Zgłosuj na książki roku 2017

źródło okładki: google

| 2016-01-12
Na półkach: Przeczytane, 2016, 2016.01
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Druga powieść Grabińskiego. Chociaż podobna do pierwszej, nie ma w niej magii, czarów, tajemnych ksiąg, lalek voodoo. Jest za to ciężki klimat, niepokojąca atmosfera, hipnoza, potęga umysłu. Grabiński wychodzi od romantycznego niemal konfliktu racjonalisty z fantastą, naukowca z poetą, człowiekiem ścisłym i intuicyjnym; Pradera kontra Pomian. Ma dojść między tymi śmiertelnymi wrogami do pojedynku, jednak wyznawca "szkiełka i oka" ginie w niewyjaśnionych okolicznościach w dniu, w którym mieli zmierzyć się na pistolety. Stary dobry Grabiński precyzyjnym językiem przedstawia kulisy konfliktu, jego przyczyny, po czym odskakuje od niego; pozornie następuje część książki nie związana z fabuła. Sam nie wiem, czy ta część powieści nie rozegrała się wyłącznie w głowie Pomiana. Druga część książki, po powrocie Pomiana do rodzinnego miasta, to już par excellence Grabiński jakiego się kocha, czyli Grabiński typowy, znany z opowiadań. Pojawiają się znane motywy: piękna, ponętna kobieta, która...

poldix | 2014-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Jedna z trudniejszych powieści Grabińskiego pod względem zwięzłej analizy gatunku, treści jak i przesłania. Ja się tego nie podejmę...za cienki jestem :) ale plasuje ją w rodzaju fantastyki, dużo w niej mistyki, spirytyzmu, parapsychologii, jakieś problemy życia podświadomego i tym podobne metafizyczne zjawiska jak również religijny dualizm i kult piękna ( Weronika)większość z tego i tak nie rozumiem ale czyta się fajnie :)Samo zaś morderstwo ministra Pradery zostaje rozwikłane na sam koniec, co również jest bardzo tajemnicze, czego nie zdradzę. Pomimo całej tej zawiłości pojęć warto przeczytać.

Michał Kulik | 2015-03-29
Przeczytana: 29 marca 2015

Historia jest za bardzo przeciągnięta, "rozwodniona". W książce dzieje się po prostu zbyt mało, w krótszych opowiadaniach Grabińskiego tych mrocznych, parapsychologicznych elementów było jakby więcej. Momentami książka ta jest nawet nudna. Nie polecam.

milvva | 2017-02-24
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Niesamowita atmosfera, piękna narracja, te ciemnoaksamitne porównania... Naprawdę niezły kawałek literatury nie z naszych czasów.

Krzysztof | 2018-02-20
Jacob Scott | 2017-11-20
Oskar21 | 2017-09-17
Łucja | 2017-06-10
pawl_s | 2017-05-21
lilyblack | 2017-03-29
Pociąg do grozy, czyli rzecz o Stefanie Grabińskim

12 listopada mija 81. rocznica śmierci Stefana Grabińskiego, nazywanego polskim Poem czy też polskim Lovecraftem. I choć od ponad 10 lat jego opowieści niesamowite są w domenie publicznej, to wydawcy sięgają po nie rzadko i Grabińskiego nadal czytają jedynie nieliczni. Pozwólcie zatem, że przybliżymy Wam pokrótce sylwetkę tego polskiego pisarza, który nie powinien pozostawać w zapomnieniu.