Wielka miłość

3 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Grand Amour
literatura piękna
Justyna Lesień

Politykiem czasem tylko wystarczy być, bo czarną robotę wykonują za niego murzyni. Wszystkie kancelarie prezydenckie na świecie pełne są zauszników, szarych eminencji i pisarzy-cieni. Ta książka napisana została przez prawdziwego ghostwritera z Pałacu Elizejskiego. Rzeczywisty Orsenna za pierwszej kadencji pisywał Mitterrandowi mowy, jeśli zaś wierzyć Orsennie powieściowemu, zapewnił również lokatorowi Pałacu drugą kadencję. Dużo tu kpiny, żartu, autoironii, a nawet burleskowych sytuacji, nigdy jednak ta spowiedź nie ociera się o skandal. Ideałem Orsenny jest renesansowy dworzanin, a nie posłuszny dworak. Autor nie byłby jednak Francuzem, gdyby tytułową wielką miłością obdarzał tylko Francję i Prezydenta; pojawiają się zatem i kobiety...

Erik Orsenna (1947); pisarz francuski, profesor ekonomii.

Przez trzy lata był doradcą prezydenta Francois Mitterranda do spraw kultury, a także autorem projektów jego przemówień.

Za swoją czwartą książkę, "L'Exposition coloniale", wydaną w 1988 r. otrzymał nagrodę Goncourtów. "Wielka miłość" jest jego siódmą powieścią, a pierwszą przetłumaczoną na język polski.

źródło opisu: Muza SA, Warszawa 1995

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Laszlo | 2017-01-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 22 stycznia 2017

Powiastka wyłącznie dla erudytów bądź zainteresowanych życiem pałacowym we Francji lat osiemdziesiątych.