to wspomnienie dzieciństwa ale teraz odbieram je zupełnie inaczej. Spojrzenie Autora na otaczający go świat, ludzi i ich relacje bawi do łez i poprawia humor.

Piękne wierszyki z naszego dzieciństwa. Super jest czytać je swojemu dziecku. Jednak z perspektywy dorosłego człowieka widać nasycenie ich zabarwieniem komunistycznym. Czuć wiatry, które wiały, w czasie powstawania konkretnych wierszy, w naszym kraju.

Do tej pory nie dodawałam do mojej biblioteczki książek przeczytanych w dzieciństwie. Stwierdziłam, że to było tak dawno, ze nie ma to sensu. Teraz jednak nabrałam na to ochoty, bo przecież te książki mnie ukształtowały a wiele z nich pamiętam lepiej, niż te, które przeczytałam w zeszłym miesiącu. Proszę więc znajomych o cierpliwość, bo trochę tego będzie...
Tę pozycję akurat znam prawie całą na pamięć, bo czytałam ją też z dziećmi i z wnuczką. Oni też te wiersze mogą cytować z pamięci! Nie znalazłam tu wydania, które mam, pięknego, z ilustracjami Szancera a dodać nie umiem. Niech będzie więc losowe.

Tę pozycję...

Bez jednej gwiazdeczki za rysunki. Nie przepadam za taką ilustracją. Jednak pomysł na zebranie wszystkich dzieł Brzechwy w jednym wydaniu - znakomity.

Kiedy tylko zobaczyłam to wydanie w internetowych księgarniach, a następnie w sklepach stacjonarnych, wiedziałam już że mój rachunek bankowy zubożeje, ale... wzbogaci się moja półka. Kocham "Naszą księgarnię" za wydanie KOMPLETNEGO zbioru wierszy Brzechwy, bez pominięcia nawet tych, o których wygodniej byłoby zapomnieć. Na rynku polskim aż roi się od przeróżnych wydań, ale bardzo okrojonych. A tu - nareszcie - polski czytelnik doczekał się pięknego, oprawionego w twardą oprawę wydania z ujednoliconą szatą graficzną! Ilustrator, Artur Gulewicz, okazał się genialnym wyborem. Grafiki są różnorodne, zbudowane z wielu różnych elementów, struktur, przedstawione z odmiennych perspektyw. Odbiorca doskonale wyczuwa, że Gulewicz wczytał się w tekst, przeanalizował każdy z wierszy, poprzeplatał swoją wyobraźnią i umiejętnościami. Kolejna strona to odmienna przygoda dla czytelnika! Z tego co zauważyłam starszemu pokoleniu grafiki mogą nie do końca przypadać do gustu, z racji przyzwyczajenia do klasycznego stylu. Jednak moim zdaniem innowacje na każdym rynku zachodzą nieustannie. Co więcej - aż zazdroszczę obecnemu pokoleniu dzieci, które za kilka dekad będą wspominać wiersze Brzechwy, a ich pamięć przywoływać będzie właśnie to ilustracje.
W porządku, bo choć uważam, że w przypadku książek dla najmłodszych, ilustracje odgrywają praktycznie taką samą rolę jak sam tekst, to z racji tych dwudziestu lat na moim karku powinnam poświęcić choć trochę uwagi twórczości Lesmana ;). W zbiorze odnalazłam wiele wierszy, które nadal znajdowały się w mojej pamięci, jak i zupełnie nieznanych. Tylko w niektórych autor posunął się do moralizatorstwa, choć w każdym przypadku hojnie połączonego z kpiną. Każdy z wierszy przepełniony jest ironią, nietypowymi rozwiązaniami (nie)logicznymi, irracjonalnością w najlepszym wydaniu. Jedne rymy są bardziej dopracowane, niektóre niezbyt, ale wpływ jaki Brzechwa wywarł na polską literaturę dziecięcą oraz siła inspiracji dla kolejnych generacji twórców jest niepodważalny. Polecam czytać, wracać do dawnych czasów, przemycać dzieciom i po prostu dobrze się bawić :).

• Dla dzieci
  • Dziecięce