Klucz do Rebeki

Tłumaczenie: Michał Madaliński
Wydawnictwo: Albatros
The Key to Rebecca
Ag2S

Nazywa się Alex Wolff - Niemcy znają go jako agenta o kryptonimie Sfinks. Latem 1942 roku przybywa do Kairu, wyposażony w śmiercionośny beduiński kindżał, nadajnik radiowy i egzemplarz "Rebeki" Daphne du Maurier, którym posługuje się do szyfrowania meldunków. Zadaniem Wolffa jest zdobycie informacji o ruchach wojsk i strategicznych planach aliantów w Afryce oraz przekazanie ich do sztabu marszałka Rommla. Przeciwnikami Sfinksa są major William Vandam, oficer brytyjskiego wywiadu, i piękna prostytutka Elena Fontana. W chwili, gdy do Tobruku wkraczają niemieckie dywizje pancerne, a niebo nad Kairem przesłaniają dymy od pośpiesznie palonych tajnych dokumentów, Vandam i Wolff toczą śmiertelny pojedynek, którego stawką są losy całej wojny...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Gosia | 2015-02-10
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 09 lutego 2015

Dotychczas przeczytałam dwie książki Kena Folletta: "Upadek gigantów" i "Zima świata". Obie bardzo mi się podobały. Połączenie historii i wątków obyczajowych to chyba jeden z moich ulubionych rodzajów literatury.
"Klucz do Rebeki" to powieść sesnacyjno-szpiegowska i początkowo właśnie z takich autor był znany. Jednak już tutaj widać jego zamiłowanie do historii. Tłem akcji jest bowiem kampania Rommla w północnej Afryce, głownie w Egipcie. Natomiast oś akcji obraca się wokół działalności niemieckiego szpiega Alexa Wolffa i próbującego go znaleźć angielskiego majora Williama Vandama. Każdy z nich ma do pomocy piękną i inteligentną kobietę. Książka nie jest rewelacyjna, ale jest dość ciekawa, a historyczne ciekawostki, nieco smaczków ze stosunków panujących w wojsku, Kair jako miejsce głównej akcji i sama ludzka postać majora Vandama to niewątpliwie największe zalety tej książki.
Nie jest to najlepsza z powieści Ken'a Folletta, ale z pewnością potrafi wciągnąć nawet pomimo pewnej...

Ta książka posiada wiele powodów, żebym ją polubiła: kawałek historii, intrygę szpiegowską i Egipt w tle.
Nie jest to najlepsza z powieści Ken'a Folletta, ale z całą pewnością wciąga, intryguje, zaciekawia.

AllAboutEve | 2015-11-15
Przeczytana: 2006 rok

Follett udowadnia tą książką dobrą znajomość historii. Świetnie łączy w swojej powieści historię z fikcją literacką. Dobrze buduje napięcie, ale nie przesadza.
Jednak zachwycona tą książką nie jestem, czegoś mi zabrakło.

Follett to jeden z moich ulubionych autorów, a wręcz mogłabym się pokusić o stwierdzenie, że ulubiony pisarz płci męskiej. Jednak ta książka mnie lekko zawiodła. Ale na szczęście tylko lekko, bo zła nie była. Po prostu moje wymagania były za wysokie. Przy książkach "Kryptonim „Kawki”", "Lot ćmy", "Upadek gigantów", czy "Zima świata" ta wypada trochę blado, ale ogólnie jest ciekawa. Osobom lubującym się w thrillerach wojennych, szpiegowskich polecam.

A gdyby ktoś chciał rozpocząć przygodę z książkami Folletta, polecam sięgnąć po którąś z czterech wcześniej przeze mnie wymienionych.

dorcia2633 | 2016-10-21
Przeczytana: 21 października 2016

Kair, 1942 rok. Hitlerowski superszpieg ma za zadanie ułatwić zajęcie Egiptu przez armię Rommla. Pomaga mu w tym słynna tancerka brzucha. Jedynie zgorzkniały angielski major i pewna piękna dziewczyna mogą im przeszkodzić.

