The Hound of Death
lacerta

Zbiór ulubionych historii Agathy Christie, w których pisarka "zagląda do innego świata". Tropi tajemnice zjawisk nadprzyrodzonych i głosy z zaświatów, zajmuje się szaleństwem i intuicją. Zaświaty używają do komunikacji radia, błękitnej wazy albo kostiumu. Pisarka demaskuje ludzką naiwność oraz strach przed nieznanym. Przewrotnych sztuczek i nastrojowych scen grozy nie brakuje, a literacki kunszt Christie pozwala powrócić bezpiecznie do świata, który ma tylko trzy wymiary.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2016

źródło okładki: agathachristiekolekcja.pl

Anna | 2019-10-20
Przeczytana: 20 października 2019

Dwanaście fascynujących opowiadań, w których fabuła osnuta jest wokół zjawisk paranormalnych (mniej lub bardziej). Każde z nich wciąga i trzyma w napięciu.
Z tej strony Pani Christie nie znałam (cieszę się, że poznałam).

BookBasset | 2019-07-13
Na półkach: Wakacje 2019, Przeczytane, 2019
Przeczytana: 13 lipca 2019

...

TeaBooksLover | 2019-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2019

Ten tomik zawiera kilka z najlepszych opowiadań Christie, jakie czytałam! Nieoczywiste, niepokojące, czasem aż wywołujące ciarki.

Kapella | 2019-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2019

"Świadek oskarżenia" to zbiór kilku opowiadań, w których istotny jest wątek okultyzmu. Wielkim minusem jest tu fakt, że większość z tych opowiadań nie jest w zasadzie kryminałami. Przypominają raczej opowiastki snute przy ognisku. Od twórczości Agathy Christie oczekiwałam zdecydowanie czegoś więcej.

jusia1986 | 2018-11-16
Przeczytana: 06 listopada 2018

Tyle książek na moim czytniku, a ja sięgnęłam po „Świadka oskarżenia”.Czytam, czytam i myślę: „O co w tym chodzi?.Gdzie jest porucznik Poirot?”.Ze względu na fakt, że ebook ten gościł na moim urządzeniu już jakiś czas, nie pamiętałam ani skąd się na nim wziął (czy sama go nabyłam, czy ktoś mi go sprezentował) ani czemu.Eureko! Wreszcie pojęłam, że muszą to być jakieś krótkie opowiadania autorki.Zapamiętałam trzy!(piszę recenzję z perspektywy czasu. Zdecydowanie nie jest to moja ulubiona forma literacka.Zbyt krótkie.Problemem mogłam być ja, gdyż nie preferuję tak krótkich opowiadań, w dodatku o zjawiskach paranormalnych.Spodobało mi się natomiast opowiadanie o pewnej staruszce i jej krewnym.Dosyć szybko domyśliłam się w którą stronę pójdzie historia, co nie zmienia faktu, że finał wywołał uśmiech na mojej twarzy.Niektórych historii zwyczajnie „nie załapałam”,często odpływałam myślami.Nie jest to po prostu mój „klimat”.

Mnie nie porwało, ale nie uważam, by było to coś...

zakochana.zaczytana | 2018-11-06
Przeczytana: 15 września 2018

Niestety zawiodłam się na tym zbiorze. Mamy tu sporo zagadek jednak zakończenie chyba żadnej z nich mnie nie usatysfakcjonowało.W każdej opowieści mamy zjawiska, które trudno racjonalnie wytłumaczyć, lecz o ile fabuła jak i sama zagadka są przedstawione bardzo ciekawie tak finały poszczególnych opowiadań są rozczarowujące. Niby wszystko da się racjonalnie wytłumaczyć, ale to nie do końca prawda. Niby każde z zakończeń powinno dawać jasne wyjaśnienie, jednak tutaj tego brakuje. Mam wrażanie, że ostatnie zdania każdej z opowieści cechuje chaos, i brak pomysłu jak daną historię można zakończyć. Niestety przeciętna książka królowej kryminału.

Chlorofil88 | 2018-10-21

Doskonały zbiór opowiadań o tematyce psycho-paranormalnej i okultystycznej. Agatha Christie potwierdza, że nawet w gatunku opowieści parapsychicznych potrafi się świetnie odnaleźć. Mi się zbiór niesamowicie podobał, trzymał w napięciu, ciekawił i intrygował. najlepszym opowiadaniem jest jednak tytułowy Świadek oskarżenia. Polecam, gdyż Christie od tej strony pozostaje nadal bardzo mało zauważona. A opowiadania są wręcz do smakowania się, kawałek po kawałku, jak czekoladki z tajemniczym nadzienie;)

Kahhs | 2018-08-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Uważam, że Agatha Christie dużo lepiej niż w opowiadaniach okultystycznych sprawdza się w kryminałach. Jedna z jej słabszych książek.

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Świadek oskarżenia to zbiór opowiadań kryminalnych. Jest ich 12 i nie mogło w nim zabraknąć tego tytułowego, które opowiada o dosyć zawikłanej sprawie morderstwa. Niestety mordercy nie złapano, chociaż detektyw Maiherne był bardzo blisko. Znajdziemy tu także zagadkę o duchach, zjawiskach nadprzyrodzonych i wszystkich innych, o których człowiekowi XXI wieku nawet się nie śniło.

Christie udowadnia, że jest mistrzynią kryminału i po części thrillera. Książka przez dłuższy czas trzyma w napięciu i ma się wrażenie, że akcja dzieje się w świecie realnym. Autorka doskonale przedstawia wydarzenia, otoczenie, zachowania poszczególnych postaci.

Tym tomem autorka się bawi i to widać. Próbuje nowych form i nowej tematyki. Na całe szczęście nie rezygnuje ze swojej detektywistycznej natury i sprawia tym czytelnikowi dużo przyjemności.

Nika | 2018-06-26
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Książkę wypożyczyłam tylko dlatego, że przez przypadek oglądania filmu " Świadek oskarżenia" dowiedziałam się o niej. Zazwyczaj najpierw czytam, a potem oglądam, ale zdarzają się wyjątki. I niestety zawiodłam się . Książka okazała się zbiorem opowiadań o tematyce w większości nadprzyrodzonej. Nie przypadła mi do gustu. Najlepsze opowiadania to " świadek oskarżenia" oraz " ten czwarty". Pozostałe nie zaciekawiły mnie, a były też takie, które wręcz nudziły.