Wokół słów

Tłumaczenie: Agnieszka Skowron
Wydawnictwo: Pascal
Two Across
zure

Stanley i Vera są trudnymi nastolatkami, którzy nawiązują relację, kiedy oboje zajmują pierwsze miejsce podczas konkursu National Spelling Bee. Ich matki mają wobec nich wielkie plany, Stanley zostanie senatorem, a Vera profesorem matematyki. Żadne z nich nie chce jednak podążać ścieżkami wyznaczonymi przez starszych. Chcąc uciec w finansową niezależność Stanley wymyśla plan, że poślubi Verę....

Chcąc uciec w finansową niezależność Stanley wymyśla plan, że poślubi Verę. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że dziewczyna jest w nim naprawdę zakochana. Kiedy ją traci, postanawia naprawić popełnione błędy i odzyskać ją poprzez kodowane w krzyżówkach listy.

źródło opisu: http://www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

polson03 | 2019-09-12
Przeczytana: 30 czerwca 2019

Według mnie książka trochę się ciągnęła, ale mimo to czytałam ją, aby poznać dalsze losy głównych bohaterów. Myślę, że pomysł na książkę był dość oryginalny, przez co książka nie jest taką typową młodzieżówką. Bardzo dobrze opisuje jak bohaterowie zmieniają się na przestrzeni lat, ich problemy oraz błędy z przeszłości. Moja ocena to 7/10. Polecam i myślę, że warto ją przeczytać.

Magdalena | 2018-12-09
Na półkach: Przeczytane, Książki, 2018
Przeczytana: 05 grudnia 2018

Szczerze?
Jedna z gorszych książek, które czytałam.
Nie dało się tego czytać. Człowiek się tylko męczył, a szkoda...

isabelle142 | 2018-09-19
Na półkach: Przeczytane, Podana dalej
Przeczytana: 17 września 2018

Korekta chyba troszkę przysnęła (z nudów?) nad tą książką, bo trafia się sporo literówek i innych "kwiatków", nie mówiąc o tym, że część informacji w przypisach się powtarza, a część z nich traktuje czytelnika jak idiotę, który nie wie, że Wenecja to miasto we Włoszech (etc.).

Pomysł na historię był może i niezły, ale wykonanie - przeciętne, chyba po drodze zabrakło pomysłów, jak to zgrabnie poprowadzić. Poza tym książka dużo traci w tłumaczeniu, niestety. No i to zakończenie - czy ono rzeczywiście było potrzebne?

Lenka | 2017-12-17
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 15 grudnia 2017

To chyba największe zaskoczenie tego roku. Pozytywne zaskoczenie! Spodziewałam się banalnej, typowej opowiastki o miłości dwojga osiemnastolatków, którzy tak jak ja są zakochani w języku. To właśnie zainteresowanie lingwistyką Very i Stanleya skłoniło mnie do sięgnięcia po "Wokół słów". I choć otrzymałam zupełnie inną powieść, niż tą którą spodziewałam się przeczytać to jestem naprawdę oczarowana powieścią Bartscha - samym konceptem na komunikację pomiędzy postaciami oraz dojrzałością z jaką autor podszedł do pozornie błahej historii.

Ciąg dalszy mojej recenzji: http://morderczynimarzen.blogspot.com/2017/12/woko-sow-jeff-bartsch.html

marta8521marta | 2017-08-22
Przeczytana: 2016 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka młodzieżowa. Opowiada historię według mnie smutną ale również w pewien sposób oklepaną. Rodzice a w tym przypadku matki zmuszają dzieci aby były takie jakie one chcą a dzieci chcące żyć własnym życiem buntują się, jednocześnie próbując wymyślić sposób aby spełnić ambicje rodziców. Pomimo powtarzających się scen książkę czyta się dość dobrze i polecam dla młodszych osób.

JulkaBu | 2016-05-29

Po książkę raczej sama bym nie sięgnęła. Gdy dostałam ją w prezencie musiała sporo przeleżeć zanim ją przeczytałam. Gdy pewnego dnia znudzona po nią sięgnęłam i przeczytałam kilka pierwszych stron, zainteresowałam się stylem, historią i nietypową treścią. Jest ona bowiem napisana w ciekawy sposób, w myślach dodałam ją do pozycji utworów nietypowych, rzadko spotykanych.
Fabuła wciągająca, choć nie tak, że oderwać się nie można. Na pewno autor miał ciekawy pomysł, jeszcze nigdy się z takim nie spotkałam, więc na pewno nie jest on oklepany.
W pewnym momencie jednak, fabuła zaczęła się w moim odczuciu powtarzać, jakby autor nie miał pomysłów,(spoiler?)bo ile bohaterowie mogą uciekać i się spotykać?
Sama w sobie książka ciekawa, na pewno bym ją poleciła innym, ze względu na nietypowy pomysł na fabułę właśnie.

kouba | 2016-05-10
Przeczytana: 10 maja 2016

Ciekawy motyw krzyżówkowy wpleciony jednak w dość sztampową opowieść miłosną.

Niepozorna | 2016-03-03
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 02 marca 2016

"Wokół słów" opowiada o Stanley i Verze, dwójce nieprzeciętnie inteligentnych ludzi, których pasją są słowa. Marzeniem Stanleya jest możliwość układania krzyżówek. Vera, która również odkryła w sobie talent do ich tworzenia pragnie zostać osobą cenioną w świecie matematyki. Łączy ich wiele, przede wszystkim jednak swoiste poczucie osamotnienia, presja ze strony matek i braki w sferze inteligencji emocjonalnej. Czy te wszystkie czynniki sprawią, że dokonają oszustwa? Sprawdźcie sami!

Mam nadzieję, że nie tylko ja odniosłam takie wrażenie, ale według mnie nie jest to książka stricte dla młodzieży. Owszem zapoznajemy się z głównymi bohaterami w momencie gdy są nastolatkami i biorą udział w konkursie dla młodych geniuszy, ale ich losy toczą się na długo po tym wydarzeniu.

Polecam wszystkim, których pasją są słowa, krzyżówki, scrabble, ale także tym, którzy wiedzą, że inteligencja nie jest miarą mądrości.