Spełnione marzenia

Wydawnictwo: Amber
5 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Dreams do come true
Joanna

Charles Frederick Worth, urodzony w hrabstwie Lincoln, całkiem niespodziewanie zrobił karierę i niemal z dnia na dzień został osobistym krawcem cesarzowej Francji, Eugenii, i pierwszym znanym na cały świat kreatorem mody. W czasach rozrzutnego i kochającego wystawny tryb życia Drugiego Cesarstwa Worth osiągnął szczyty międzynarodowej sławy. Wylansował wtedy jako „wielką nowość" krynolinę, po...

Charles Frederick Worth, urodzony w hrabstwie Lincoln,
całkiem niespodziewanie zrobił karierę i niemal z dnia na
W czasach rozrzutnego i kochającego wystawny tryb życia Drugiego Cesarstwa Worth osiągnął szczyty międzynarodowej sławy. Wylansował wtedy jako „wielką nowość" krynolinę, po czym szybko ją zarzucił. W roku 1870 zatrudniał już tysiąc dwieście szwaczek, które co tydzień produkowały tysiąc sukien. Ceny jego kreacji - tysiąc sześćset franków (sześćdziesiąt funtów) za suknię dzienną i sto funtów za toaletę wieczorową - przyprawiały klientki o zawrót głowy.
Worth zdołał przekształcić paryski świat mody we
wszechstronny przemysł, jakim jest do dzisiaj, i wprowadził technikę produkcji masowej. Spośród wszystkich wielkich krawców był pierwszym i największym.
Wedyzm, najstarsza spośród religii powstałych w Indiach,
stanowił punkt wyjścia dla braminizmu i hinduizmu. Do Indii sprowadzili go Ariowie. Wedy to zbiór religijnych poematów i hymnów spisany w języku wedyjskim, najstarszej odmianie sanskrytu. Nie udało
się ustalić dokładnej daty ich powstania, przypuszcza się
jednak, że zostały napisane w latach 1500 - 1200 roku p.n.e. Wiele z tych utworów odznacza się znacznymi walorami literackimi.

źródło opisu: Od Autorki, Amber, 1993

źródło okładki: Skan własny

meggykotka | 2016-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Od dziecka kocham tylko jedną bajkę - Kopciuszka. W tym opowiadaniu Barbara Cartland mocno nawiązuje do tej bajki. Mamy tu śliczną, blond córkę pastora, niedobrą, piękną macochę, nieporadnego, acz dobrodusznego ojca i przystojnego hrabiego.

Początek opowiadania jest bardzo udany. Wplecenie ciekawostek na temat Charlesa Wortha - bardzo fajne. Niestety autorka jest mistrzynią niszczenia zakończenia - prawie za każdym razem mam odczucie, że jest pisane na kolanie, na ostatnią chwilę, aby tylko szybciej. Tak też jest i tutaj.

Za ogromny sentyment oczko więcej niż faktycznie książka zasługuje.