Sobory niepodzielonego Kościoła

Wydawnictwo: Wydawnictwo M
historia
Łukasz Kuć

"Sobory niepodzielonego Kościoła" to pierwsza od lat 80. XX wieku histo­ria soborów napisana przez polskiego autora. Autor omawia wszystkie osiem soborów uznawanych przez Kościół katolicki, wyrażając swe za­strzeżenia względem ekumeniczności soboru ósmego. Dodatkowo omawia także Sobór Jerozolimski, któremu współcześni badacze zaczynają przypisywać tytuł właściwego soboru, oraz krótko przedstawia zgromadzenie in Trullo, będące uzupełnieniem prawnym dwóch ściśle z nimi związanych soborów: piątego (Konstantynopolitańskiego II) i szó­stego (Konstantynopolitańskiego III).

Druga część książki to wybór tekstów soborowych, którego dokonali ks. A. Baron i ks. H. Pietras SJ, oraz inne teksty patrystyczne, związane z tematyką pierwszych soborów – tu wyboru tekstu dokonał autor niniej­szego opracowania.

Historia soborów to dzieje zmagań myśli ludzkiej, która dąży do poznania i wyrażenia słowami tajemnicy Przedwiecznego i Wcielenia Jego Syna, Jezusa Chrystusa, zmagań trudnych, w których nie brakowało bolesnych błędów obnażających ludzką słabość. Ta historia pokazuje nam, jak formowała się teologia chrześcijan jeszcze nie podzielonych, jak precyzowała swoje podstawowe sformułowania, które do dziś stano­wią podstawy teologii wszystkich chrześcijan: katolików, protestantów i prawosławnych. Historia ta uczy nas głębokiej pokory wobec wiary protagonistów tej wielkiej awantury intelektualnej i ich dążenia do praw­dy, ale często też napełnia bólem, wobec błędów, kłótliwości, zawiści i rozłamów spowodowanych przez nie.

źródło opisu: Wydawnictwo M, 2016

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Zbigniew | 2017-01-27

Jest to ciekawe, krytyczne i przystępnie napisane opracowanie dotyczące soborów powszechnych Kościoła Katolickiego - prawdziwie ekumenicznego, a więc sprzed Wielkiej Schizmy. Składa się z dwóch zasadniczych części: historycznej, zawierającej szkic procesów, które doprowadziły do zwołania poszczególnych soborów oraz ich przebieg i najważniejsze ustalenia, oraz części źródłowej, składającej się z tłumaczeń wybranych tekstów źródłowych. Niewątpliwą zaletą tej książki jest szerokie i krytyczne spojrzenie na kwestię czym były sobory powszechne w Starożytności i wczesnym Średniowieczu, w tym omówienie "soboru Jerozolimskiego", synodu in Trullo czy soboru/synodu Konstantynopolitańskiego IV, żeby wspomnieć najważniejsze z tych niekiedy zapomnianych w tym kontekście. Czasami temat wydaje się być jedynie zarysowany, omówiony zbyt pobieżnie, ale z drugiej strony książka ta jest raczej wstępem dla zainteresowanych tym okresem historii Kościoła niż wyyczerpującą monografią i jako takowy wstęp z...