Sekrety francuskiej kuchareczki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Secrets of a Lazy French Cook
Renax

Kiedy Marie, odważna francuska dziennikarka, wyjeżdża na inny kontynent jako zagraniczna korespondentka, zaczyna się jej wielka przygoda życia. W krótkim czasie musi się nauczyć, jak otrzymać zaproszenie na najważniejsze wydarzenia polityczno-kulturalne, jak wtrącić słówko na konferencji prasowej, kiedy wciąż przerywa ci namolny australijski pisarz, a także jak nawiązać nowe znajomości – zwłaszcza w sytuacji, kiedy Urząd Imigracyjny stanowczo sugeruje, że twój francusko-kanadyjski narzeczony musi wrócić do domu.

Na szczęście Marie ma przy sobie przepisy swojej ukochanej mamy. Stanowią one remedium na tęsknotę za domem, a także okazują się nieocenioną pomocą w nawiązywaniu kolejnych znajomości z aroganckimi Australijczykami… Czy Marie uda się zintegrować z australijską społecznością? Jak poradzi sobie w obcym kraju, na obcym kontynencie, wśród obcych sobie ludzi? I jaką rolę w tym wszystkim odegrają sekrety francuskiej kuchni?

Autorka wzbogaciła swoją opowieść licznymi przepisami na typowe francuskie dania. Z właściwą sobie swadą przekazała unikalne porady kulinarne i zdradziła mnóstwo tajemnic, których pilnie strzegą słynni francuscy szefowie kuchni! Jeśli masz ochotę na obłędną szarlotkę tarte tatin, rewelacyjne herbatniki madeleines, których smak rozsławił w literaturze sam Marcel Proust, oraz na wyborną prowansalską tartę o smaku lata i beztroskich wakacji, ta książka jest właśnie dla Ciebie!

Przeżyj jedyny w swoim rodzaju powrót Julii Child w nowym wcieleniu! Tajniki francuskiej kuchni stoją przed Tobą otworem.

źródło opisu: Wydawnictwo Kobiece, 2016

źródło okładki: http://www.wydawnictwokobiece.pl/

korcia | 2016-03-13
Przeczytana: 27 lutego 2016

"Sekrety francuskiej kuchareczki" to lekka i przyjemna lektura, chociaż niestety mam do niej pewne zastrzeżenia. W moim odczuciu ma lepsze i gorsze fragmenty. Niektóre czyta się świetnie, inne nudzą, tak przynajmniej było w moim przypadku. Być może wiąże się to z tym, że nigdy nie byłam we Francji, więc te opowieści nie budzą konkretnych skojarzeń. Jeżeli znacie Francję, to najprawdopodobniej odbierzecie ją inaczej. Jest szansa, że ta powieść pomoże Wam wrócić pamięcią do wspomnień, chociażby z wakacji spędzonych w tym kraju.

Książka napisana jest prostym i lekkim językiem, dzięki czemu czyta się ja dobrze i można się podczas tej lektury zrelaksować. Każdy rozdział zakończony jest przepisem na danie związane z danym fragmentem historii.

Główna bohaterka jest osobą sympatyczną, którą łatwo można polubić. W dzieciństwie rywalizowała z bratem, potem zakochiwała się w kolejnych Kanadyjczykach, by w końcu wylądować w Australii, która nie jest zbyt pozytywnie nastawiona do imigrantów....

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Książka ukaże się 23 lutego 2016 roku w Wydawnictwie Kobiece.

Książka ta nie zdobyła mojego serca, bo na podstawie okładki spodziewałam się poradnika kulinarno-sercowego. Spóźniłam się z tę książką o jeden okres w życiu. Gdy byłam młodsza, to takie książki lubiłam czytać. Są tam przepisy wraz z przystępnym opisem wykonania. Jeden przepis na jeden rozdział. Przepisy są proste i klasycznie francuskie. Autorka opisuje swoje przygody i perypetie życiowe, poprzez życie z bratem bliźniakiem u boku, katorgi szkoły muzycznej, nielubienie jej w światku gimnazjalnym, potem studia, staż w Kanadzie, perypetie współlokatorstwa, nieudane prace wakacyjne, na przykład w pizzerii czy przy zbiorze winogron, aż wreszcie znalezienie swojego miejsca w świecie w Australii jako dziennikarka. Spero jest o Australii, o tamtejszym życiu, o poszukiwaniu mieszkania, perypetiach z kotem, o różnicach mentalności, o savior-vivrze na plaży i o podstarzałych australijskich nudystach......

