Sztuki plastyczne i literatura

Tłumaczenie: Robert Reszke
Wydawnictwo: Wydawnictwo KR
Bildende Kunst und Literatur
anna

Dzieło Freuda zawsze odwoływało się do sztuk plastycznych i tekstów literackich - w niniejszym, X tomie Dzieł, publikujemy najważniejsze i najbardziej znane teksty poświęcone psychoanalitycznej refleksji o sztuce i literaturze.

źródło opisu: Wydawnictwo KR 2009

źródło okładki: Wydawnictwo KR 2009

Freudysta | 2018-06-29

Sztuki plastyczne i literatura jest X tomem dzieł twórcy psychoanalizy - Zygmunta Freuda.

Jest to tom, dość nietypowy jak na Freuda. Jest w nim mniej psychologii, mniej psychoanalizy, a więcej odniesień do literatury starożytnej i współczesnej oraz sztuki. Oczywiście te odniesienia w pewnym stopniu odnoszą się do psychoanalizy lecz nie zawsze, jak chociażby w przypadku rzeźby Mojżesza. Jest to z pewnością Tom najmniej spsychoanalizowany albo co najmniej będący w czołówce wśród literatury będącej spod pióra ojca psychoanalizy. To dobrze się składa bo nieco inności również się przyda.

Reasumując książka jest bardzo dobra, lecz nie jest arcydziełem. Spod pióra Freuda inne tomy jego książek bardziej mnie przyciągały, co nie znaczy że ta nie przypadła mi do gustu. Przypadła, ale nie tak jak tamte. Jak napisałem, książka bardzo dobra!