Dziecko wojny

Wydawnictwo: W.A.B.
Girl at War
literatura piękna
Ag2S

Nie musisz czegoś doświadczyć, żeby zapamiętać. Dla dziesięcioletniej Any Jurić wojna rozpoczęła się od paczki papierosów… Kiedy zaprzyjaźniony sprzedawca pewnego dnia zapytał, jakie papierosy pali wujek dziewczynki - serbskie czy chorwackie – ta uświadomiła sobie po raz pierwszy, jak ogromna to różnica. Jugosławia, 1991 rok. Ana mieszka z rodzicami i malutką, ciężko chorą siostrą w...

Nie musisz czegoś doświadczyć, żeby zapamiętać.
Jugosławia, 1991 rok. Ana mieszka z rodzicami i malutką, ciężko chorą siostrą w Zagrzebiu. Mimo toczącej się w kraju wojny sytuacja, choć trudna, wydaje się do opanowania. Dzieci w dalszym ciągu uczą się w szkołach, a Ana gra na ulicy w piłkę ze swoim najlepszym przyjacielem, Luką. Co prawda do miasta zaczynają napływać uchodźcy z ogarniętych wojną innych części kraju, ale życie wokół zdaje się biec swym naturalnym rytmem. I wtedy Zagrzeb zostaje zbombardowany po raz pierwszy… Z dnia na dzień wojna zaczyna coraz głębiej wdzierać się w dziecięcy świat Any, by po chwili już zrujnować go doszczętnie…

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

Ola K | 2019-08-27
Przeczytana: 10 sierpnia 2019

41/52 "Dziecko wojny" Sara Nović
Sierpień to mój szczęśliwy miesiąc, jeśli chodzi o dobór lektur. Kolejna pozycja, którą poznałam, przenosi nas do Jugosławii, pod koniec jej istnienia. Ukazuje wojnę o niepodległość Chorwacji, która jest nieco mniej znana niż historia Sarajewa i ukazuje ją z perspektywy dziecka, które, choć niewiele rozumie, doświadcza wszystkich jej okropności. Autorka protagonistką uczyniła młodą Anę - to jej oczami dostrzegamy okrucieństwa wojny i jej bezsens. Młoda bohaterka na skutek różnych wydarzeń trafia do Stanów Zjednoczonych, gdzie dorasta i się kształci. Po latach powraca do Chorwacji, by zmierzyć się z demonami przeszłości. "Dziecko wojny" to bardzo silnie pacyfistyczna powieść, która w brutalny sposób uświadamia nam, jak chorą i bezsensowną rzeczą jest wojna. Choć powieść ma bardzo prosty styl (pisana jest wszak z perspektywy dziecka), jej obrazy bardzo mocno oddziałują na czytelnika i zmuszają go do refleksji. Bardzo podobało mi się to, że Sara Nović...

Luki4812 | 2019-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2019

Dobra książka, porusza ważny temat, ale trochę boli niezbyt rozwinięte zakończenie i słabe rozbudowanie wątku relacji Luki z Aną.

Agusja | 2019-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2019

swietnie napisana swietna historia. (Ja w czasie tej wojny bylam w wieku bohaterki :( )

zaczytana | 2019-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2019

Ana ma 10 lat, mieszka w jugosławiańskim Zagrzebiu i może swobodnie w sklepie kupić papierosy. Jeśli zdąży to zrobić w określonym czasie, reszta dinarów jej się należy.
Pewnego dnia podąża do pobliskiego sklepu po ulubioną używkę Petara, ale kiedy sprzedawca zadaje pytanie "chorwackie czy serbskie?", wraca z niczym.
Z czasem zrozumie, co dzieje się wokół. Dlaczego lekcje przerywa dźwięk syreny, gaśnie światło, a tata nakleja na szyby taśmę.

"Dziecko wojny" Sary Nović to książka o konflikcie, który wywołali dorośli, by cierpiały dzieci.

