Uciekinier

2016-04-15
2016-04-15
Michał Wroczyński, Jacek Manicki
Jacek Manicki Michał Wroczyński Ameryka plantacja

Bardzo wciągająca historia z ciekawymi tematami i bohaterami, do których od razu zapałacie sympatią lub antypatią, nic pomiędzy.
Historie poznajemy oczami Macka i Lizzie na trzech różnych etapach życia w Szkocji, Londynie i Wirgini
Dla mnie postać Macka jest bardzo ciekawa, przydarzają mu się w życiu naprawdę najróżniejsze sytuacje i straty. Na jego przykładzie autor pokazał nam jak człowiek dąży do wolności i jak często ta wolność jest nam odbierana. Mack nie raz musi uciekać przed ludzmi którzy pragnąjego zniewolenia.
Zakończenie bardzo zaskakujące, jeśli macie możliwość to sięgajcie po ten tytuł bo na trochę was zatrzyma ale warto 😊

Lubię Kena Folletta za wciągające historie bohaterów, za pokazanie kawałka nieznanego świata. XVIII wiek, Szkocja, Londyn, Kolonie brytyjskie w czasach Waszyngtona.
Jak zwykle pochłonęła mnie od pierwszego rozdziału, domyślałem się, że pojawią się czarne charaktery i ciemiężeni dobrzy bohaterowie, z każdym rozdziałem coraz bardziej pochłaniały mnie ich losy.
I tak jak poprzednią książkę zmęczyłem zapominając o nie bo wcale mnie nie wciągnęła, tę pochłonąłem w 2 dni zabierając ją nawet na 5 minut kiedy wychodziłem kupić pieczywo.

I tak jak...

Jest druga połowa osiemnastego stulecia. Malachi „Mack” McAsh w przededniu osiągnięcia pełnoletności po raz pierwszy wybiera wolność. Powołując się na ówcześnie obowiązujące prawo chce, po skończeniu 21. roku życia, zrezygnować z niewolniczej pracy w szkockiej kopalni George’a Jamissona. Właściciel prawo ma za nic, Mack decyduje się więc na ucieczkę. Na szlaku do wolności najpierw jest Londyn, skąd jako buntownik i skazaniec trafia na plantację tytoniu w zamorskiej Wirginii, by wreszcie znowu uciekać, tym razem w nieznane, na Zachód. Jamissonowie cały czas pełnią rolę okrutnej nemesis Macka i wiernie mu towarzyszących osób, w tym jego ukochanej Lizzie de domo Halim.

W odróżnieniu od cykli historycznych, bodaj najwyżej ocenianych Filarów ziemi czy mojej ulubionej Trylogii Stulecia, „Uciekinier” (w oryginale: „A Place Called Freedom”) jest powieścią jednotomową z rozbudowaną warstwą społeczną w trzech różnych środowiskach: szkockich właścicieli i górników węgla kamiennego, londyńskich pośredników i robotników portowych oraz wirgińskich plantatorów, pracowników przymusowych i niewolników, a także, choć w śladowych ilościach, walecznych Irokezów. Osobiście trochę ubolewam, że polityce, szczególnie różnicom między samorządami w koloniach przed nadchodzącą Wojną o niepodległość, poświęca autor niewiele miejsca. Za to emocje w powieści buzują, od pogardy i nienawiści, aż po przywiązanie, miłość i gorący seks. Nie mam też autorowi za złe, że większość, choć nie wszystkie, postaci rysowane są w czarno-białych barwach.

Bo Ken Follett nigdy mnie nie zawiódł. Mimo że lektor audiobooka, Andrzej Ferenc, podchodzi do niektórych fragmentów tekstu ze zbyt dużą, jak na mój gust, emfazą słuchałam „Uciekiniera” z autentycznym zainteresowaniem i prawdziwą przyjemnością.

Mamy do czynienia z historią pyskatego górnika ze Szkocji, który przez swą niepokorność i umiłowanie wolności wpada w coraz to większe tarapaty. Cała folletowatość Folletta w pigułce. Co prawda nieco delikatniej niż w „Stuleciu”, gdzie potrafił wplątać swoich bohaterów w centrum dosłownie wszystkich historycznych wydarzeń nowożytnej Europy, ale i tu roi się od charakterystycznych schematów. Oczywiście obowiązkowy jest romans; miłość pozornie niemożliwa, za to gorąca , wieczna i uwieńczona happy-endem. Czarny charakter i jego szajka zawsze krzyżują szlachetne zamiary głównych bohaterów, wydarzenia codzienne wplatają się w czas historyczny tak zręcznie, że czytelnik wierzy, że sam autor był przy tym wszystkim obecny. Tu jest chyba największa siła Folletta – że nikt tak jak On nie potrafi rzucić postaci na szerokie wody historii i uczynić to z wielką dozą prawdopodobieństwa. No, bardzo zręczny i bezpieczny kawałek czytadła!

