Prawdziwy koszmar

Wydawnictwo: WARSZAWSKA GRUPA WYDAWNICZA

Wstrząsająca opowieść o realiach codziennego funkcjonowania w szpitalu psychiatrycznym. Ewa choruje na depresję, więc dobrowolnie zgłasza się na leczenie w zamkniętym ośrodku. Wraz z nią poznajemy szpitalne realia, reguły tu panujące, relacje między pacjentami. Wchodzimy w świat odczuć i emocji głównej bohaterki. Świat, w którym wciąż czai się lęk o to, co potem. Bo choć pobyt w szpitalu jest dla Ewy prawdziwym koszmarem, życie z depresją –poza ścianami szpitala – nie jest ani przyjemne, ani łatwe.

„Prawdziwy koszmar” to powieść-apel. Wezwanie do tego, by do problemu depresji podejść z powagą, a do samych chorych – ze zrozumieniem.

Ewa Łokuciejewska – urodzona we Wrocławiu, od wielu lat związana z Cieszynem. Z wykształcenia polonistka i grafik komputerowy, z zamiłowania malarka i pisarka. Uczy języka polskiego i informatyki w cieszyńskich technikach. Autorka powieści obyczajowych, psychologicznych, dla dzieci oraz opowiadań zebranych pod wspólnym tytułem „Opowieści z kuchni”, których kanwą jest zawsze jakaś, szczególna (dla autorki) potrawa. Zdarza się jej być też poetką i rzeźbiarką.

źródło opisu: http://warszawskagrupawydawnicza.pl/produkt/prawdziwy-koszmar/

źródło okładki: http://warszawskagrupawydawnicza.pl/produkt/prawdziwy-koszmar/

Wioleta Sadowska | 2016-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2016

"Przeżyć i nie zwariować. Do reszty".

Ilu z nas, często w zwykłych żartach stwierdza, że ma depresję – bo za nami zły dzień, bo ktoś nas zasmucił czy też po prostu chcemy mieć pretekst, by odpuścić sobie pewne obowiązki. Nie zdajemy sobie wówczas sprawy z tego, że depresja to bardzo poważna choroba, która powoduje wielkie spustoszenie w psychice człowieka. Temat ten dość mrocznie przybliża książka Ewy Łokuciejewskiej, która ukazuje koszmar tego stanu nie tylko poprzez nazwę utworu.

Ewa Łokuciejewska to urodzona we Wrocławiu, z wykształcenia polonistka i grafik komputerowy, a z zamiłowania malarka, poetka, rzeźbiarka i pisarka. Autorka uczy języka polskiego i informatyki w cieszyńskich technikach, jest autorką powieści obyczajowych, psychologicznych, dla dzieci oraz zbioru opowiadań. Od wielu lat związana z Cieszynem.

Ewa, główna bohaterka książki od wielu lat choruje na depresję. Nie mogąc poradzić sobie z własnymi demonami, sama zgłasza się na leczenie do zamkniętego ośrodka...

Szkolny_Klub_ | 2016-03-01
Przeczytana: 01 marca 2016

"Prawdziwy koszmar" jest opowieścią osoby, która każdego dnia zmaga się z chorobą psychiczną – depresją. Główna bohaterka – Ewa – ma nawrót choroby. Postanawia dobrowolnie zgłosić się do szpitala psychiatrycznego w celu leczenia i zwycięstwa nad chorobą.

Miejsce, w którym się znalazła ciągle przypomina jej o chorobie. Leki, które nakazują jej przyjmować, stają się nieodłącznym elementem każdego dnia. Zaczyna także prowadzić walkę ze swoimi myślami i przekonaniami. Całość tej sytuacji doprowadza do tego, że kobieta zaczyna poważnie wątpić w słuszność podjętej decyzji o hospitalizacji.

Czas, który mija w zamkniętej przestrzeni daje jej zrozumieć, jakie są plusy i minusy stanu zdrowia w jakim się aktualnie znajduje. Dostrzega również to, co pozytywne jak i to, co negatywne w otaczającej ją rzeczywistości.

