Małomówny i rodzina

Cykl: Jeżycjada
Wydawnictwo: Akapit Press

Inne wydania

Nieoficjalnie, ale potwierdzone przez autorkę, książka uznawana jest jako tom "zerowy" cyklu Jeżycjada.

Zabawne przygody trójki rodzeństwa i ich przyjaciół w Śmietankowie. Było ich troje: dwaj chudzielce, czternastoletni Munio i młodszy o rok Tunio, oraz ich pulchna sześcioletnia siostrzyczka, z oczywistych powodów zwana w rodzinie Rzodkiewką.

źródło opisu: http://www.akapit-press.com.pl/sklep/p-179-Malomowny_i_rodzina

źródło okładki: http://www.akapit-press.com.pl/sklep/p-179-Malomowny_i_rodzina

Po raz szesnasty spotykam się z twórczością Pani Gosi Musierowicz i to spotkanie znów bardzo przyjemne i udane. "Małomówny i rodzina" to debiut powieściowy tej Poznańskiej pisarki o którym sama mówi że był nieudany. W związku z czym autorka poprawiła wersję pierwotną.
Powieść z początku jest sielankowa, z lekka poetyczna, akcja płynie powoli, nikomu nigdzie się nie spieszy. W końcu są wakacje, i przenosimy się z rodziną Ptaszkowskich na wieś. Dla mnie nawet to wolne tempo fabuły nie przeszkadza. Czytając powieść o wakacjach, upale, posiadaniu łódek i jeziora koło domu a w domu wiejskiej biblioteki jest wspaniałe, gdyż nie mając tego w chwili obecnej, a na pewno w jednym czasie i miejscu, dzięki darowi twórczemu autorki mam to wszystko co jest niebywale przyjemne a nawet dobre.
Rodzina Ptaszkowskich składa się z Babci, mamy Marysi, córki Moniki zwanej Rzodkiewką, gdyż nie jada mięsa, Tunia i Munia, i co najważniejsze kury effff! emmm! ko koko! ko ko ko! zwanej Franusiem...

ardnaskela | 2016-11-21

Ostatnio wróciłam do tej książki po wielu latach. Oczarowała mnie na nowo. Świetnie się bawiłam. Rewelacyjna historia dla małych, dużych, i całkiem dorosłych. Polecam.

Monika | 2016-08-12

Jak ja lubię "Małomównego i rodzinę"! Rozkoszny wstęp do ukochanej Jeżycjady.

Książka ta zawsze wywołuje we mnie uczucie nostalgii za dzieciństwem, beztroskimi wakacjami, zabawami z pierwszymi przyjaciółmi. To miłe uczucie.

"Małomówny" zawiera to wszystko, co kochamy u Pani Musierowicz najbardziej: cudowny dowcip, ironię, cytaty z wielkiej literatury i wciągającą, ciepłą opowieść. Tu dodatkowo z wątkiem kryminalnym;-)

Powiem szczerze- najtrudniej pisze się o książkach ulubionych, a więc ta nieudolna recenzja nie w pełni oddaje jak bardzo zachęcam do lektury "Małomównego i rodziny".

Degamisz | 2017-03-16
Na półkach: Przeczytane, Jeżycjada
Przeczytana: 16 marca 2017

Na „Małomównego i rodzinę” nie potrafię spojrzeć obiektywnie a jedynie z perspektywy Jeżycjady, którą przeczytałem całą. To automatycznie rodzi porównania nawet pomimo tego, że chronologicznie „Małomówny” był napisany jako pierwszy a dodatkowo, jak już zdążyłem się dowiedzieć, z czasem został uznany jako tom zerowy Jeżycjady. No ale mniejsza o przynależność do cyklu.

Na całą historię należy spojrzeć z dużym przymrużeniem oka. Taka typowa młodzieżowa książka przygodowa, trochę naiwna, trochę przewidywalna, ale też zabawna i posiadająca swój swoisty urok i klimat. Nie jest to książka najwyższych lotów, ale pamiętać trzeba, że to literacki debiut Małgorzaty Musierowicz, a jak na debiut, to nie było wcale tak źle. Aczkolwiek nieodmiennie książka ta kojarzyła mi się z połączeniem „Wakacji z duchami” z Panem Samochodzikiem.

Dużo tu wątków, które potem nagminnie powtarzały się w całej Jeżycjadzie – jest „żonglowanie” cytatami na wyrywki, jest tu nad wiek rozwinięta dziewoja z...