Wydaje się słaba jak na Folleta, taka mocno młodzieżowa, przygodowa, przewidywalna.

Wysłuchane jako audiobook
Książka 8/10
Lektor 7/10 (Andrzej Ferenc)
Dzięki tej książce poznałem 18 wieczną Szkocję, Anglię i Wirginię.
Kara śmierfci za kradzież bochenka chleba. Nieludzkie warunki w kopalni węgla w Szkocjii. Niewolnictwo w Wirginii i narodziny buntu przeciwko Brytyjczykom
Fajnie się słucha

Wysłuchane jako audiobook
Książka 8/10
Lektor 7/10 (Andrzej Ferenc)
Dzięki tej książce poznałem 18 wieczną Szkocję, Anglię i Wirginię.
Fajnie się słucha

Słodka opowieść.

Słodka opowieść.

Follett jest jednym z moich ulubionych pisarzy i moja opinia o książce może nie być obiektywna.
Po przeczytaniu książki czuję pewien niedosyt.
Zaczęło się od wspaniałych, sugestywnych scen w kopalni, później opis twardego życia w brudnym, bezwzględnym Londynie. Niestety w tym momencie akcja zwolniła. Sceny stały się porwane, akcja potraktowana po macoszemu. Miałam wręcz wrażenie, że kończą się autorowi pomysły, lub termin oddania książki do druku.
To nie do końca ten Follett, którego kocham.

Po przeczytaniu książki czuję pewien niedosyt.

79/2023 (audiobook 45/2023)
Ken Follett ma pewne szczególne miejsce w moim serduchu.
Kiedy, jako nastolatek, przeczytałem pierwsze polskie wydanie “Filarów Ziemi” (to trzytomowe, z roku 1992, mam je do dziś na półce) – odkryłem ten specyficzny, szczególny świat Follettowy, z jego wyjątkowym klimatem, namiętnościami, prawdami życiowymi.
Minęło wiele lat, poznawałem kolejne części cyklu, wraz z Autorem “zwiedzałem” różne miejsca w różnych okresach historii Europy i nie tylko, ale moje umiłowanie tej prozy ani na moment nie zmalało.

“Uciekinier” to kolejna z wielkich, epickich, historycznych opowieści Folleta. Przenosimy się tym razem w wiek XVIII – do Szkocji, Anglii oraz amerykańskich kolonii.
Bohaterowie tej powieści z powodzeniem mogliby być powiązani z cyklem “Kingsbridge” - ich losy przebiegają podobnie. Dramatyczne przeżycia, traumatyczne sytuacje, postacie z przeszłością i po przejściach, ale także hart ducha, honor, lojalność, wierność własnym zasadom.

Kwalifikuje się tę powieść jako historyczną, ale to w zasadzie proza z gatunku obyczajowego, której fabuła osnuta jest na historycznym tle. Jak zawsze – Autor pieczołowicie oddaje klimat i charakter epoki, kreując swych bohaterów jako typowych przedstawicieli swoich czasów. Potrafi z jednaką wiarygodnością powołać do życia angielskiego arystokratę jak i właściciela lokalnego zamtuza, szkockiego górnika, jak i młodego Indianina, czarnego niewolnika, jak i Sędziego Pokoju.
Wszystko to sprawia, że poznaje się tę historię z iście chłopackimi emocjami, to książka z rodzaju tych “nieodkładalnych”.
Przy okazji uświadamiając po raz kolejny dojrzałemu wiekiem czytelnikowi, jakie życie potrafi być przewrotne, jak umie zaskakiwać i miotać człowiekiem.
Z ogromnym wzruszeniem wróciłem do tego Folletowego świata.
I nie chcę go opuszczać. Na szczęście właśnie wyszła “Zbroja światła” - zatem znów poczuję ten dreszcz.

Książki wysłuchałem w wersji audio, w interpretacji Andrzeja Ferenca. Mistrzostwo!

79/2023 (audiobook 45/2023)
Ken Follett ma pewne szczególne miejsce w moim serduchu.
Minęło wiele lat, poznawałem kolejne...

Świetnie się czyta, ciekawe podłoże historyczne, ale czytałam lepsze dzieła Folleta ( np. cykl "Stulecie").

• Ken Follett
  • Powieść historyczna