Niebo nad pustynią

Seria: Seria z kropką
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
literatura polska
Ag2S

Młodzi ludzie i egipski raj: wczasy all inclusive. Idylla? Nie całkiem. Każde z nich bowiem przywiozło taki bagaż, że i dorosłemu trudno byłoby się z nim uporać. Anastazja skrywa rany, nie tylko na nadgarstkach. Klara nie zdejmuje czarnych ubrań nawet na plaży. Jednemu z bohaterów rzeczywistość myli się z grami, za to drugi wydaje się niepokojąco idealny. Spotkanie tej czwórki może oznaczać...

Spotkanie tej czwórki może oznaczać początek zmian w życiu każdego z nich. Albo większe kłopoty…
Powieść Anny Łaciny („Dzika jabłoń”, „Telefony do przyjaciela”, „Miłość pod Psią Gwiazdą”) trzyma w napięciu do ostatniej strony.

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1079

Mroki dorastania

Patrząc na listy bestsellerów i zapowiedzi na najbliższe miesiące, można z całym przekonaniem stwierdzić, że rynek książki dla młodzieży zdominowany jest przez gatunek fantasy. Nie brakuje też zainteresowania paranormalnymi romansami. Rządzą głównie cykle, których kolejne części wydawane są regularnie co kilka miesięcy. A potem często trafiają na kinowy ekran. Dlatego książka dla młodzieży bez elementów fantastycznych, bez obecności sił nadprzyrodzonych, wampirów czy innych nieludzkich istot to dziś gatunek wymierający, coraz rzadziej spotykany. Wydanie książki wyłamującej się poza uwielbiany przez młodzież schemat wymaga dużej odwagi i wiąże się z dużym ryzykiem, oczywiście, o ile nie jest się Johnem Greenem, którego każda powieść z miejsca staje się bestsellerem. Trafić do serc i umysłów młodzieży nie jest łatwo, a osadzając powieść w prawdziwych realiach „tu i teraz”, jeszcze trudniej. Książka Anny Łaciny tym bardziej zasługuje na pochwałę, bo jej zupełnie przyziemna, wbrew tytułowi, książka „Niebo nad pustynią” ma wszystko, by podbić serca małoletnich (i nie tylko) czytelników.

Akcja powieści dzieje się w Egipcie. To tam na wakacjach poznaje się czwórka głównych bohaterów. Anastazja przyjechała tu za Damianem, kolegą ze szkoły, w którym skrycie podkochuje się od dłuższego czasu. Podczas wyjazdu nawiązuje z nim w końcu bliższy kontakt. Na miejscu poznają też Klarę, która wakacje spędza wraz z babcią, i starszego o kilka lat Alberta, studenta arabistyki. Ich ścieżki krzyżują się, trudno żeby było inaczej, skoro mieszkają w tym samym hotelu. Ich znajomość to swoista sinusoida: początkowo są ku sobie wszyscy nawzajem niechętni, później rodzi się między nimi nić sympatii, a szczególne zainteresowanie dziewczyn zaczyna budzić tajemniczy Albert. Swoją tajemnicę ma jednak każde z nich. Ukrywająca blizny na nadgarstkach Anastazja, która do Egiptu przyleciała z rodzicami i 2-letnim bratem, Klara, ubierająca się zawsze na czarno, nawet na plaży czy Damian, który nie potrafi się przyznać do uzależnienia od gier i nawet znajomość z Anastazją i Klarą traktuje jak rozgrywkę. Choć młodzi, bohaterowie są już doświadczeni przez los, jedni bardziej, drudzy mniej. Jednocześnie są na tyle zwyczajni, że każdy nastoletni czytelnik będzie mógł się z nimi identyfikować. Ciekawie skonstruowani i opisani, są postaciami z krwi i kości, postaciami, które łatwo polubić.

