Małomówny i rodzina

Cykl: Jeżycjada
Wydawnictwo: Akapit Press

Inne wydania

Nieoficjalnie, ale potwierdzone przez autorkę, książka uznawana jest jako tom "zerowy" cyklu Jeżycjada.

Zabawne przygody trójki rodzeństwa i ich przyjaciół w Śmietankowie. Było ich troje: dwaj chudzielce, czternastoletni Munio i młodszy o rok Tunio, oraz ich pulchna sześcioletnia siostrzyczka, z oczywistych powodów zwana w rodzinie Rzodkiewką.

źródło opisu: http://www.akapit-press.com.pl/sklep/p-179-Malomowny_i_rodzina

źródło okładki: http://www.akapit-press.com.pl/sklep/p-179-Malomowny_i_rodzina

Po raz szesnasty spotykam się z twórczością Pani Gosi Musierowicz i to spotkanie znów bardzo przyjemne i udane. "Małomówny i rodzina" to debiut powieściowy tej Poznańskiej pisarki o którym sama mówi że był nieudany. W związku z czym autorka poprawiła wersję pierwotną.
Powieść z początku jest sielankowa, z lekka poetyczna, akcja płynie powoli, nikomu nigdzie się nie spieszy. W końcu są wakacje, i przenosimy się z rodziną Ptaszkowskich na wieś. Dla mnie nawet to wolne tempo fabuły nie przeszkadza. Czytając powieść o wakacjach, upale, posiadaniu łódek i jeziora koło domu a w domu wiejskiej biblioteki jest wspaniałe, gdyż nie mając tego w chwili obecnej, a na pewno w jednym czasie i miejscu, dzięki darowi twórczemu autorki mam to wszystko co jest niebywale przyjemne a nawet dobre.
Rodzina Ptaszkowskich składa się z Babci, mamy Marysi, córki Moniki zwanej Rzodkiewką, gdyż nie jada mięsa, Tunia i Munia, i co najważniejsze kury effff! emmm! ko koko! ko ko ko! zwanej Franusiem...

ardnaskela | 2016-11-21

Ostatnio wróciłam do tej książki po wielu latach. Oczarowała mnie na nowo. Świetnie się bawiłam. Rewelacyjna historia dla małych, dużych, i całkiem dorosłych. Polecam.

Monika | 2016-08-12

Jak ja lubię "Małomównego i rodzinę"! Rozkoszny wstęp do ukochanej Jeżycjady.

Książka ta zawsze wywołuje we mnie uczucie nostalgii za dzieciństwem, beztroskimi wakacjami, zabawami z pierwszymi przyjaciółmi. To miłe uczucie.

"Małomówny" zawiera to wszystko, co kochamy u Pani Musierowicz najbardziej: cudowny dowcip, ironię, cytaty z wielkiej literatury i wciągającą, ciepłą opowieść. Tu dodatkowo z wątkiem kryminalnym;-)

Powiem szczerze- najtrudniej pisze się o książkach ulubionych, a więc ta nieudolna recenzja nie w pełni oddaje jak bardzo zachęcam do lektury "Małomównego i rodziny".

Po prawie trzydziestu latach postanowiłam wrócić do książek Małgorzaty Musierowicz, tak sobie je odświeżyć, a niektóre właściwie dopiero poznać. I tak w ramach wstępu padło na zerowy tom "Jeżycjady", który dla mnie jest nowością.
Na początku trochę zwątpiłam, bo książeczka wydawała mi się być naprawdę infantylna, głupiutka i w ogóle napisana dla małych brzdąców. Westchnęłam, z myślą że jakoś przez to przejdę, bo nie mam w zwyczaju niedoczytywać książęk do końca. Na szczęśćie wnet się okazało, że robi się całkiem ciekawie. W dodatku tak jakoś rodzinnie, ciepło, dziecięco przyjemnie. I ani się spostrzegłam, a wciągneła mnie ta książka na dobre.

Książka różniąca się od innych tomików Jeżycjady jak żadna inna.
Rodzina Munia, Tunia i Rzodkiewki przeprowadza się do Smietankowa.
Nie wiedzą jednak, jakie tajemnice skrywa ich nowy dom.
W końcu Munio i Tunio zauważają, że ktoś podejrzany kręci się wokół na ich podwórku. Wpadają na trop i rozpoczyna się małe śledztwo...