książek: 1946

Sięgając po „Sekrety francuskiej kuchareczki” Marie-Morgane Moёl miałam pewne obawy, czy książka wpasuje się w mój czytelniczy gust. Jakiś czas temu miałam przyjemność poznać inną publikację autorki, mianowicie „Całą prawdę o Francuzkach” i po lekturze tejże książki pozostał przyjemny smak i pewna ciekawość względem twórczości tej autorki. Styl, rzetelne i intrygujące podejście do tematu oraz doza wyważonego humoru, działały na plus podczas lektury wspomnianej książki, dlatego ostatecznie postanowiłam poznać zupełnie inne oblicze twórczości Marie-Morgane Moёl.

„Sekrety francuskiej kuchareczki” to opowieść autobiograficzna połączona z poradnikiem kulinarnym. Według mnie to właśnie przepisy na francuskie potrawy i desery są jej najmocniejszą stroną. Niniejsza książka przy pomocy krótkich rozdziałów ukoronowanych przepisami na pyszne i ciekawe dania oraz wyborne desery ukazuje kilka ważnych etapów wyjętych z życia Marie-Morgane Moёl. Czytelnik ma okazję poznać wczesne dzieciństwo i...

Magdalena T | 2016-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2016

Autorka w swojej książce otwiera się na czytelnika. Nie tylko podaje mu na tacy rodzinne przepisy, ale także opowiada o swoim życiu, przyjaciołach, rodzinie i miłostkach. Gdzie ta podróż się zaczyna? Oczywiście od dzieciństwa, poprzez okres bycia nastolatką i dorosłość.Okładka obiecuje czytelnikowi lekką lekturę, a tytuł wskazuje, że raczej znajdziemy w środku jakieś przepisy. Skoro kuchareczka jest francuska to i francuskie pyszności poznamy. I tak też się dzieje. Dostajemy książkę kucharską z wątkiem obyczajowym, w którym autorka przybliża nam swoje życie. Perypetie bohaterki/ narratorki/ autorki, które połączone są z przepisami. Całość lekka, przyjemna z nutką poczucia humoru i dystansem, a pomiędzy rozdziałami przepisy. Znajdziemy ich tutaj aż 24, więc jest z czego wybierać. Przepisy nie wydają się skomplikowane ani obszerne. Myślę, że spokojnie można je przygotować, a i przy okazji dowiedzieć się co nieco o pochodzeniu tych potraw, co z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom...

niebieska_zakładka | 2016-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2016

Za sprawą „Sekretów francuskiej kuchareczki” przypomniałam sobie wakacyjne chwile we Francji. Urok paryskich kawiarni i smak tamtejszych potraw. Dużą część książki Marie-Morgane Le Moël stanowią przepisy na proste francuskie dania, np. wspomniane naleśniki (z dodatkiem piwa do ciasta), szarlotka do góry nogami, czy mus czekoladowy.

Przepisy te są zwieńczeniem poszczególnych rozdziałów, w którym autorka (rodowita Francuzka) opisuje życie w Australii, gdzie przez kilka lat pracowała jako zagraniczna korespondentka. Ale to nie wszystko. Opisuje także swoje dzieciństwo, zabawy i kłótnie z bratem bliźniakiem oraz dobre relacje z matką, która na każde zło świata ma zawsze przygotowane smaczne przepisy na regionalne specjały.

Powieść obyczajowa miesza się więc tutaj z książką kulinarną, czego efekty są… różne. Przyznam, że przez pierwsze sto stron myślałam, że nie przebrnę przez mało ciekawe wspomnienia z dzieciństwa pisarki. Jednak kiedy już dorosła, poszła na studia, zaczęła obracać...

Gąska | 2016-03-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienię
Przeczytana: 18 marca 2016

Twórczość Marie-Morgane le Moel poznałam już do tego stopnia, że wiedziałam, iż w „Sekretach francuskiej kuchareczki” znajdę lekki język, mnóstwo ciekawych anegdot oraz poczucie humoru bijące niemal z każdej strony. Nie myliłam się, ani trochę. Autorka uchyla czytelnikowi rąbka tajemnicy i pozwala zagłębić się w opisywane przez nią wspomnienia z własnego życia. Każdy rozdział kończy się przepisem. W sumie jest ich, aż dwadzieścia cztery, więc biografia łączy się z książką kucharską. Z taką mieszanką nie miałam jeszcze nigdy do czynienia. Przyznam, że bardzo spodobało mi się to połączenie zwłaszcza, że uwielbiam gotować i już teraz wiem jak zrobić ratatouille, ciasto królów czy też omułki w białym winie. Najlepsze w książce jest to, że każda receptura związana jest z poprzedzającą ją historią.