Autorka nie od razu gra z czytelnikami w odkryte karty. Prawdę o bohaterach poznajemy stopniowo, co utrzymuje nas w ciągłym zainteresowaniu. Im dalej, tym lepiej i bardziej wciągająco. A pod koniec spodziewajcie się prawdziwego wyciskacza łez. Bo tematy, które porusza Anna Łacina w swojej książce nie są łatwe i bezbolesne. Wręcz odwrotnie, autorka przedstawia raczej te mniej kolorowe odcienie życia, nie oszczędza swoim bohaterom doświadczeń przykrych i rozczarowujących. To nie jest lekka książka o pierwszej miłości, choć dobrze obrazuje uczucia, jakie towarzyszą pierwszemu zauroczeniu. Jej sednem nie jest jednak miłość, jeśli już to przyjaźń, ale przede wszystkim jest to książka o tym, że życie nastolatków to nie beztroska sielanka. Coraz częściej, pozostawieni sami sobie, zmagają się oni z paskudnymi problemami, chorobami czy brakiem akceptacji samego siebie. Między innymi takie tematy oswaja „Niebo nad pustynią”. I robi to naprawdę dobrze.

„Niebo nad pustynią” to realistyczna książka dla młodzieży, nie idealizująca jej, ale też jej nie demonizująca. Świetnie napisana przez autorkę, która nie rości sobie praw do moralizatorstwa. Przedstawia ciekawe problemy i postawy, porusza także aktualne zjawiska, takie jak uzależnienie od komputera. Każdy czytelnik wyniesie z jej lektury coś wartościowego – podobnie jak książki Johna Greena, „Niebo nad pustynią” powinno się bowiem spodobać także osobom, które już dawno nastolatkami nie są.

Malwina Sławińska

Thalita | 2019-10-07
Przeczytana: 07 października 2019

Klara, Anastazja, Damian i Albert przez przypadek spotykają się na wakacjach w Egipcie. Każde z nich stara się przedstawić innym wykreowany obraz siebie lub też przypadkowo jest odbierany przez pozostałych w określony sposób. Jacy są naprawdę? To ukazują dopiero ich wspólne przeżycia i wielogodzinne rozmowy.

Pomimo ze już od jakichś dziesięciu lat nie zaliczam się do grona nastolatków, bardzo lubię czytać powieści dla młodzieży. Być może dlatego, że tym pisanym współcześnie daleko do naiwnych historii w stylu „Ani z Zielonego Wzgórza”, jakie miałam okazje czytać, gdy sama miałam „naście” lat. Autorzy współczesnych powieści młodzieżowych dostrzegają, że dzisiejsi licealiści i gimnazjaliści nie ustępują inteligencją i wiedzą o świecie osobom dorosłym, a często – niestety – nie ustępują im także doświadczeniem życiowym. O takich właśnie nastolatkach – doświadczonych przez los bardziej niż niejeden dorosły – opowiada „Niebo nad pustynią”.
Książka Anny Łaciny przypomina trochę „Letnią...

slonko10_2 | 2019-07-24
Przeczytana: lipiec 2019

Ta pozycja dosyć sługo zalegała u mnie na półce. Kiedyś nawet zaczęłam ją czytać, ale po kilkunastu pierwszych stronach stwierdziłam, że słaba, że banalna, że nie dla mnie. Pierwszy rozdział o nastolatce wzdychającej do jakiegoś chłopca - totalna żenada. W końcu jednak (po 2 latach) postanowiłam dać jej drugą szansę, ma dosyć dobre opinie, wiec może coś w niej jest - pomyślałam. Pierwszy rozdział przeczytałam z przymrużeniem oka, nie dając się zniechęcić i nawet nie wiedząc kiedy zostałam całkowicie pochłonięta przez tą historię. Z każdą kolejną stroną moja ciekawość rosła, bo za pozornie banalnymi nastolatkami kryją się ludzie z wielkim bagażem doświadczeń, który czasem przygniata ich swoim ciężarem. Książkę przeczytałam prawie jednym tchem, a w myślach jeszcze długo do niej wracałam. (Moim zdaniem genialne zakończenie.)

Dominika-HeadDivided | 2019-01-12

Nie brakuje tutaj wielu przygód, długich rozmów na plaży, a nawet szczypty romansu. Mamy tam też wiele wątków, a to wszystko poprowadzone...
Całą recenzję przeczytasz tutaj -> https://headdivided.pl/dziewczyny-chca-sie-zabawic/

marysienkap | 2018-11-22
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2018
Przeczytana: 22 listopada 2018

Tajemnice czwórki bohaterów, powoli wychodzące na jaw skutecznie trzymają w napięciu i zachęcają do dalszego czytania :)
Troszkę po macoszemu moim zdaniem została potraktowana "sprawa" Damiana, bo jakoś w pewnym momencie jego postać się zagubiła w wirze wydarzeń, ale ogólnie jest ok. Polecam

Misaki98 | 2018-11-09

Niezwykle poruszająca, piękna, zdecydowanie warta przeczytania - po skończeniu lektury płakałam.

