Zmiennokształtna

Okładka książki Zmiennokształtna Julia Kail
Okładka książki Zmiennokształtna
Julia Kail Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Zmiennokształtna (tom 1) fantasy, science fiction
Zmiennokształtna (tom 1)
Novae Res
2016-01-01
2016-01-01

Za dużo. Za dużo pomysłów jak na jedną powieść.

Za dużo. Za dużo pomysłów jak na jedną powieść.

Nie jestem pewna co myślę o tej książce.
Dałam jej 3 szanse, ale niestety nie porwała mnie. Ciężko było ją czytać. Miałam wrażenie, że napisała ją trzynastolatka. Pomysł na fabułę bardzo dobry i liczę, że drugi tom uratuje ten cykl.

Nie jestem pewna co myślę o tej książce.

Życie Kate w ciągu niedługiego czasu całkowicie się zmienia. Co prawda od dawna czuła się „inna”, miała niewielu przyjaciół, a na jej skórze widniał tatuaż i to od urodzenia. Również jej znajomi posiadali takie tatuaże, jednak w innym miejscu niż ona. Mimo wszystko nie podejrzewała, co ją niebawem czeka. Najpierw znika jej brat, potem zaczyna słyszeć głosy, a następnie dowiaduje się, że zostali z bratem adoptowani. Dużo jak na jedną nastolatkę prawda? Jednak to nie koniec zmian w jej życiu. Postanawia odkryć, kim naprawdę jest, a tajemnice, jakie wychodzą na jaw, nie jednego by zdołowały. Nic nie jest takie, jakby się wydawało, a ona nie jest „zwykłą” nastolatką. Wkracza do świata bogów, wampirów i wilkołaków, gdzie wcale nie jest bezpiecznie. Kim naprawdę jest? Co odkryje? Czy poradzi sobie z tym, czego się dowie? Jakie niebezpieczeństwa na nią czekają?

Zacznę od tego, że według mnie jest to pozycja dla nastolatek i taka osoba ją czytała. Według niej książka była ciekawa i dość wciągająca. Plusem był fakt, że bardzo dużo się w niej działo, akcja była szybka i pełna zwrotów. Czasem miało się wrażenie, że scena jest podobna do znanej z innych książek, jednak nie było to przeszkadzające. Pomysł na zamieszczenie w jednej książce wampirów, wilkołaków i starożytnych bogów wypadł dość dobrze.

Bohaterka jest nastolatką, której życie w pewnym momencie całkowicie się zmienia. Jest dość uparta, dąży do poznania prawdy, stara się chronić bliskich bez względu na niebezpieczeństwo, jakie za tym idzie. Jest bohaterką dość ciekawą, dającą się lubić.

„Zmiennokształtna”, która może rozczarować „dorosłych” czytelników, jednak dla nastolatek jest ciekawa i im książkę polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2021/09/wydawnictwo-novae-res-ksiazka-pt_16.html

O rany... Nie wiem od czego zacząć... Wampiry, wilkołaki i greccy bogowie. Nastolatka, która żyje niby normalnie a potem bije się z potworami, uzyskuje nadnaturalne moce, spotyka bogów, herosów i inne dziwa i w sumie nic jej nie dziwi. Akcja jest bardzo chaotyczna. Dużo się dzieje ale sensu tu niewiele. No nie moja bajka po prostu. Po kolejny tom nie zamierzam sięgać.

Zeus, Atena, Apollo, Posejdon, Afrodyta...

Myślę, że wszystkie te imiona greckich bogów są Wam bardzo dobrze znane. Według dawnych wierzeń zasiadali oni na świętej górze Olimp. Gołąb, miecz, lira czy też trójząb to tylko niektóre z atrybutów, które ich wyróżniały. Wszyscy mieli nadzwyczajne moce i zdolności, zależnie od pełnionej funkcji.

Zdażało się, że bogowie mieli dzieci ze zwykłymi śmiertelnikami. Z takich związków nie rodzili się jednak normalni ludzie, lecz obdarzeni boskimi zdolnościami herosi.
Pół człowiek, pół bóg...
Więc, gdzie jest jego dom?
Na Olimpie, czy może... na ziemi?

