Ostatnia miłość prezydenta

Tłumaczenie: Agnieszka Piotrowska
Seria: Proza
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Poslednââ lûbov' prezidenta

Życie prezydenta nie jest łatwe. Pozbawiony prawa do prywatności, otoczony ludźmi, których wierności i lojalności nie może być pewien, atakowany przez przeciwników politycznych, prezydent Ukrainy Siergiej Bunin czuje się coraz bardziej osamotniony i odizolowany od świata. Nad jego bezpieczeństwem czuwa cały sztab specjalistów, którzy jednak nie potrafią zapewnić mu należytej ochrony. A może przyczyn obecnych problemów należy szukać w jego przeszłości, w burzliwej historii jego życia?

źródło opisu: Wydawnictwo Noir Sur Blanc, 2007

Francuzica | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Po przeczytaniu wcześniej 3 powieści Kurkowa, nastawiałam się na coś bardziej... żywego. Tymczasem czytanie niesamowicie mi się dłużyło i z ulgą odwróciłam dziś ostatnią kartę.
Historia rozgrywa się na 3 płaszczyznach czasowych - poznajemy Prezydenta na początku lat 90., ok.2005, i w końcu w 2015/16. Z każdej płaszczyzny po 2-3 strony i tak na przemian. Może to i dobrze. W każdym wątku mamy do czynienia z jakąś miłością bohatera, zwyczajnego faceta, który, w sumie nie wiadomo czemu i jak został Prezydentem Ukrainy.
W wątkach 90. i 2005 wiadomo z góry, że nic z tego nie wyjdzie, skoro poznajemy jednocześnie wątek 2015/16. Z kolei 2015/16 to z jednej strony historia z elementami science fiction (serce z "niespodzianką") jak i political fiction (jakaś taka spłaszczona).
Sam Prezydent jest sympatyczny, ale dość nijaki. Stąd też nie dziwi, że ani nie budzi respektu jako głowa państwa, ani, że jego związki są jałowe...

Książkę dokończyłam z czystej sympatii dla Kurkowa.

beautyandabook | 2016-09-11

Nie ukrywam, że po lekturze "Ostatniej (...)" nie sięgnę już po książki tego autora. Było mi trudno dotrwać do końca powieści. Książka przydługa i banalna. Sięgając po nią miałam nadzieję na mocną, polityczną powieść (ukraińskie House of Cards"), okraszoną dobrym wątkiem miłosnym. Dostałam prezydenta, który jest żałosny, w książce brak choć jednego smakowitego wątku. Wszystko rzucone niedbale na stół, jak posiłki dla mężów obrażonych żon.

Autor nie może się zdecydować jaki jest jego bohater, bo z jednej strony jest to człowiek świadomy tego, co się wokół niego dzieje, z drugiej przewrażliwiona kukła, od której tak naprawdę nic nie zależy. Problemy natury politycznej można rozwiązać tu właściwie w ciągu jednego dnia. I te zadania zlecać "pomocnikom". Każdy z pomocników mógłby go godnie zastąpić, choć są to są to postacie papierowe (nie trzeba zapamiętywać ich imion, do niczego nie jest to potrzebne). Prezydent nie jest ani zabawny i wyluzowany, ani bezkompromisowy i...

tazi | 2014-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2014

Przeżyłem kilkudniową, miłą niespodziankę stając się częścią wspomnień, rozważań i przeżyć prezydenta Ukrainy. Poznałem kilka anegdot, ciekawych zwrotów i porównań, kolejny raz wędrowałem po miejscach, które zwiedzałem kilka lat temu i poznawałem kolejne ujęcie samotności- jej następne wcielenie- tym razem nazwijmy je "wschodnio - polityczne". Oczywiście kilka motywów można było skrócić, kilka fragmentów scalić i może nieco jaśniej uzasadnić w treści tytuł, ale z drugiej strony wielkim urokiem tej książki pozostaje fakt, iż nadal w głowie układam puzzle by odkryć pierwszą i ostatnią miłość prezydenta.

Pafnucy | 2010-08-17

Wciągająca, dobrze napisana, łącząca groteskę i absurd z realizmem, ale - niestety - za długa.

zapius | 2016-12-08
Przeczytana: 31 grudnia 2016