Po prawie trzydziestu latach postanowiłam wrócić do książek Małgorzaty Musierowicz, tak sobie je odświeżyć, a niektóre właściwie dopiero poznać. I tak w ramach wstępu padło na zerowy tom "Jeżycjady", który dla mnie jest nowością.
Na początku trochę zwątpiłam, bo książeczka wydawała mi się być naprawdę infantylna, głupiutka i w ogóle napisana dla małych brzdąców. Westchnęłam, z myślą że jakoś przez to przejdę, bo nie mam w zwyczaju niedoczytywać książęk do końca. Na szczęśćie wnet się okazało, że robi się całkiem ciekawie. W dodatku tak jakoś rodzinnie, ciepło, dziecięco przyjemnie. I ani się spostrzegłam, a wciągneła mnie ta książka na dobre.

Książka różniąca się od innych tomików Jeżycjady jak żadna inna.
Rodzina Munia, Tunia i Rzodkiewki przeprowadza się do Smietankowa.
Nie wiedzą jednak, jakie tajemnice skrywa ich nowy dom.
W końcu Munio i Tunio zauważają, że ktoś podejrzany kręci się wokół na ich podwórku. Wpadają na trop i rozpoczyna się małe śledztwo...

Oprócz tego oczywiście wątek miłosny, sporo zwykłej codzienności.
Książka, która bardzo mi się spodobała, mimo że sądzę, że mało komu mogła by się przytrafić taka historia.

Takie pozytywne oderwanie od Jeżycjady.

adorable | 2017-01-23
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Jeżycjada to cykl, o którym chyba słyszał każdy, a wielu czytelników ma za sobą sporą ilość tomów. Ja doskonale pamiętam, jak będąc dzieckiem, a później nastolatką, poznawałam historie tworzone przez Małgorzatę Musierowicz, jednak zdecydowanie nie robiłam tego po kolei. Do tego minęło tyle czasu, że aktualnie nie wiem, którą część mam za sobą, a jakiej jeszcze nie, zatem w tym roku postanowiłam nadrobić zaległości i rozpocząć przygodę z tym popularnym cyklem.

"Małomówny i rodzina" to tom zerowy Jeżycjady, przedstawiający perypetię Ptaszkowskich, w których skład wchodzi mama, 14-letni Munio, rok młodszy Tunio oraz 6-letnia Monika, zwana Rzodkiewką. Po śmierci ukochanego taty cała rodzina wraz z babcią przeprowadzają się na wieś o nazwie Śmietankowo. Ich życie wydaje się przenieść na spokojne tory, jednak okazuje się, że dom nieustannie nawiedzają włamywacze, którzy pragną odnaleźć skarb zmarłego...

Dominika Rygiel | 2016-06-28
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2016
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Jeszcze do niedawna zarzekałam się, że jej nie ruszę. Nigdy, przenigdy! Że demony z przeszłości, że mam z nią związane złe wspomnienia, że nudne i bez sensu, że dla młodzieży to nie dla mnie. Wymówka goniła wymówkę. No ale stało się. Za sprawą pewnego dobrego i kochającego słowo pisane równie mocno serca jak ja, pokaźny stos "Jeżycjady" autorstwa Małgorzaty Musierowicz zawitał na mojej półce. Początkowo przekładany z kąta w kąt. Wypierany z pamięci. Stał się jednak obiektem pewnego zakładu. Ano obiecałam, że do końca roku kalendarzowego przeczytam kilka tomów i dopiero wtedy będę mogła z czystym sumieniem skreślić serię z mojego literackiego kręgu zainteresowań. Że będę mogła na nią psioczyć, furczeć i jej nienawidzić. Ale mam przeczytać. No dobra. W imię mojej ulubionej zasady "nigdy nie mów nigdy", w chwili znużenia czymś cięższym, zupełnie od niechcenia, kilka dni temu stało się. "Małomówny i rodzina", bo o nim właśnie mowa, wpadł w moje ręce. Tom nawet nie pierwszy. Określany...

zoe2 | 2010-07-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Czytałam tę książkę jako 10-cio, 15-sto i 20-latka. Teraz mam ponad 30 i też lubię do niej wracać. Pełna humoru i ciepła. Zawsze potrafi poprawić mi nastrój

Lagrema | 2011-12-28

Bardzo przyjemna książeczka opowiadająca o grupie dzieci spragnionych wakacyjnych przygód. Z wątkiem kryminalnym. Zabawna. Polecam.