Mimo upływu czasu, wciąż prowadzi wewnętrzne rozmowy. Można zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie je uważa za wystarczające dla swej egzystencji. Dzięki swym rozmowom...

MoznaPrzeczytac | 2016-03-05
Przeczytana: 05 marca 2016

„Prawdziwy koszmar” to na pewno nie jest prosta i łatwa książka do poduszki, gwarantująca miły i spokojny sen. To wymagająca pozycja, która zmusza swojego czytelnika do chwili refleksji i namysłu. Nakłania do zatrzymania się i zwrócenia uwagi na to, że wśród nas żyją osoby, które podobnie jak my mają rodziny, na co dzień pracują, ale i zmagają się z chorobą, jaką jest depresja.

Główną bohaterką powieści jest Ewa – żona, matka i…osoba zmagająca się od wielu lat z depresją. Kiedy czuje się gorzej, sama decyduje się na pobyt w szpitalu psychiatrycznym, by poddać się leczeniu. Razem z nią wkraczamy w zamkniętą, odgrodzoną murem od całego świata, szpitalną, szarą rzeczywistość. Za murami „wiariatkowa” czas płynie inaczej, we własnym tempie. Od razu uderza monotonia życia w tym miejscu. Liczba dostępnych rozrywek i zajęć dla pacjentów jest znacznie ograniczona. Warunki też nie są wymarzone, wyposażenie zdecydowanie nie pachnące nowością, brak miejsc w salach, dostawki na korytarzu....

Shenitah | 2016-03-02
Na półkach: Przeczytane, Recenzenckie
Przeczytana: 02 marca 2016

To nie jest łatwa książka. Ani prosta, ani przyjemna. Natomiast jej tematyka, mimo że trudna, jest bardzo ważna. „Prawdziwy koszmar” to historia kobiety, która dobrowolnie zgłosiła się do zamknięcia w szpitalu psychiatrycznym. Pewnie teraz wielu z Was zastanawia się, po co to zrobiła, skoro mogła żyć na wolności? Odpowiedź jest prosta – by mogła funkcjonować. Życie z depresją – chorobą wyniszczającą od środka nie jest proste, a leki dają ukojenie jedynie na moment. Spędzanie 24 godzin na dobę siedem dni w tygodniu sam na sam ze sobą i swoimi myślami to istna tortura dla osób na to cierpiących.
Podczas lektury widać, że napisała ją osoba obeznana z językiem i czytelnikami. Dialogi są bardzo realistyczne, od razu czuć emocje władające bohaterami. Rzuciła mi się w oczy, że autorka ma ogromną znajomość tematu, dodatkowo główna bohaterka także nosi imię Ewa. Może to jedna i ta sama osoba? Nie zdziwiłoby mnie, jeśli byłaby to prawda. Przedstawić życie osoby ogarniętej tak ciężką i...

Adriana | 2016-04-03

www.ujrzecslowa.pl

Depresja to bardzo zwodnicze zaburzenie. I zazwyczaj wtedy, gdy nie mamy z nią za wiele wspólnego w życiu, to uważamy, że to nie może być choroba, a że są to tylko wymysły i proste tłumaczenia. Jednak Ewa Łokuciejewska ukazuje jej realia w dość nieoczywistej odsłonie.

Ewa choruje na depresję i z własnej woli pozwala się zamknąć w szpitalu psychiatrycznym. Czy jesteście gotowi na opowieść o tym, czego nie widać?

Zaskoczyła mnie ta pozycja, ze względu na to, że jest inna niż wszystkie. Podążamy za główną bohaterką nie tylko w jej podróży, ale spacerujemy z nią po jej własnych myślach. Dzięki temu, możemy z innej perspektywy spojrzeć na osobę, której przyjacielem jest depresja. I pomimo, że ta pozycja nie grzeszy objętością, to jest przepełniona tak wielką ilością prawdy, że nie sposób jej odmówić wyjątkowości. Nie sądzę, by była to lektura na parę chwil, w nią należy się wczytać, może nawet odpowiednio do niej przygotować, stąd też nie jest to zwykła opowiastka...

Małgorzata | 2019-02-25
JoannaSz | 2019-02-06