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2018-07-02
Przeczytana: 30 czerwca 2018

To jest jedna z tych książek, do których muszę od czasu do czasu wrócić. Mam do niej szczególny sentyment i bardzo lubię melodię, którą wygrywa na strunach mojej duszy. Nawet jeśli miejscami ta melodia wydaje się smutna. A może tylko wzruszająca?
Znów pozwoliłam się przenieść w inny świat i mam poczucie jakby, (że zacytuję jedną z bohaterek): "jakby ktoś otulił mnie czymś delikatnym i pięknym"
No i oczywiście znowu mam ochotę na powtórkę z Anny Łaciny. A trochę tych książek jest. Na mojej półce też. :)
Polecam. Warto.

Aleksandra Scimitar | 2018-06-29
Przeczytana: czerwiec 2018

Ostatnio straciłam wiarę w książki dla młodzieży. Zaczęły mnie śmieszyć. Zaczęły zawodzić. Rzuciłam je wszystkie w jeden z kątów. Po dłuższym czasie zapragnęłam jednak czegoś lżejszego. Korzystając z wyprzedaży sięgnęłam po kilka książek młodzieżowych.
W "Niebie nad pustynią" czwórka głównych bohaterów spotyka się w Egipcie podczas ferii zimowych. To miejsce dosyć szybko staje się dla nich symbolem zmian i szansy na lepsze życie. Najbardziej intrygującą postacią jest zdecydowanie Albert oraz Anastazja. Ich losy zaciekawiły mnie najbardziej.
"Niebo nad pustynią" zaskakuje i zachwyca. Książka jest tajemnicza do ostatniej strony. Problemy bohaterów aktualne i autentyczne, a ich profil psychologiczny pełny. Czułam, że byłam tam z nimi. I przeżywałam z nimi. Do ostatniego słowa trzymałam ich za rękę.

Aina | 2018-04-24

Egipt... Słońce, plaża, fajny hotel i to all inclusive... Kto by nie chciał? Ja bym chciała. Nie miałam porządnego urlopu od lat, więc gdybym znalazla się w Egipcie to przejmowalabym się tylko tym, by równo się opalić :) Troski zostawilabym w domu. Po to jest urlop by o nic się nie martwic.

Niestety, nie każdy moze beztrosko spędzać wakacje. Są takie rzeczy, które zawsze będą dręczyc czlowieka, ciążyc mu, niczym kamienie.

Anastazja od jakiegoś czasu nie dogaduje się z rodzicami, którzy ciągle ja kontrolują. Nie ufają jej, traktują niczym małe dziecko, które może coś przeskrobac i które trzeba pilnować. Dziewczyna zajmuje się mlodszym bratem Cieszkiem, kombinuje jak zblizyc się do Damiana i niestety, często wspomina to, co wydarzyło się dwa lata temu.

Damian jest uzależniony od gier komputerowych. Rodzice wyciągnęli go na urlop, aby nie mogł grać.

Klara wyjechała na wakacje ze swoją babcia, a w Polsce zostawiła rodzeństwo pod opieką swoich nieodpowiedzialnych rodziców. Ciągle...

juwel4 | 2017-10-02
Przeczytana: 05 lutego 2017

Bardzo ciekawa książka do zabrania na wakacje w Egipcie :))

lynn96 | 2017-09-12

Kolejna mądra i wnikliwa pozycja od Pani Anny Łaciny. Choć szczerze muszę przyznać, że na początku trochę mnie nudziła, bo w kółko tylko jakieś miłosne rozterki, to druga połowa powieści wynagrodziła mi to z nawiązką. Spodziewałam się, że bohaterowie będą mieć swoje problemy, ale nie sądziłam, że będą one TAKIE. Wielki plus dla autorki dla dojrzałe podejście do tematu, a jednocześnie w sposób przystępny dla nastoletniej - z założenia - grupy odbiorców. Aczkolwiek uważam, że jest to książka w sam raz również dla starszych. No i to zakończenie... Po przeczytaniu przemowy od autorki na końcu książki (zawsze od nich zaczynam, taki zwyczaj), kompletnie nie wiedziałam, czego się spodziewać. Osobiście uważam, że nie mogłaby zakończyć tej powieści lepiej.