Całość czyta się szybko i przyjemnie, choć muszę przyznać, że były zarówno ciekawe fragmenty, jak i te trochę mniej mnie absorbujące. Przygody Marie-Morgane le Moel czytałam z zapartym...

jeke | 2016-02-29
Przeczytana: 29 lutego 2016

Marie-Morgane Le Moël to francuska dziennikarka i autorka książek. W latach 2007-2012 wyjechała do Australii i pracowała tam jako korespondentka międzynarodowego miesięcznika „Le Monde”.

Jej najnowsza książka pt.,,Sekrety francuskiej kuchareczki" opowiada o tym jak odkryła w Australii swoje kulinarne fascynacje i jak rodzinne przepisy pozwoliły jej przezwyciężyć tęsknotę za krajem, a często także dzięki nim mogła wkraść się w łaski Australijczyków.

Marie swoją opowieść rozpoczyna od dzieciństwa, w którym ważną rolę odgrywał jej brat bliźniak Pierre oraz starsza siostra Anne. Cała rodzina mieszkała w małej miejscowości Luve we wschodniej Francji. Marie wspomina swoje przyjaciółki, sąsiadów, pierwsze sympatie i pocałunki w okresie dorastania, a później opisuje studia, imprezy organizowane dla przyjaciół, pracę w winnicy, siedmiomiesięczny staż w muzeum w Kanadzie, przygotowania do ślubu z Paulem oraz wiele innych okoliczności ze swojego życia.

Z tych wspomnień Marie jawi się jako...

Maja | 2016-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2016

Marie-Morgane Le Moel poznałam kilka tygodni temu przy okazji lektury Całej prawdy o Francuzkach. Spodobał mi się sposób, w jaki opowiadała o swoich rodaczkach. Jaką historię przedstawiła czytelnikom w nowej książce?

Autorka otwiera się przed czytelnikami. Opowiada o swoim dzieciństwie, relacjach z rodzicami i rodzeństwem. Dorasta na naszych oczach i ze zbuntowanej nastolatki zmienia się w dorosłą kobietę, która wyjeżdża do Australii. Będąc za granicą, tęskni za domem. Lekiem na całe zło są spisane przez matkę przepisy. Pozwalają one nie tylko zaspokoić głód, ale także zdobyć nowych znajomych. Jesteście głodni wrażeń?

Przyznam szczerze, że spodziewałam się po tej książce czegoś innego. Myślałam, że autorka skupi się głównie na przepisach kulinarnych. Pomyliłam się. To opowieść o życiu Le Moel, którą uzupełniają receptury. Czy są skomplikowane? Większość jest dość prosta do zrobienia, choć podejrzewam, że zjedzone we Francji smakowałyby lepiej. Narratorka przedstawia krótką...

Nieortodoksyjny Kamil | 2016-02-26

"Sekrety francuskiej kuchareczki" w całości skupiają się na losach mieszkającej we Francji Marie. Bohaterkę tę poznajemy jako młodą dziewczynkę i towarzyszymy jej przez wiele następnych lat życia, by móc zobaczyć, jak dorasta, zmienia się w kobietę i staje przed trudnymi wyborami dotyczącymi jej przyszłości. To jednak nie jest jedna z tych książek koncentrujących się na życiowych porażkach i dramatach, choć i tych tutaj nie zabraknie.

Już od pierwszych stron rzuca się w oczy, że powieść ta napisana została lekkim i przyjemnym językiem, dzięki czemu przeczytanie tych kilkuset stron nie stanowi większego problemu, a sama książka nada się zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników. Zastosowanie narracji pierwszoosobowej sprawia, że łatwo jest wczuć się w klimat opowiedzianej historii i spojrzeć na nią przez pryzmat głównej bohaterki- Marie- która jest przesympatyczną i jakże pozytywną...

Sekrety francuskiej kuchareczki to lekka powieść, pozwalająca nam zapomnieć o codzienności, otoczona jest specyficznym humorem, który dodaje oryginalności. Polecam wszystkim kobietą - jest to powieść typowo babska - dla rozluźnienia i odstresowana. Warto poznać przygody Marie.

Więcej-> http://ksiazkomiloscimoja.blogspot.com/2016/02/sekrety-francuskiej-kuchareczki.html#disqus_thread