Miłość na każdą porę roku

Okładka książki Miłość na każdą porę roku
Okładka książki Miłość na każdą porę roku
Wydawnictwo: Białe Pióro literatura piękna
Białe Pióro
2015-06-25
2015-06-25
miłość pory roku

Pośród 40 zamieszczonych w książce opowiadań każdy znajdzie coś dla siebie. Jest tu miłość rozważna, namiętna, odtrącona czy zagubiona, są historie współczesne, są te sprzed lat, wyglądające na prawdziwe jak i na zmyślone, ale również ta widziana oczami kota. Jest nostalgiczny Listopad, jest dziennikarka zimową porą, ale i Słodka miłość, traktująca o cukrzycy. Każdy z nas ma prawo do miłości i każdy z nas inaczej ją widzi. A jak? Trzeba zajrzeć do książki.

Książka Miłość na każdą porę roku powstała jako antologia najlepszych prac zgłoszonych na konkurs literacki organizowany przez Wydawnictwo Literackie Białe Pióro. Celem konkursu było promowanie młodych, obiecujących autorów. Zwycięzcy zostali wyróżnieni właśnie publikacją ich opowiadań w tej książce.

Co zyskaliśmy? Czterdzieści opowiadań, jednych lepszych, drugich gorszych, ale wszystkie o miłości osadzonej w danej porze roku. Czterdzieści opowiadań nierównych, gdyż równe być nie mogą, bo każde napisane zostało przez innego autora. W większości są to debiuty literackie i na pewno niektórzy z was zauważą, że kilka osób naprawdę ma potencjał.

Miłość to trudne do zdefiniowania zjawisko, utożsamiane z uczuciem, które przejawia się w relacji do drugiej osoby lub obiektu, połączonej z bardzo silnym pragnieniem stałego przebywania w pobliżu niej. Miłość to uczucie, którym darzy się kochaną osobę; to silna więź emocjonalna łącząca ludzi; to czynności, które sprawiają niewysłowioną przyjemność i w końcu to kontakt fizyczny prowadzący najczęściej do stosunku płciowego. Zwykle okazywana jest przez próby uszczęśliwiania kochanej osoby.

Miłość często jest inspiracją dla dzieł literackich, muzyki lub malarstwa. Stanowi ważny aspekt psychologii, filozofii i religii, np. w chrześcijaństwie definiowana jest jako „dążenie bytu do dobra”, uważana jest za najważniejszą cnotę (1 Kor 13,13) oraz sens życia człowieka. A ja pozwolę sobie za apostołem Pawłem z Tarsu przytoczyć jedną z najpiękniejszych definicji miłości na świecie.

Miłość cierpliwa jest,
nie dopuszcza się bezwstydu,
nie szuka swego,
nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego...

Miłość na każdą porę roku to całkiem niezła książka, zwłaszcza dla tych, którzy książki o miłości cenią i czytają. Nawet ja, nie sięgająca zbyt często po tego typu literaturę całkiem dobrze się bawiłam. Wiadomo jedno: czy słońce, czy deszcz, zawierucha czy śnieżyca, na miłość zawsze jest dobry czas. Zbiór ma to do siebie, że nieważne w jakiej kolejności jest czytany. Można przeczytać jedno opowiadanie, by za dzień lub kilka dni ponownie chłonąć lekturę. Nie ma narzuconych ram, a jest sporo przyjemności z zapoznawaniem się z historiami przedstawionymi w tej książce. Gorąco polecam.

Co zyskaliśmy? Czterdzieści opowiadań, jednych lepszych, drugich...

Czterdzieści opowiadań, ułożonych od najkrótszego do najdłuższego, bez wątpienia skłonią czytelnika do refleksji na temat miłości pomiędzy mężczyzną a kobietą. Autor m.in. postawił sobie za cel, aby każde stanowiące osobną całość opowiadanie można było przeczytać w ciągu kilkunastu minut. Wielką zaletą dla Czytelnika będzie również to, że bohaterowie opowiadań nie powtarzają się, a w miarę czytania kolejnych historii losy niektórych zaczynają splatać się ze sobą, układając w zadziwiającą mozaikę.