Kate Seelow wiedzie życie zwyczajnej nastolatki, choć czuje, że nieco wyróżnia się od swoich rówieśników. Ma kilku znajomych, którzy tak samo jak ona mają na plecach tatuaże. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że każde z nich ma je od urodzenia. W końcu Kate zaczyna słyszeć w swojej głowie głosy, które nie dają jej spokoju. Powoli dociera do niej, że nie jest zwyczajną dziewczyną. Ma w sobie potężną moc. Czy będzie w stanie ją wykorzystać i stawić czoła nadchodzącym niebezpieczeństwom? Czy odkryje do czego została powołana?

Zacznijmy od głównej bohaterki.
Osobiście bardzo polubiłam Kate. Jak na swój wiek musiała wykazać się niezwykłą dojrzałością w starciu z wieloma niebezpieczeństwami, które przyszło jej pokonać. Starała się bronić rodzinę i przyjaciół kosztem swojego zdrowia. Nie wahała się nawet wtedy, gdy mogła stracić życie. Stopniowe odkrywanie razem z nią mocy, które posiada było dla mnie naprawdę świetną zabawą. Dziewczyna na początku nie wiedziała kim tak naprawdę jest. Dopiero z czasem nabierała świadomości, która dodawała jej jeszcze więcej odwagi.

Autorka oprócz greckich bogów i herosów (o których wcześniej wspomniałam) postanowiła umieścić w książce wampiry, wilkołaki, hybrydy i wiele innych legendarnych stworzeń. Bardzo spodobało mi się to połączenie. Choć z wampirami i wilkołakami spotkałam się w książkach już nie jeden raz, uważam, że w tej publikacji zostały one przedstawione równie ciekawie. Różnorodność postaci jest dla mnie tutaj jak najbardziej intrygująca. Nie spotkałam się jeszcze z takim połączeniem jak bogowie greccy i np. wampiry w jednej powieści.

W książce tej nie brakuje także wątku miłosnego. Główna bohaterka ma ostatecznie aż 3 adoratorów. Muszę przyznać, że znalazłam tu pewne podobieństwa do "Zmierzchu" i "Pamiętników wampirów" . Kate zachowywała się bardzo podobnie do bohaterek tych oto książek. Niektóre z wydarzeń były też bardzo podobne do scen z serialu "The originals".
Te wszystkie nawiązania i podobieństwa jakoś bardzo mi nie przeszkadzały, ale często nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że już gdzieś to czytałam czy też widziałam.

Jeśli chodzi o akcję, to była ona bardzo dynamiczna. Częste zwroty akcji i nowe wątki, powodowały, że nie byłam w stanie oderwać się od kolejnych stron.

Wszystkim fanom fantastyki bardzo polecam tę książkę. Miłego czytania!

Zeus, Atena, Apollo, Posejdon, Afrodyta...

Zdażało się, że bogowie mieli...

Przyszła taka chwila, że chciałam sięgnąć po coś innego niż sensacja, horrory, czy romanse gangsterskie, coś znacznie lżejszego. Chciałam odrobinę relaksu, wrócić gdzieś pamięcią do szkolnych czasów, co więc byłoby lepszego niż fantastyka? Postawiłam spróbować i sięgnąć po debiut autorki kompletnie mi nieznanej, Julia Kail napisała książkę pod tytułem „Zmiennokształtna”, wiem także, że pojawiła się jej kontynuacja pod tytułem „Księżycowe serce”. Pomyślałam, dlaczego nie? Czy odnalazłam w tej historii coś więcej?
Główną bohaterką książki „Zmiennokształtna” jest Kate Seelow, to typowa nastolatka, która woli się zbytnio nie wychylać. Ma swoje grono przyjaciół, pośród, których czuje się dobrze, łączy ich coś niezwykłego. Każde z nich na swoich plecach ma dziwne tatuaże. Kate od zawsze czuła się inna, jakby nigdzie nie mogła się w pełni dopasować, jakby wyróżniała się i odstawała od otaczających ją ludzi. Czy słusznie? Pewnego dnia dowiaduje się o tym, że została adoptowana, a z jej rodziną nie wiąże ją wspólna krew. W pewien sposób to odkrycie potwierdza dziewczynie to, że jest kimś innym. Bardzo chciała odkryć swoje korzenie, a jedyną drogą ku temu był zbadanie przeszłości. Czy jej się to powiedzie? Prawda okaże się o wiele bardziej zaskakująca niż dziewczyna przypuszcza. Nie tylko posiada nadprzyrodzone zdolności, ale okazuje się, że świat wampirów, wilkołaków i mistycznych stworzeń istnieje i jest o wiele bliżej niż Kate sądziła. Kim jest dziewczyna i jakie kłopoty przyniesie jej wiedza o jej pochodzeniu?
„Zmiennokształtna” Julii Kral jest książką młodzieżową, ale mimo to sprawiła mi przyjemność i umiliła czas, jaki jej poświęciłam. Autorka stworzyła niezwykle różnorodny świat, w którym oprócz stworzeń takich jak wampiry, wilkołaki, pojawiają się także postacie, które możemy spotkać w mitologii greckiej. To połączenie wydało mi się niezwykle ciekawe i co ważniejsze niespotykane wcześniej, przynajmniej nie pamiętam czegoś takiego. W powieści, nad czym trochę ubolewam nawiązanie do mitologii okazało się niewielkie, ale jednak było. Główna bohaterka jest nastolatką, której życie nigdy nie było takie, jakie powinno, nagle okazuje się, że miała rację, jednak tego, co na nią spadło z pewnością się nie spodziewała. Nikt by tego nie zrobił. Kate nie jest w tym wszystkim sama, jej szkolni przyjaciele także mają swoje tajemnice. Julia Kail potrafi sprawić, że czytając jej książkę nie czułam znużenia, wręcz przeciwnie, było to dla mnie przyjemne doświadczenie. Pomimo tego, że „Zmiennokształtna” jest powieścią schematyczną ma coś w sobie i myślę, że spodoba się fanom gatunku, a także tym, którzy zwyczajowo lubią taka literaturę i chętnie się przy niej rozerwą.

