Bank Uniwersalny Na Rynku Papierów Wartościowych

Wydawnictwo: Pert
biznes, finanse

Książka w sposób kompleksowy prezentuje szczególną pozycję banku uniwersalnego na rynku papierów wartościowych poprzez pryzmat zróżnicowanej w znaczeniu podmiotowym, a także przedmiotowym roli banku na tym rynku, ze szczególnym uwzględnieniem jego funkcji jako pośrednika finansowego. Pogłębiona analiza najnowszych regulacji unijnych, a także regulacji prawa krajowego, w tym o randze podstawowej (uchwały KNB) pozwoliła min. określić granice swobody działania banku uniwersalnego na rynku papierów wartościowych wobec potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa ekonomicznego środków pieniężnych zgromadzonych pod tytułem zwrotnym. Ocenić, czy istnieje formalnoprawne rozdzielenie pomiędzy sferą tradycyjnej działalności depozytowo-kredytowej a sferą działalności inwestycyjnej banku oraz uzyskać odpowiedź na pytanie czy rozwój polskiego systemu bankowego będzie zmierzał w kierunku ugruntowania pozycji banku jako pośrednika finansowego sensu largo, czy też można raczej spodziewać się tendencji odmiennych w tym zakresie.