Opowieść Panny Młodej tom 7

乙嫁語り
seinen, romans, historyczna, manga
komiksy
maneki_neko

W dalszym ciągu jesteśmy obserwatorami podróży Henry'ego Smitha. Tym razem Anglik zatrzyma się w Persji, gdzie będzie gościem w przepięknym pałacu. Jego zamożny gospodarz z przyjemnością zapozna go z miejscowymi zwyczajami i kulturą, tak inną od wszystkiego co podróżnik miał okazję poznać do tej pory. W przeciwieństwie do Smitha, poznamy również ukochaną żonę bogacza - Anis. Okaże się, że mimo otaczających ją dostatków, dziewczynie doskwiera samotność. Sytuacja ulegnie zmianie, gdy zdecyduje się odwiedzić publiczną łaźnię. To wydarzenie sprawi, że odkryje tajniki niezwykłego kobiecego świata.

źródło opisu: Studio JG, 2016

źródło okładki: http://studiojg.pl

Wyimaginowana | 2019-03-17
Przeczytana: 16 marca 2019

7 część "Opowieści Panny Młodej" trzyma wysoki poziom kreski charakterystycznej dla Kaoru Mori, natomiast fabularnie... trochę mnie zawiodła. Czym? Wątek o poszukiwaniu przyjaźni przez pojawiającą się nową bohaterkę w moim odczuciu jest bardzo naiwny i dodany na siłę. Rozumiem, że dla autorki była to swego rodzaju frajda, dla mnie jednak, tym bardziej, że jestem na świeżo po przeczytaniu 6 tomu ze świetnym wątkiem walki, owy wątek wypadł bardzo słabo. Nie mniej jednak nadal przyjemnie było poczytać dalszy ciąg serii o młodych kobietach i ich codziennych problemach związanych nie tylko z małżeństwem.

Kosz_z_Książkami | 2016-11-09

Dalekie azjatyckie stepy XIX wieku. Dwudziestoletnia Amira z koczowniczego rodu Halgalów zostaje wydana za mąż za Karluka z rodziny Eihonów, którzy porzucili ten typ życia i osiedlili się w jednym z miast. Podczas zaaranżowanego ślubu para po raz pierwszy ma okazję się spotkać. Wówczas okazuje się, że pan młody jest młodszy od swojej przyszłej żony o 8 lat… Z przyjemnością przedstawiam mangę Opowieść Panny Młodej Kaoru Mori.

W ówczesnych czasach w Azji Środkowej (zresztą nie tylko tam) aranżowane przez rodziny małżeństwa nie były niczym niezwykłym. Sytuacja ta była jednak wyjątkowa, gdyż zwykle działo się tak, że to przyszła żona była znacznie młodsza od swojego męża – tu jednak było odwrotnie. Dodatkowo dwudziestoletnia Amira uważana była już za starą pannę.

Jednak ani Amira ani Karluk nie zamierzali protestować przeciwko takiemu obrotowi sprawy. Pomimo początkowego zaskoczenia zaakceptowali decyzję rodzin i zaczęli wspólne życie. Dziewczyna powoli zaczęła przyzwyczajać się do...

kendo777 | 2016-07-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 25 lipca 2016

Ta seria to komiksowy absolut. Jest arcydziełem od strony roboty typowo komiksowej (czyli mimika postaci, ich ruch, narracja, kadrowanie itd.). Jest arcydziełem od strony obyczajowej, bo seria chwyta za serce jak żadna inna i nieraz się przy niej płacze. Jest arcydziełem od strony komediowej, bo kiedy ma być zabawnie, to jest tak, że śmieję się na głos. Jest arcydziełem od strony historycznej, bo Mori przygotowuje się do każdej opowieści wertując książki oraz wynajdując różne smaczki w wierzeniach i obyczajach danego ludu i tę wiedzę przekazuje czytelnikowi. Jest arcydziełem od strony estetycznej, bo autorka z pietyzmem rysuje te wszystkie wzorki na szatach i dywanach, architekturę i pogodę, a stroje postaci zawsze pięknie unoszą się na wietrze. Jest arcydziełem nawet od strony wydawniczej, bo ma dobry papier, twardą oprawę i przepięknie zaprojektowane obwoluty. Tak, ten komiks niewątpliwie jest arcydziełem. Ma same zalety, a wad nie widać nawet przez mikroskop.

EmilyStrange | 2016-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2016

W żadnej innej mandze nie widziałam tyle nagich biustów naraz xD

książek: 1987
Lavenda | 2016-04-29
Przeczytana: 2016 rok

Kolejny tom "Panny Młodej" tym razem rozgrywa się daleko od wioski Amiry i Karluka, podążamy bowiem ponownie tropem Henry'ego Smitha, by trafić do dawnego Iranu i poznać Anis. Henry jest w tym woluminie bohaterem marginalnym, zresztą nie mogłoby być inaczej, bo większość akcji rozgrywa się w kobiecej łaźni, gdzie Anis poszukuje przyjaciółki i siostry. Interesująco zaprezentowany wycinek bliskowschodniej kultury z tamtego okresu, ciekawość wzbudził we mnie opisany tu rytuał Khwahar Khwanda, nie udało mi się znaleźć na jego temat żadnych informacji... Ogólnie tom prezentuje się pięknie, rysunki Kaori jak zwykle bajeczne, choć widać różnicę w kresce - mniej ozdobnych wzorów, mniej zapełnione przestrzenie, a główna bohaterka przypomina postaci Naoko Takeuchi, tak jest wiotka i nieproporcjonalna, co mocno kontrastuje ze zdrową anatomią wcześniejszych heroin. Siódmy tom Otoyomonogatari znacznie odbiega od głównego wątku opowieści, ale i tak nie zawodzi.

Wampanella | 2016-03-25
Przeczytana: marzec 2016

Miło jest wrócić do tej serii :) Fani Panny Młodej musieli "trochę" poczekać na kolejny tom. Nie wierzyłam wydawnictwu gdy zapowiedziało ten tom na luty.
Jednak stało się i przed nami ukazała się kolejna Panna Młoda.
Tym razem poznaliśmy Anis. Spodoba mi się jedynie ona z nowych postaci. Nie spodobała mi zbytnio jej decyzja.
W poprzednim tomie było dużo akcji. Tym razem jest to sielankowy tom. Gdzie bohaterowie relaksują się w łaźniach.

Kreska się trochę zmieniła. Widać to po okładce. Widocznie miało to pokazać delikatność Anis.