Plus za pomysł na fabułę i tempo akcji. Minusów jednak jest zdecydowanie więcej. Styl nieudolny, brak zakreślenia świata przedstawionego i bohaterów. Czytelnik jest wrzucony w chaos książki i sam musi sobie dopowiedzieć i dowyobrazić zamiary i zachowania bohaterów. Czyta się opornie i chaotycznie, irytująca bohaterka nie ułatwia sprawy. Jak dla mnie, pozycja którą można ominąć szerokim łukiem.

Nie byłam w stanie przeczytać więcej niż kilka rozdziałów. Mialam wrażenie, jakbym nie przeczytała poprzedniej części. Bohaterka od razu wszystko wie, nic nikogo nie dziwi. Nagle ze zwykłej (?) szkoły wysylaja dzieci na obóz, gdzie mogą zginąć podczas prób... tyle niedopowiedzeń dawno nie spotkałam. Jakby autorka oczekiwała od czytelnika, że samodzielnie się wszystkiego domyśli- chociaż, nasza szesnastoletnia bohaterka robi się nagle niepokonana i nie zastanawia się specjalnie nad tym, że jej świat wywrócił się do góry nogami. Rzuca się w wir zdarzeń bez szczególnych refleksji. Może autorka oczekiwała tego samego od czytelnika?
Nie dam 1 gwiazdki, bo da się książkę poczytać, jeśli dużo się od niej nie wymaga i specjalnie nie skupia na pełnym obrazie, który próbuje stworzyć autorka. Ja niestety nie potrafiłam zignorować niedopowiedzeń i innych kwiatków.

Książka dla bardzo nie wymagającego czytelnika. Od pierwszej strony dowiadujemy się że bohaterka słyszy głos, potem że jest adoptowana i co ona na to? Ok, pewnie mam super moce i ot tak korzysta z nowych mocy, bez jakiegokolwiek wysiłku czy nauki. Książka była tak beznadziejna że nie dałam rady przeczytać więcej niż 3 rozdziałów.

Niestety to nie to. Liczyłam na coś innego i niezwykłego a miałam wrażenie, że autorka za dużo książek przeczytała i podpierała się ich pomysłami. 'Zmierzch' i 'Pamiętniki wampirów' już dawno mi się przejadły, 'Wodospady cienia' są super ale jedyne w swoim rodzaju. Niestety autorka próbuje na siłę zmieszać je z serią Ricka Riordana i to niestety bardzo nieudolnie. Albo nie dzieje się nic, albo trudno nadążyć za akcją a ilość fantastycznych stworzeń jest za duża, łatwo się pogubić i często nie ma dla mnie sensu.
Dodatkowo sama bohaterka jest tak naiwna, że czasem zastanawiałam się jakim cudem jeszcze żyje :) Wątki romantyczne są tak pomieszane i poplątane że już nie wiadomo kogo ona kocha, kogo nienawidzi...
Brakowało mi w tej książce oryginalnego pomysłu i bardziej realnej bohaterki. Niestety bardzo się zawiodłam.

• Wampiry
  • Serie