Oprócz tego oczywiście wątek miłosny, sporo zwykłej codzienności.
Książka, która bardzo mi się spodobała, mimo że sądzę, że mało komu mogła by się przytrafić taka historia.

Takie pozytywne oderwanie od Jeżycjady.

Dominika Rygiel | 2016-06-28
Na półkach: 52 / 2016, Przeczytane
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Jeszcze do niedawna zarzekałam się, że jej nie ruszę. Nigdy, przenigdy! Że demony z przeszłości, że mam z nią związane złe wspomnienia, że nudne i bez sensu, że dla młodzieży to nie dla mnie. Wymówka goniła wymówkę. No ale stało się. Za sprawą pewnego dobrego i kochającego słowo pisane równie mocno serca jak ja, pokaźny stos "Jeżycjady" autorstwa Małgorzaty Musierowicz zawitał na mojej półce. Początkowo przekładany z kąta w kąt. Wypierany z pamięci. Stał się jednak obiektem pewnego zakładu. Ano obiecałam, że do końca roku kalendarzowego przeczytam kilka tomów i dopiero wtedy będę mogła z czystym sumieniem skreślić serię z mojego literackiego kręgu zainteresowań. Że będę mogła na nią psioczyć, furczeć i jej nienawidzić. Ale mam przeczytać. No dobra. W imię mojej ulubionej zasady "nigdy nie mów nigdy", w chwili znużenia czymś cięższym, zupełnie od niechcenia, kilka dni temu stało się. "Małomówny i rodzina", bo o nim właśnie mowa, wpadł w moje ręce. Tom nawet nie pierwszy. Określany...

zoe2 | 2010-07-08
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Czytałam tę książkę jako 10-cio, 15-sto i 20-latka. Teraz mam ponad 30 i też lubię do niej wracać. Pełna humoru i ciepła. Zawsze potrafi poprawić mi nastrój

patusia_dorota | 2014-02-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 lutego 2014

Jeżycjada to seria, w której zaczytywali się nasi rodzice, później my ich dzieci. Cykl dla wielu pokoleń. W tym miesiącu postanowiłam, że ponownie zapoznam się ze znanymi już tomami oraz przeczytam nowe, a wszystko zacznę od tomu zerowego, czyli od tomu, dzięki któremu rozpoczęła się cała historia.

Winowajcą całej tej długiej serii jest polska autorka Małgorzata Musierowicz. Jej pierwszą książką, którą postaram się Wam teraz lepiej ukazać, jest tytuł „Małomówny i rodzina”. Cykl liczy już 20 tomów wliczając zerowy, a przygotowaniu jest już kolejny. Pisarka ma na swoim koncie również inne książki dla dzieci oraz zbiory felietonów, zatytułowane „Frywolitki, czyli ostatnio przeczytałem książkę”. Jednak teraz postaram się przytoczyć treść, a przynajmniej jej początkową część, wspomnianego wyżej tytułu.

Pięcioosobowa rodzina, Mama, Babcia, Munio, Tunio i Rzodkiewka przenoszą się z miasta na wieś. Pani Pysiakowa zaczyna pracę w tamtejszej bibliotece, której wcześniejszym właścicielem...

lacerta | 2011-12-31
Na półkach: Rozczarowały, Przeczytane
Przeczytana: 31 grudnia 2011

Szczerze mówiąc spodziewałam się czegoś lepszego, w końcu to książka Małgorzaty Musierowicz, a Jeżecjada jest jak dla mnie świetna. Niestety na tej książce trochę się zawiodłam. Historia sama w sobie bardzo fajna, a właściwie jej część. Kryminalny wątek był naprawdę ciekawy, chociaż czasami mało realistyczny. Ale dużo sytuacji, które nie wywołały mojego zachwytu. Brakowało mi trochę uczucia w tej książce, w jej opisach. W Jeżycjadzie pani Musierowicz nawet w jedzeniu śniadania potrafiła okazać całą gamę uczuć, a tu jakoś tak pusto było. Wiele sytuacji, w których można było okazać te uczucia, a jednak nie wyczuwało się ich. Przynajmniej ja ich nie wyczułam.

Lagrema | 2011-12-28

Bardzo przyjemna książeczka opowiadająca o grupie dzieci spragnionych wakacyjnych przygód. Z wątkiem kryminalnym. Zabawna. Polecam.