Ostatnia miłość prezydenta

Tłumaczenie: Agnieszka Piotrowska
Seria: Proza
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Poslednââ lûbov' prezidenta

Życie prezydenta nie jest łatwe. Pozbawiony prawa do prywatności, otoczony ludźmi, których wierności i lojalności nie może być pewien, atakowany przez przeciwników politycznych, prezydent Ukrainy Siergiej Bunin czuje się coraz bardziej osamotniony i odizolowany od świata. Nad jego bezpieczeństwem czuwa cały sztab specjalistów, którzy jednak nie potrafią zapewnić mu należytej ochrony. A może przyczyn obecnych problemów należy szukać w jego przeszłości, w burzliwej historii jego życia?

źródło opisu: Wydawnictwo Noir Sur Blanc, 2007

beautyandabook | 2016-09-11

Nie ukrywam, że po lekturze "Ostatniej (...)" nie sięgnę już po książki tego autora. Było mi trudno dotrwać do końca powieści. Książka przydługa i banalna. Sięgając po nią miałam nadzieję na mocną, polityczną powieść (ukraińskie House of Cards"), okraszoną dobrym wątkiem miłosnym. Dostałam prezydenta, który jest żałosny, w książce brak choć jednego smakowitego wątku. Wszystko rzucone niedbale na stół, jak posiłki dla mężów obrażonych żon.

Autor nie może się zdecydować jaki jest jego bohater, bo z jednej strony jest to człowiek świadomy tego, co się wokół niego dzieje, z drugiej przewrażliwiona kukła, od której tak naprawdę nic nie zależy. Problemy natury politycznej można rozwiązać tu właściwie w ciągu jednego dnia. I te zadania zlecać "pomocnikom". Każdy z pomocników mógłby go godnie zastąpić, choć są to są to postacie papierowe (nie trzeba zapamiętywać ich imion, do niczego nie jest to potrzebne). Prezydent nie jest ani zabawny i wyluzowany, ani bezkompromisowy i...

tazi | 2014-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2014

Przeżyłem kilkudniową, miłą niespodziankę stając się częścią wspomnień, rozważań i przeżyć prezydenta Ukrainy. Poznałem kilka anegdot, ciekawych zwrotów i porównań, kolejny raz wędrowałem po miejscach, które zwiedzałem kilka lat temu i poznawałem kolejne ujęcie samotności- jej następne wcielenie- tym razem nazwijmy je "wschodnio - polityczne". Oczywiście kilka motywów można było skrócić, kilka fragmentów scalić i może nieco jaśniej uzasadnić w treści tytuł, ale z drugiej strony wielkim urokiem tej książki pozostaje fakt, iż nadal w głowie układam puzzle by odkryć pierwszą i ostatnią miłość prezydenta.

Pafnucy | 2010-08-17

Wciągająca, dobrze napisana, łącząca groteskę i absurd z realizmem, ale - niestety - za długa.

Dagusia90 | 2016-03-11
Inka | 2015-07-10