Samotny wilk

Wydawnictwo: Albatros
The Rogue Lawyer
Anna Dobrzańska
Ag2S

Sebastian Rudd nie jest typowym prawnikiem. Rolę jego biura pełni kuloodporna furgonetka z dostępem do bezprzewodowego internetu, wyposażona w barek, małą lodówkę, wygodne skórzane fotele, broń ukrytą w schowku i solidnie uzbrojonego kierowcę. Nie ma kancelarii, partnerów, współpracowników i tylko jednego podwładnego, który pełni funkcję kierowcy, ochroniarza, urzędnika sądowego i powiernika. Mieszka samotnie w małym, ale niezwykle bezpiecznym mieszkaniu na ostatnim piętrze, którego głównym meblem jest zabytkowy stół bilardowy. Popija burbona i nosi broń.
Sebastian broni tych, których inni prawnicy omijają szerokim łukiem. Dlaczego właśnie ich? Ponieważ uważa, że każdy ma prawo do sprawiedliwego procesu, nawet jeśli on sam musi grać nieczysto, by osiągnąć ten cel. Równie mocno jak niesprawiedliwości, nie znosi firm ubezpieczeniowych, banków i korporacji. I nie ufa władzy, choć w jakimś sensie ją reprezentuje.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1644,3630,samotny-wilk.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1644,3630,samotny-wilk.html

allison | 2016-05-08
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 03 maja 2016

"Samotny wilk" to portret nietypowego, intrygującego adwokata, który stosuje kontrowersyjne metody pracy, narażając się własnemu środowisku, ale wzbudzając sympatię i zaciekawienie czytelnika.

Ta powieść Grishama odbiega fabułą od takich hitów jak "Ława przysięgłych" czy "Prawnik z lincolna". Nie mamy tu jednej zawiłej sprawy, lecz kilka zagadek, które tytułowy bohater rozpracowuje, chcąc udowodnić niewinność swoich klientów.
Interesujące jest też życie osobiste Sebastiana Rudda, który jest rozwodnikiem, ale utrzymuje kontakt z byłą żoną i z synkiem. Ten aspekt jest dość mocno wyeksponowany, co czyni powieść nie tylko kryminałem.

Całość napisana jest lekko, prosto, może nawet zbyt prostym językiem (jak na mój gust), ale nie można odmówić autorowi warsztatowych umiejętności i grania na emocjach odbiorcy - w pozytywnym znaczeniu.
Widać tu rękę bardzo dobrego rzemieślnika. Tak właśnie - rzemieślnika, bo "Samotny wilk" to po prostu bestsellerowe czytadło, lektura trzymająca w...

deana | 2016-05-06
Przeczytana: 06 maja 2016

O tak! Czegoś takiego potrzebowałam! Na to czekałam! Grisham w najlepszym wydaniu powraca!

,,Samotny wilk" to najnowsza powieść Johna Grishama. Początkowo byłam przekonana, że to zbiór opowiadań, które łączy główny bohater - Sebastian Rudd. Jednak szybko wychodzi na jaw, że opowiadaniowa koncepcja splata się w niezwykłą powieść opartą na kilku bardzo mocnych wątkach. Główny bohater, adwokat Sebastian Rudd, to postać nieszablonowa i wymykająca się z wszelkich ram. Twardy, nieustępliwy, niecierpiący niesprawiedliwości ale równocześnie dobrze czujący się w półświatku. Broni zarówno niewinnego nastolatka oskarżonego o morderstwo jak i prawdziwego bandziora. A dla dobra klienta nie zawaha się szantażować, kłamać, naginać dowodów. Prywatnie, toczy brudną walkę z byłą żoną aby móc spotykać się z synem. Patrząc obiektywnie, daleko mu do krystalicznego herosa ale fascynuje i hipnotyzuje. Jest w nim coś takiego, że chcę więcej.

Dotychczasowe powieści Grishama bo przede wszystkim bazowanie...

eunice | 2016-05-10
Na półkach: Przeczytane, Legimi 📚, 2016
Przeczytana: 09 maja 2016

Początkowo można odnieść wrażenie, że każda część to osobne opowiadanie, których nic nie łączy oprócz postaci prawnika Sebastiana Rudda. Jednak później wszystkie części zaczynają splatać się w spójną i fascynującą całość. Uwielbiam takie zaskoczenia i mam nadzieję, że Sebastian Rudd powróci.

alicjuszka | 2017-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2017

Czytając "Samotnego wilka" miałam cały czas przed oczami "Prawnika z Lincolna" Michaela Connelly'ego. Podobna fabuła - biuro w samochodzie, dziecko i była, niebezpieczeństwo najbliższych, ...
Choć lubię Grishama, moim zdaniem Michaela Connelly w "Prawniku z Lincolna" bije go na głowę.

Nie napiszę, że książka jest zła. Nie. W końcu wystawiam jej ocenę dobrą. Jednak od Grishama mam większe oczekiwania i wolałabym móc wystawić mu ocenę co najmniej bardzo dobra.

Dobra więc rada dla tych, którzy czytali "Prawnika ..." - "Samotny wilk", to może nie strata czasu, ale być może jak u mnie zawiedzione nadzieje związane z Grishamem.

