Antarktyda
Thorondor

Książka opisująca obszar Antarktyki z perspektywy geograficznej, biologicznej i historycznej. Autor szczególną uwagę poświęca udziałowi Polaków w poznawanie obszaru najdalszego południa wyszczególniając wiele wypraw swoich oraz współrodaków.

źródło opisu: własne

źródło okładki: http://www.conrada11.pl/6,1,168,13646,w_antarktyce.html

Thorondor | 2016-02-12
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Jeden z najważniejszych współczesnych polarników - Stanisław Rakusa-Suszczewski w 1989 roku podjął się stworzenia książki o Antarktyce po którą mógłby sięgnąć każdy, choć trochę orientujący się na mapie i w kalendarium. Czytając "W Antarktyce" poznajemy ogólną specyfikę Antarktydy i otaczającego ją Oceanu oraz wysp na nim położonych. Zaznajomić się będzie można zarówno z florą i fauną tego terenu jak i aspektami klimatu, budowy geologicznej czy lądolodu. Większość jednak książki to historia, a w szczególności biało-czerwonego udziału w historii Antarktyki. Ogromnym plusem są wyjątkowe zdjęcia oddające niezrównany charakter tego niesamowitego lądu i ludzi z nim związanych.

Książkę czyta się szybko i przyjemnie, a czas umilają fotografię. Minusem może być jedynie zbyt rozbudowany, bardzo szczegółowy opis każdej z polskich wypraw. Mimo to polecam szczególnie jako pozycję na ,,pierwszy raz" z Antarktyką.