W pewnym momencie lektury pojawia się analogia i obraz dobrze mi znany z filmu "Życie jest piękne", kiedy to Giudo małoletniemu Gious'owi wmawia, że to co się dzieje wokół, to tylko zabawa, taka gra, którą trzeba wygrać, gromadząc liczne punkty...Dzięki temu "kłamstwu" syn przeżyje II wojnę światową i dowie się, że ojciec miał rację.
Jest i taki moment w powieści.
Niefortunny zbieg zdarzeń doprowadzi Anę z rodzicami nad dół śmierci, ale żołnierze...

edit3008 | 2019-02-10
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka, 2019
Przeczytana: 10 lutego 2019

Polecam, świetnie napisana. Poczatek lektury jeszcze na to nie wskazuje, ale potem zostajemy wciągnięci w konflikt na Bałkanach. Rewelacyjnie się czyta. Poleciła mi ja Pani w bibliotece i musze jej za to podziekować. Warto przeczytać.

Maja | 2019-02-06
Na półkach: Przeczytane, 2019

Mimo, że to powieść nie oparta na faktach to za każdym razem czytając takie książki człowiek zaczyna cieszyć się, że o wojnie może jedynie czytać. Często zapominamy, że oprócz ll Wojny Światowej na świecie było i jest nadal wiele konfliktów zbrojnych. Każdy człowiek zwłaszcza cywil po której stronie barykady by nie stał zawsze jest w takiej sytuacji przegrany. Wojna i jej okrucieństwo pozostawia w umyśle człowieka na stałe traumatyczne obrazy z którymi większość ludzi nigdy sobie nie poradzi.

„Pustka w jego oczach przeraziła mnie o wiele bardziej, niż gdyby płakał”.

krolewna | 2018-10-15
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2018
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

Książka z ciekawym tłem wojny na Bałkanach widziane oczami dziecka, dobrze wpasowała się w moja letnią potrzebę czytania czegoś z nieco niższej półki. Nie jestem fanką literatury obyczajowej i przyznaje otwarcie, że ta książka tego jednak nie zmieni. Nie zaangażowała mnie na tyle by nadal we mnie żyła. Wleciała i wyleciała z pamięci...

Katasza7 | 2018-08-31
Przeczytana: 2018 rok

Nie rozumiem zarzutów wynikających z innych komenatrzy, że książka zawiera za mało informacji co do samego konfliktu zbrojnego, jest niedopowiedziana. Istnieje wiele źródeł, z których można czerpać takową wiedzę, a ta pozycja miała inny cel. Ukazanie dziecka w obliczu tragedii, które początkowo nie pojmuje znaczenia rozgrywających się wydarzeń, proces odnajdywania siebie w obcych realiach, przy braku zrozumienia ze strony innych. Książkę czyta się dobrze - autorka stopniowo dawkuje wydarzenia z przeszłości, przeplatając z nimi teraźniejsze, pozostawiając czas na domysły, co do wydarzeń, które dotknęły główną bohaterkę.

aaaa | 2018-08-22

bardzo dobra książka. Wojna w Jugosławii widziana okiem małej dziesięcioletniej Any. Nie ma tutaj zbyt wielu szczegółów jeżeli chodzi o samą wojnę czy też jej przebieg, mnie jednak urzekło to bezstroskie dzieciństwo jest nagle przerwane przez bombardowania i zamachy.

Nika | 2018-07-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 10 lipca 2018

Woja kojarzy mi się przede wszystkim z II Wojną Światową i jak bardzo błędnie do tego podeszłam. Bohaterka opisuje wojnę w Jugosławii, teraz już Chorwacji. Niby najpierw była to tylko wojna domowa. Może się wydawać, że takie nic. Błąd. Okrucieństwo, strach i bezradność, które są opisane oczami dziecka. Małej dziewczynki, która cudem ocalała i próbuje ułożyć sobie życie na nowo. Treściwa i konkretna lektura.