Madi | 2013-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2013

Jakieś 10latemu zanim nie poznałam innych autorów thrillerów jak King,Koontz,Coben itp. Ken Follett był jednym z moich ulubionych pisarzy-przeczytałam prawie wszystkie jego książki.
Teraz po latach mogę stwierdzić,że na tle tych innych autorów Ken Follett wyszedł słabo,a w szczególności przeczytany właśnie "Klucz do Rebeki ".
Jest to typowy thriller szpiegowski,akcja powieści rozgrywa się w Kairze,kiedy to pojawia się Alex Wolff-niemiecki szpieg,który ukrywa się na łodzi, u swojej kochanki ,słynnej tancerki Soni.
Krok za nim podąża brytyjski major Vandam,który poprzez uknutą intrygę z piękną Żydówką Eleną próbuje go namierzyć i złapać.
Powieść napisana jest bez żadnych skomplikowanych zwrotów akcji,przewidywalna ,idzie jednym torem-Wolff ucieka,a Vandam go ściga.
Jak dla mnie słaba,bez rewelacji.

almos | 2014-09-18
Przeczytana: marzec 2009

Słuchana jako audiobook w dobrej interpretacji Leszka Teleszyńskiego. Osią fabuły jest pojedynek pomiędzy niemieckim szpiegiem Wolffem a brytyjskim oficerem, majorem Vandamem. Rzecz się dzieje w Kairze w czasie II wojny światowej, a stawką są kluczowe informacje wojskowe. Jako rzecz sensacyjna książka jest taka sobie. Dlaczego? Bo często w czasie słuchania brała mnie irytacja na majora Vandama, że taki jełop, że daje się wodzić Wolffowi za nos, charakterystyczna jest tu scena w restauracji, gdzie major usiłując schwytać Wolffa, wychodzi na kompletnego głupka. Wiadomo, chodzi o to, że Vandam nie może złapać szpiega za szybko, bo książka by się skończyła. Trochę to wszystko za bardzo oczywiste, zbytnio się ciągnie, widać szwy.

Niemniej, można tam znaleźć pewne smaczki. I tak niektórzy oficerowie brytyjscy lekceważą Vandama, bo pochodzi z niskiej klasy, i nie kończył dobrych szkół (a w Anglii pochodzenie klasowe i uczęszczanie do odpowiednich szkół jest b.ważne), Follett kpi z tego....

Agnieszka | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Bardzo ciekawa książka. To moje kolejne spotkanie z twórczością Kena Folleta. Zresztą to jeden z moich ulubionych pisarzy. Jak zwykle się nie zawiodłam. Autor świetnie łączy historie z fikcja literacką. Ciekawe miejsce akcji, inna kultura, mentalność ludzi, spisek, intryga to wszystko sprawia, że książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Ciekawe postacie: niemiecki szpieg, tancerka brzucha, angielski major, żydówka. To nie mogło być nudne. Polecam!

Roman Dłużniewski | 2016-11-30

Kampania Rommla, niemiecki szpieg i brytyjski agent. Standard ? Tak, ale w wykonaniu Folleta nieźle się czyta.

Nitager | 2016-06-21

Afryka Północna, przeddzień ataku wojsk feldmarszałka Erwina Rommla na Kair. Świetny pojedynek dwóch agentów - brytyjskiego majora Vandama i niemieckiego - Wolffa. Oczywiście, pojedynek na inteligencję!
Wolff ma przekazać Rommlowi informacje o stanie brytyjskich umocnień, siłach, ich rozlokowaniu - jednym słowem, zdobyć wszystkie informacje, potrzebne do przeprowadzenia ataku. Zadanie majora Vandama jest mu w tym przeszkodzić. Ale najpierw trzeba go wytropić!
Zdecydowanie, dla mnie jedna z najlepszych powieści Folletta. Wspaniale poprowadzona akcja, dbałość o szczegóły historyczne, wyraziste postacie - to wszystko, co lubię w dobrej powieści sensacyjno-wojennej.