Poetyckość, delikatność, sięganie do życia wewnętrznego bohaterów – to cechy, które sprawiają, że „Miłość na każdą porę ” jest lekturą wartościową i w pełni satysfakcjonującą.
Wyjątkowy pakiet bestsellerowych zbiorów opowiadań tj. Listopad, Słodka miłość „Inny odcień miłości” oraz „Wiosna młodych, sprawią, że uwierzysz w magię świąt, a w środku zimy poczujesz zapach lata i żar w sercu.

Każda kolejna historia to doskonałe preludium uczuć powodujące śmiech, łzy a nawet erotyczne wibracje. Początkowo myślałam, że będzie tu przeważała słodka otoczka, jednak mile się zaskoczyłam, czytając o 'prawdziwym życiu', w którym dominuje również szaleństwo, żal, rozpacz .

Tak naprawdę Opowiadania te , to duża dawka różnorodnej tematyki np. randki w listopadzie, zdrady przebaczenia, chore uczucie przyczyniające się do zbrodni, ale także obraz prawdziwych, ponadczasowych miłosnych wartości niosących optymizm i nadzieję na lesze jutro”.

Istnieje wiele rodzajów miłości,bo jak wiemy ma ona niejedno imię. Trudno wyobrazić sobie świat bez tego uczucia,bez miłości macierzyńskiej,małżeńskiej,braterskiej,do Boga i ludzi.

Miłość – uczucie najtrudniejsze i najpiękniejsze. Głębokie i piękne. Potrafi dać radość i szczęście, ale potrafi i zabić.

Dobrze widzi się tylko sercem.
Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.?
A. Saint-Exupery

Miłość. Któż z nas nie chciałby jej doświadczyć. Każdy zapewne w trochę inny sposób, lecz sens zawsze pozostaje ten sam. Miłość, to poświęcenie. Miłość, to oddanie siebie drugiej osobie. To opieka, poczucie bezpieczeństwa. Ale miłość to przede wszystkim uczucie. Silne i gwałtowne, które trafia nas jak piorun - szybko i niespodziewanie.

„Uważam, że cała czterdziestka pisarzy wykonała naprawdę kawał porządnej roboty podejmując się tworzenia zbioru opowiadań Słodko Gorzko. W mojej pamięci szczególnie utkwiły historie

Przecież wszyscy pragniemy tego samego: by ktoś podarował nam miłość.

A o to podium

1) Listopad Natalia Pansiuk ,
2) Dziennikarka zimową porą Anna Kokot,
3)Słodka miłość Anna Znajomska

Narracja opowiadań wydaje się być leniwa, jak niedzielne popołudnia. Jednak to tylko pozory. Często w tekstach aż kipi od emocji, ale ukazane one są one z chirurgiczną precyzją, bez zbędnych ozdobników, (choć pisarka nie unika ciekawych porównań). Noblistka nie ocenia swych bohaterów, pozostawia to odbiorcom. Podobnie się dzieje z interpretacją kolejnych opowiadań. Są one zbudowane w sposób zmuszający do zastanowienia się nad przedstawionymi sytuacjami. Czujemy się tak, jakby bliska przyjaciółka opowiadała nam całe swoje życie. A my w zadumie pochylamy się nad każdym jej zdaniem. Dlatego właśnie opowiadania o miłości wymagają wielkiej uwagi, ponieważ zmuszają nas do analizowania emocji bohaterów, a także do tego by się zastanowić, co się właściwie wydarzyło w ich życiu.

Miłość na każdą porę roku to całkiem niezła książka, zwłaszcza dla tych, którzy książki o miłości cenią i czytają. Nawet ja, niesięgająca zbyt często po tego typu literaturę całkiem dobrze się bawiłam.
Wiadomo jedno: czy słońce, czy deszcz, zima czy lato z,awierucha czy śnieżyca, góry czy morze, młodsi czy starsi ,w sile wieku czy młodzież na miłość zawsze jest dobry czas. Zbiór ma to do siebie, że nieważne, w jakiej kolejności jest czytany. Można przeczytać jedno opowiadanie, by za dzień lub kilka dni ponownie chłonąć lekturę. Nie ma narzuconych ram, a jest sporo przyjemności z zapoznawaniem się z historiami przedstawionymi w tej książce. Gorąco polecam.

• Egzemplarz recenzencki
  • 2016

Dodaj cytat z książki Miłość na każdą porę roku