Miras | 2017-02-01
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Jak dla mnie jedna z lepszych książek w dorobku autora. Stary dobry Grisham. Czekam na ciąg dalszy "przygód" Sebastiana Rudd'a. Polecam.

Sebastian Woźniak | 2016-05-10
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 10 maja 2016

Grisham bierze za wzór Prawnika z Lincolna i świetnie mu to wychodzi. Bałem się, że nowa książka będzie podobna do poprzedniej ale tak nie jest. Polecam fanom Connelly'ego !

Marczewek | 2016-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2016

Najnowsza książka Grishama odbiega znacząco od jego dotychczasowych powieści. Właściwie niewiele brakowało, a można by ją potraktować jak zbiór opowiadań.
Tym razem Grisham jakby chciał wypiętnować wszystkie słabostki amerykańskiego systemu w jednej książce. Wiele niepowiązanych ze sobą wątków, które łączy osoba Sebastiana Ruuda.
Na dobrą sprawę z Samotnego wilka można by wyodrębnić całkiem fajną serię z ciekawym bohaterem.

Który sam w sobie jest łudząco podobny do Mikiego Hallera z serii powieści Michaela Connellego. Obu tych bohaterów wiele łączy, i może Grisham nie chciał tego powielać.

To pewnie pierwsze i ostatnie spotkanie z Samotnym wilkiem, znając niechęć Grishama do pisania cykli, jak i ostatnie zdanie powieści.

Czy warto? Nie jest to typowy thriller w stylu Grishama, ale coś bardziej lekkiego, łatwego. Dobre czytadło.

Rudolfina | 2016-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2016

WIĘCEJ TAKICH WILKÓW
Jak ja się cieszę, że jeden z moich ulubionych autorów znowu wrócił do formy. I to w jakim stylu!
Jego poprzednia książka („Góra bezprawia”) bardzo mnie rozczarowała. Przez trzy czwarte powieści nic się nie działo, a kiedy wreszcie zawiązała się jakaś akcja – książka się skończyła. W mojej głowie, przyznaję ze wstydem, zaczęła pojawiać się nawet niecna myśl: czy przypadkiem autor nie jest już tak bardzo zmęczony, że zamierza chyłkiem przejść na emeryturę, bo zaczyna brakować mu pomysłów?
A tymczasem – takie miłe zaskoczenie. W „Samotnym wilku” pomysłów jest tyle, że można by nimi obdzielić trzy powieści. Wbrew pozorom to również wada, dlatego zabrałam ocenie jedną gwiazdkę. Początkowo książka sprawia wrażenie zbioru opowiadań, dopiero później wątki zaczynają ładnie się przeplatać. Ale to drobna usterka kompozycyjna, nie zmieniająca faktu, że dzięki takiemu nagromadzeniu przygód książkę czyta się jednym tchem i nie można się od niej oderwać.
Od dawna też nie...

PozeraczGrzechow | 2017-04-07
Przeczytana: 31 marca 2017

Sebastian Rudd ma niebezpieczną pracę. Po zamachu na jego życie biuro przeniósł do kuloodpornej furgonetki, a broń zawsze nosi przy sobie. Ma też uzbrojonego kierowcę, ochroniarza i przyjaciela. Wszystko to w jednej osobie. Mieszka sam, mimo że posiada syna i żonę. Byłą żonę, która robi wszystko, by ograniczyć mu kontakt z dzieckiem. Sebastian Rudd jest prawnikiem. Dość nietypowym, bo zajmuje się sprawami, od których inni prawnicy trzymają się z daleka. Według niego każdy zasługuje na sprawiedliwy proces.
Główny bogater jest interesującą postacią. Ciekawe są zarówno jego praca jak i życie osobiste. Do tego niezły z niego charakterek. Zna się dobrze na tym vo robi i często igra z ogniem używając metod kontrowersyjnych oraz ciętego języka. Różni klienci, rozprawy, zakonczenia-wyroki, a Sebastian ten sam. Książka napisana w sposób, który pozwala szybko mknąć przez treść, w której sporo się dzieje. To lekkość, którą lubię, więc kupuję tę lekturę w całości i polecam innym.

AKasiaCzyta | 2016-05-20
Przeczytana: 15 maja 2016

John Grisham to popularny i lubiany autor, ale ja nie miałam jeszcze możliwości zapoznania się z jego twórczością. Kiedy więc trafiła mi się okazja sięgnięcia po jego najnowszą książkę, z radością z niej skorzystałam. Ta pozycja okazała się być w pewien sposób dość charakterystyczna i zastanawiam się, czy Grisham zwykle buduje powieść właśnie tak, czy jest to w jego twórczości wyjątek. Ale o czym mowa - dowiecie się w dalszej części tekstu.

Sebastian Rudd to postać, która fascynuje od samego początku.
Jest prawnikiem zupełnie innym niż wszyscy. Jego biuro to kuloodporna furgonetka, ma jednego podwładnego, wrogów w policji i przyjaciół w przestępczym światku. Podejmuje się bronić tych, z którymi inni adwokaci nie chcą nawet rozmawiać, a metody jego pracy budzą kontrowersje i sprzeciw wielu ludzi.

Bestsellerowy autor, niebanalny bohater. Wydawałoby się, że to świetny pomysł na sukces. Pod warunkiem, że wykorzysta się potencjał jaki drzemie w zarysie fabuły. Moim zdaniem Grishamowi...