Bunt łodzi ratunkowej

8 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The Lifeboat Mutiny
opowiadania, antologia
Jarek

W trzytomowej edycji dla subskrybentów serii Galaktyka Gutenberga znajdzie się większość znanych opowiadań Sheckleya, a także kilkanaście nowych, nigdy nie publikowanych w Polsce. W niniejszym tomie znalazły się przede wszystkim opowiadania, które Sheckley napisał w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Wśród nich takie perełki jak "Mnemon", "Spy Story", "Doktor Zombi i jego mali...

W niniejszym tomie znalazły się przede wszystkim opowiadania, które Sheckley napisał w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Wśród nich takie perełki jak "Mnemon", "Spy Story", "Doktor Zombi i jego mali przyjaciele", "Zła kuracja", "Bitwa" czy "Wiatr się wzmaga".
Humor, zawrotne tempo i nieoczekiwane zwroty akcji. I na koniec zaskakująca puenta - to znaki rozpoznawcze Roberta Sheckleya.

źródło opisu: Solaris, 2016

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

ppikar1978 Piotr | 2016-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

Witam:) To moje kolejne (trzecie już) spotkanie z opowiadaniami Roberta Sheckleya, które znów mogę zaliczyć do bardzo udanych. Ten wyśmienity zbiór tekstów po raz kolejny utwierdza mnie w przekonaniu, że mamy do czynienia z zapomnianym geniuszem pióra. Nie wiem jak Sheckley radził sobie z powieściami (ponoć słabo), ale w opowiadaniach SF jest po prostu mistrzem! Aż dziw bierze, że nie został uhonorowany żadną nagrodą. Być może ma to związek z czasami, w których tworzył gdzie liczyły się wtedy bardziej efektowne space opery niż opowiadania, na którym to polu Sheckley po prostu wymiata! Przez ponad 15 lat mojej przygody z szeroko rozumianą fantastyką, nie spotkałem się z żadną antologią, która od A do Z, od deski do deski byłaby tak dopracowana, z tak doskonałym wyborem tekstów. Po prostu przy Sheckleyu nie da się nudzić! Tu są tylko teksty bardzo dobre lub doskonałe, każdy znajdzie coś dla siebie. Demaskatorski, dowcipny, niezwykle inteligentny, taki jest Sheckley w trzecim już...