Nagi umysł. Dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy. Ludzka natura bez złudzeń

Okładka książki Nagi umysł. Dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy. Ludzka natura bez złudzeń
Bogusław PawłowskiTomasz Ulanowski Wydawnictwo: Agora nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2016-02-25
Data 1. wyd. pol.:
2016-02-25
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326823268
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Academia. Magazyn Polskiej Akademii Nauk nr 2 (42)/2015 Ewelina Ciecierska, Jerzy Duszyński, Mirosława Grabowska, Elżbieta Jackowicz, Wysieńska Kinga, Michał Kozakiewicz, Szymon Kozłowski, Paweł J. Mazurkiewicz, Włodzimierz Oniszczenko, Bogusław Pawłowski, Jerzy Zdanowski, redakcja pisma Academia
Ocena 6,0
Academia. Maga... Ewelina Ciecierska,...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Chemia między nami. Miłość, seks i naukowe podstawy przyciągania Brian Alexander, Larry Young
Ocena 7,3
Chemia między ... Brian Alexander, La...
Okładka książki Męskie sprawy. Życie, seks i cała reszta Agata Jankowska, Michał Pozdał
Ocena 7,4
Męskie sprawy.... Agata Jankowska, Mi...
Okładka książki Trzy po 33 Jerzy Bralczyk, Andrzej Markowski, Jan Miodek
Ocena 7,1
Trzy po 33 Jerzy Bralczyk, And...
Okładka książki Co pije krowa? Przydatna wiedza z psychologii życia codziennego Volker Kitz, Manuel Tusch
Ocena 6,7
Co pije krowa?... Volker Kitz, Manuel...

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
95 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1852
1504

Na półkach: , , ,

Wywiad rzeka z wybitnym antropologiem przynosi masę wiadomości z różnych dziedzin nauki a wszystko to w kontekście działalności homo sapiens. Profesor Pawłowski, zdeklarowany ewolucjonista, mówi o przemocy, altruizmie, religii, miłości, przyszłości naszej planety. Mówi ciekawie, cytuje wyniki najnowszych badań, inspirująca to i pobudzająca do dalszych lektur, choć czasami niełatwa lektura.

Wywiad rzeka z wybitnym wrocławskim antropologiem przynosi kopalnię wiadomości na temat zachowań homo sapiens. Profesor Pawłowski jest zdeklarowanym ewolucjonistą, zatem dla niego teoria ewolucji stanowi główne wyjaśnienie tego jak żyjemy i jak się zachowujemy.

Ta inspirująca książka zawiera wiele fascynujących wątków. Wymienię te, które mnie szczególnie zaintrygowały.

Mówi Pawłowski, wedle jakich kryteriów kobiety i mężczyzny wybierają swoich partnerów: „Kobiety są bardzo wymagające, jeśli chodzi o wiele cech mężczyzny, ale jedną z najważniejszych jest dla nich jego status społeczno-ekonomiczny. Często wolą pozostać bez partnera, niż wiązać się z „byle kim”, czyli z kimś, kto nie spełnia ich oczekiwań.” Zaś mężczyźni „zwykle najbardziej zwracają uwagę na fizyczną atrakcyjność kobiety”.

Bardzo emocjonalne są wypowiedzi nt. Homoseksualizmu, na przykład: „Śmieszą mnie ci wszyscy szaleńcy, którzy straszą homoseksualistami i chcą ich leczyć. Leczyć! (…) Decyzja o homoseksualizmie czy heteroseksualizmie najczęściej zapada w prenatalnym okresie rozwoju osobniczego.”

Bardzo ciekawe są rozważania nt religii. Pawłowski twierdzi, że „bardzo łatwo jest być teistą. Wiarę mamy wdrukowaną w mózg, jak język. To bycie ateistą wymaga dużego wysiłku, niejako zerwania z ludzką naturą, a raczej z jej domyślnym neurobiologicznym uwarunkowaniem.” Dzieje się tak m.in. dlatego, że immanentną właściwością ludzkiego umysłu jest myślenie w kategoriach przyczynowo-skutkowych; leży to u podstaw magiczno-religijnego wyjaśniania świata.

Pesymistycznie mówi prof. Pawłowski o przyszłości naszej planety. Oto „Już teraz każdego roku przejadamy o połowę więcej zasobów, niż Ziemia jest w stanie odbudować. Żyjemy więc na kredyt. To bezprecedensowa sytuacja, żeby na pulsującej życiem planecie jakiś organizm będący najwyższym ogniwem łańcucha pokarmowego zyskał tak olbrzymią przewagę. Ten ekspres musi się więc wykoleić. Pytanie: w jaki sposób i jak szybko?” Jeden z możliwych scenariuszy katastrofy to powstanie wirusa który będzie jednocześnie zabójczy i łatwo się będzie przenosił pomiędzy ludźmi. Jego pojawienie się jest tylko kwestią czasu. Brr...

Na koniec mała łyżka dziegciu. Prof. Pawłowski ma niewątpliwie olbrzymią wiedzę, ale jako popularyzator nauki sprawdza się średnio, wzorem tu dla mnie jest profesor Vetulani, który mówi z humorem, z dobrymi puentami, z jasnymi sądami, na tym tle Pawłowski wypada dość blado.

Wywiad rzeka z wybitnym antropologiem przynosi masę wiadomości z różnych dziedzin nauki a wszystko to w kontekście działalności homo sapiens. Profesor Pawłowski, zdeklarowany ewolucjonista, mówi o przemocy, altruizmie, religii, miłości, przyszłości naszej planety. Mówi ciekawie, cytuje wyniki najnowszych badań, inspirująca to i pobudzająca do dalszych lektur, choć czasami...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    260
  • Przeczytane
    114
  • Posiadam
    29
  • Popularnonaukowe
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • Teraz czytam
    4
  • Psychologia
    3
  • Ulubione
    2
  • Ebook
    2
  • Nauka
    2

Cytaty

Więcej
Bogusław Pawłowski Nagi umysł. Dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy. Ludzka natura bez złudzeń Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także